Yeni Bir Kullanıcı

Başlatan se7en, 24 Aralık 2008 - 22:16:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

se7en

herkese iyi akşamlar.
10 yıllık bir windows kullanıcısı olarak ubuntu ya geçmeye karar vermiş birisiyim.((çok çok acemi bir kullanıcıyım yanı ubuntu için))
kesin denemeliyim ubuntuyu diye düşünüyorum.
forumu dolaştım kurulum için gerekli açıklamaları resimleri okudum ama değişik terimler yüzünden çok birşey anlamadım.
forum yöneticilerinin genel sıkıntısı hergün aynı soruların sorulması.ama yinede özenle cvplamış arkadaşlar.
bugünün numuneside ben olmak istiyorum ve bi kaç soru sormak istiyorum..açıklamalardaki terimler çok yabancı geldiği için anlamadığım bi kaç şey var
inşallah konuyu doğru yere açmışımdır diyerek soruma geçiyorum

arkadaşlar ben hem windows hemde ubuntuyu kullanmak istiyorum.alışıp iyice öğrenene kadar işlerim için windows şu anlık şart.

(hdd320gbyt) hddyi   c:20-gbyt  d:20-gbyt e:280-gbyt olarak ayırmayı düşünüyorum
c-ye windowsu  d-ye ubuntuyu kurmayı düşünüyorum e-yi dosyalarımı vs vs koymak için kullanacağım

şimdi windows c-ye kurulu

ubuntuyu kuracağım d-yi biçimlendirecekmiyim yoksa biçimsiz bir halde mi kurulum yapmalıyım.(ntfs biçimi windows ile)
kurulum sırasında ramın 2 katı yer ayırın vs deniliyor.bunun için d-20gbyt dan farklı bir alan daha mı oluşturmam gerekiyor(yani f-sürücüsü gibi) yoksa 20-gbytın içinde mi bu yer?

kısaca d-20gbyt biçimlendirilmemiş bir şekilde beni bekliyor.cdyi takıp kuruluma geçtiğimde 1024 yazan yere ne yazmalıyım?takas alanı yazan yere ne yazmalıyım?.2gbyt ramim var.

heartsmagic

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum

Burayı dikkatlice okudun mu?

Not: Başlığı taşıyorum. Eğer başlığı açtığın bölümdeki sabit başlıklara göz gezdirseydin buraya açılmaması gerektiğini fark ederdin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

se7en

arkadaşım dikkatlice okudun mu dediğin linki okudum.ama hala anlamadığım ve ne yapmam gerektiğini bilmediğim  birşey var.
20-gbytlık d alanını seçeceğim
takas alanı kısmına ram için 4 gbyt mı yazmam gerekiyor.
foto bölüm oluşturması gerekenlere yapılması gereken şeyleri anlatıyor.
bende hazır bölüm var.
''Disk alanı hazırlama... Burada sadece Ubuntu kurulumu yapacaksak resimde görüldüğü gibi Klavuzla diskin tamamı seçeneğini , yok eğer bunun için ayırdığımız bir disk bölümü varsa veya bir disk bölümü oluşturacaksan ikinci seçeneği "Elle" seçerek devam ediyoruz

ben sadece ubuntu kurulumu yapmayacağım windowsda olacak bu yüzden diskin tamamını seçmeyeceğim
yok eğer ayırdığımız bir disk bölümü varsa veya bir disk bölümü oluşturacaksan kısmını hala anlamış değilim.

Bedreddin

Sizin durumunuzda "Elle" seçilerek ilerlenecek. Takas alanı için 4 GB çok fazla, 1-2GB yetecektir. Ne kadar takas alanı kullanmanız gerektiğiyle ilgili fikir verebilecek bir başlık.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3651.msg40492.html#msg40492
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Eğer D bölümün boşsa, Elle devam et de. D bölümünü dikkatlice bul ve sil. Sonra biçimlenmemiş bölüm olan bu kısımdan 19,5 GB'lik kök alan, 500MB'lik de takas alanı ayır. Kök (/) bölümü ext3, takas alanı swap olarak biçimle ve kuruluma devam et. Ancak bunları yaparken dikkatli ol ki, varsa önemli bilgilerin kaybetmeyesin.

se7en

tşkler arkadaşım ilgin alakan için.
benim gibi tonla adamla uğraşıyorsunuzdur hergün sıkılmışsınızdır.
ama emin ol forumda çok gezdim terimler bile yabancı geliyor insna okuduğunu anlayamıyor.
nasıl kurulur kısmını okuyup anlasaydım soru sormazdım.
forumdada buna benzer soru soran arkadaşlara cvp olarak genellikle link verilmiş.
linkide anlamış olsaydım soru sorup görüntü kirliliği yapmazdım.
herşey için tşkler.

heartsmagic

Yazıda Elle kurulumun devamı için yapılacak aşamalarda eksiklik varmış. Vaktimiz olduğunda orayı da güncelleyelim. Belirttiğin için teşekkürler.