Visual Studio Kurulumu

Başlatan ali159, 17 Mayıs 2017 - 21:32:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ali159

Merhaba! Biraz saçma olabilir bu konularda biraz cahilim o yüzden kusura bakmayın ama Windows için yazılım geliştirmek istiyorum ve bu iş için bildiğiniz üzre en iyi programlardan biri hatta belki de en iyisi Microsoft Visual Studio. Fakat bende sadece bu program için geri Windows'a dönmek istemiyorum. (Açıkçası dual boot da yapmak istemiyorum çünkü bir ara dual boot kullanıyordum ve insan orada Windows'u görünce ister istemez eli oraya gidiyor.) Size sorum ise Wine adlı program ile Visual Studio'yu kursam kurulur mu? Daha önemlisi çalışır mı?
(kurmayı düşündüğüm sürüm Visual Studio'nun ücretsiz sürümü olan community sürümü ( https://www.visualstudio.com/tr/vs/community/ )
Bir diğer sorumda bunu Linux üzerinde kullansam bir sorun yaşar mıyım? Microsoft açısından veya kullanım açısından bir sorun bir kural ihlali teşkil eder mi?

(Konuyu yanlış yere açtıysam veya bu tür sorular yasaksa şimdiden özür dilerim)

ekremsenturk

1. Kurulmaz.
2. Çalışmaz.
3. Windows'ta da çalışmıyor. Dev boyutlu ek özellikler arasından birisini veya bir kaç'ını seçip, Visual Studio'nun özelliklerini değiştirmek gerekiyor. Visual Studio 2017 tek başına HTML, XML ve boş dosya yazabiliyor. Bunun için de 600-700 MB veri indirmiş oluyorsun. Ek özellikler ise 3-11 GB arası boyutundalar. Ücretsiz sürüm ile anladığım kadar sadece kod denemeleri yapılabiliyor ve ağ üzerinden paylaşılabiliyor.

4. Önce bir programlama dili bilmelisin ki, Visual Studio bir programlama dili değil. Bir tümleşik ortam. Bildiğin bir programlama dili varsa, o dilin bileşenlerini eklemelisin.

5. Linux'ta yazılan txt (metin) belgeleri dahi, Windows'takinden ve Mac'tekinden farklı. Genelde Mac'te Linux için derlenen uygulamalar Linux'ta çalıştırılmak istendiğinde, "böyle bir dosya yok" hatasına neden oluyor.

6. Windows 10 da düzgün çalışan uygulamalar, Windows 7 de sorun çıkarıyor, ve tersi.

Ben böyle bir durumda Linux'ta geliştiriyorum, Wine ile deniyorum ve gerekli düzeltmeleri yapıyorum ve son aşamada bir de İnternet Cafee'de son halini deniyorum.

Önce programlama öğrenmen gerekiyor. Program bir şey yapmıyor.

FireSwords

Windows için olanı kurman mümkün değil de, Visual Studio'nun Linux sürümü çıkabilir. Mac sürümü çıktı geçenlerde.

ali159

Alıntı yapılan: FireSwords - 18 Mayıs 2017 - 18:16:14
Windows için olanı kurman mümkün değil de, Visual Studio'nun Linux sürümü çıkabilir. Mac sürümü çıktı geçenlerde.
Linux sürümüde var zaten Visual Studio Code diye ama malesef studio kadar çok seçenek sunmuyor.

FireSwords

Alıntı yapılan: ali159 - 18 Mayıs 2017 - 18:54:45
Linux sürümüde var zaten Visual Studio Code diye ama malesef studio kadar çok seçenek sunmuyor.
Visual Studio Code IDE değil zaten. metin düzenleyici. Mac için çıkan tam özellikli bir IDE. Tıpkı Windows'taki gibi. Mac/iOS/Android uygulamaları geliştirebiliyorsun. Linux için çıkabilir bence, neden olmasın?

ali159

Alıntı yapılan: FireSwords - 18 Mayıs 2017 - 19:00:01
Alıntı yapılan: ali159 - 18 Mayıs 2017 - 18:54:45
Visual Studio Code IDE değil zaten. metin düzenleyici. Mac için çıkan tam özellikli bir IDE. Tıpkı Windows'taki gibi. Mac/iOS/Android uygulamaları geliştirebiliyorsun. Linux için çıkabilir bence, neden olmasın?
İnşallah kısa bir zamanda çıakrır. Gerçi Microsoft'un son hamlelerine bakılırsa Linux'e olan desteğini kesmeyecek, daha da ileriye götürecek gibi. İnşallah kısa bir sürede çıkarır da bizi sanal makine ile uğraşmaktan kurtarır. Bu arada cevabınız için teşekkürler.

furyzer0

Visual studionun mace geldiği zamana yakın dönemde iTunes un da windows store a geleceği söylendi. Belki karşılıklı bir anlaşma olmuş olabilir. Bu tarz bir şey linux ile de yapılır belki.[mention=625658]@FireSwords[/mention]

FireSwords

[mention=625668]@furyzer0[/mention] iTunes Windows için var zaten, yeni bir şey değil bu. Mağazaya geliyor çünkü Microsoft, Windows 10 S adındaki, sadece mağazadan uygulama yüklenebilen Windows sürümünü tanıttı. Mecburen tüm şirketler uygulamalarını Windows Mağazasına getirmek zorunda kalacak.

furyzer0

[mention=625670]@FireSwords[/mention]
Windows 10S den haberim var ama Apple da kolay kolay taviz veren bir firma değil. İlla getirecekse bir şey karşılığında getirmesi bana Apple'ın daha çok yapacağı bir gibi geldi tabi bu sadece bir tahmin.

ali159

Alıntı yapılan: furyzer0 - 19 Mayıs 2017 - 11:04:02
[mention=625670]@FireSwords[/mention]
Windows 10S den haberim var ama Apple da kolay kolay taviz veren bir firma değil. İlla getirecekse bir şey karşılığında getirmesi bana Apple'ın daha çok yapacağı bir gibi geldi tabi bu sadece bir tahmin.
İtunes sonuçta kullanıcıların zorunlu olduğu bir program yani bir karşılık beklemesine gerek yok kulalncııalrını Windows'da kulalndığı için mağazaya çıkarmak zorunda. Aksi halde kullanıcılarından tepki çekerdi.