Ubuntu Dahil Hiçbir Dağıtımı Yükleyemiyorum !!

Başlatan MexeSs, 18 Mayıs 2017 - 17:36:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MexeSs

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle sistem bilgilerini vereyim.

Anakart: Asus M4N78 SE
İşlemci:AMD Athlon II X4 630
Ram: 8 Gb DDR2
Disk:120 Gb Toshiba SSD + 2 TB HDD
Ekran Kartı: MSI R9 380 4GB
Psu: 500 watt

Sorunum ise şu; Ubuntu da dahil olmak üzere en çok kullanılan 20'ye yakın dağıtımın tüm masaüstlerini denedim sonuç alamadım. Usb belleğe netten bulunabilecek tüm programlar ile tek tek yükleme yaparak denedim sonuç aynı değişmedi. Dağıtımın iso kalıp dosyasını usbye yazdırıyorum, ancak ilk baştaki dağıtım isminden sonra siyah ekranda kalıyor. Yani bios ayarlarını yaptıktan sonra usb den başlatıyorum Ubuntu da altta klavye resmi çıktıktan sonra bilgisayar reset atıyor ve siyah ekranda kalıyor. Bekleme sürem çok uzun olsa bile hiç tepki vermiyor ve bir kaçında ekran kartı fanı oda dışından dahi duyulacak derecede yüksek hızda çalışmaya başlıyor.

Yaptıklarım ise şunlar;

1 - Farklı yerlerden farklı programlar ile torrentte dahil iso dosyalarını yeniden indirdim.
2 - MD5 değerlerinde sorun yok hepsi aynı
3- Farklı usb boot programları kullandım
4- Aynı dağıtımın farklı masaüstü dağıtımlarını denedim
5- Nomodeset ile kurulum yaptım login ekranından öteye gitmiyor.
6- Nomodeset kurulum sonrasında login ekranına usb takılıyken giriyor ama usb yokken disk boş gibi siyah ekranda tek çizgi yanıp sönüyor öyle kalıyor
7- Forumdaki ve yabancı kaynaklardaki bulabildiğim tüm yöntemleri denedim sonuç alamadım
8 - İndirdiğim tüm dağıtımlar aynı usb bellekler ile aynı usb boot programları ile yazdırıp farklı pclerde kurulum denedim sorunsuz başlıyor ve kurulum adımlarında hiç hata yok yani sorunsuz
9- Unuttuklarımıda katarsak sorun benim bilgisayarda yaşanıyor sadece.

Son olarakta şunları ekleyeyim:

Daha önce aynı sistemde R7 240 vardı ve sorunsuz kuruluyordu tüm dağıtımlar. Şu an sisteme R9 380 dahil ettim. Ve sorunda ondan sonra başladı. Nette yerli ve yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmada sorunun ekran kartından kaynaklandığını öğrendim (doğru veya yanlış bir bilgim yok ancak genel kanı veya bilgi ekran kartından dolayı olduğu ). Anlamadığım ise daha iyi bir ekran kartı olmasına rağmen nasıl oluyorda daha kurulum esnasında ekran kartı sorunu olarak kurulum hatası alıyorum ? Hadi ekran kartı diyelim ! Youtube dan izlediğim videolarda adamlar Ubuntu da R9 380 ile çatır çatır oyun oynuyorlar ! Onlar nasıl kurabilmiş ki ? Bunları gördüğüm içinde ekran kartı olasılığı kafamı iyice karıştırdı.

Çok uzun yazdım ama en detaylı şekilde sorunu anlatmaya çalışmak içindi. Şimdi ben bu sisteme Ubuntu'yu nasıl kurabilirim ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

ata1

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri
konuda anlatılan şekilde kurulum ekranı geldiğinde f6 ya basıp açılan pencerede sağ tarafda  nomodeset işaretleyerek denermisin bu örnek ubuntu için diğerleri de benzerdir.Kısaca ekran kartı sorununa benziyor.

MexeSs

Alıntı yapılan: ata1 - 18 Mayıs 2017 - 20:11:43
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri
konuda anlatılan şekilde kurulum ekranı geldiğinde f6 ya basıp açılan pencerede sağ tarafda  nomodeset işaretleyerek denermisin bu örnek ubuntu için diğerleri de benzerdir.Kısaca ekran kartı sorununa benziyor.

Cevap için teşekkürler ancak nomodeset ile kurulum yaptığım zamanda login ekranından öte gitmiyor. Ve aynı konu yardımı ile yapmıştım. Diskin tamamına kurulum yapmama rağmen ( sadece Ubuntu yanında dual olarak windows falan yok) disk ile başlamıyor. Sadece flash bellek takılı olursa login ekranına kadar geliyor. Kullanıcı adı ve şifre girince de tepki vermiyor. R9 380 gibi bir kart nasıl oluyor da henüz kurulum esnasında bile desteklenmiyor onu anlayamadım ? Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim. Benim yapmak istediğim her zamanki gibi direk usb den diske kurulumu yapıp kullanmak ; eğer ki bu kart ile normal kurulum yapamazsınız diyorsanız boşu boşuna Linux kurmakla uğraşmayayım. Kaç gündür sistemi Linux ile değiştirmek için uğraşıp duruyorum. İlgi alakanız için şimdiden teşekkürler.

ata1

Anladığım kadar  nomodeset  ilede kuruluma geçemiyorsun o zaman diğer seçenekleri deneyerek kurmayı deneyin verdiğim bağlantıda detaylı anlatılmış.

MexeSs

Alıntı yapılan: ata1 - 18 Mayıs 2017 - 20:32:46
Anladığım kadar  nomodeset  ilede kuruluma geçemiyorsun o zaman diğer seçenekleri deneyerek kurmayı deneyin verdiğim bağlantıda detaylı anlatılmış.

Nomodeset'te şöyle oluyor; kurulumu başlatıyor, diskin tamamına veya elle kendi ayarladığım bölüme ( her ikisinide yaptım çünkü) kurulumu yapıyorum. Kurulum sorunsuz bitiyor ve bilgisayarı yeniden başlatıyorum. Bilgisayar kapanıp yeniden açılırken usb bellekle işim bittiği için çıkartıyoru. Ancak hiç kurulu sistem yokmuş gibi bilgisyar siyah ekranda sol üst köşede beyaz bir çizgi yanıp sönüyor. Bekleme süresini uzun tutuyorum ama açılmıyor. Ancak aynı sisteme o çıkarttığım usb belleği takınca ubuntu login ekranına kadar geliyor, bu defa da login ekranından öteye gitmiyor. Sonra o kurulum yaptığım diski söküp başka bilgisayardan baktığımda onda kurulu sistem olduğunu görebiliyorum ancak usb takılı olmadan açılmıyor. Usb takılı olduğu zamanda login ekranında kalıyor. Acayip bir duruma düştüm yani. Yine de sizin dediğiniz gibi diğer kurulum seçeneklerinide deneyip sonucu konuya ekliyeceğim.

ata1

O zaman grubu doğru yere kurduğunuzdan  emin olmalısınız durum devam ediyor ise iso bütünlüğünden emin olmalısın.
bunlarda sorun var mı ?

MexeSs

Alıntı yapılan: ata1 - 18 Mayıs 2017 - 20:50:45
O zaman grubu doğru yere kurduğunuzdan  emin olmalısınız durum devam ediyor ise iso bütünlüğünden emin olmalısın.
bunlarda sorun var mı ?

Kurulumda sorun yaşamamak için diğer disklerin bağlantılarını söküyorum. Yani sadece usb bellek ve ssd takılı kalıyor ve kurulumda sistemi kurmak için ssd yi seçiyorum. Tüm indirdiğim iso kalıplarının md5 doğrulamalarını da yapıyorum. Onlarda da bir sorun yok. İlk mesajımda zaten bunları belirtmiştim. Hiçbir farklılık yok ilk defa kurmuyorum, neredeyse kurup denemediğim dağıtım kalmadı gibi birşey. Ancak bu sorunla ilk defa karşılaşıyorum. Diğer husus ise ; farklı bir bilgisayara aynı ssd yi takıyorum ve aynı usb belleğe boot ettiğim sistemi kurmak istediğimde hiç sorun yaşamıyorum. Şuna kesinlikle emin oldum ki sorun zaten ekran kartından kaynaklı. Ancak henüz kurulum aşamasında neden ekran kartı sorunu yaşatıyor onu da çözemedim. Bu arada anakartta onboard vga girişi olmadığı içinde mecburen karta bağlı şekilde sistemi kurmak zorundayım.

meda

Bu işin ucu yine yine donanım üreticilerinin yetersiz desteğine gelir. Vakti zamanında Asus anakart AMD tabanlı bilgisayarım vardı lanet etmiştim.  :)

Aşağıdaki parametreler ile dene bakalım ne olacak.

acpi_osi=!  nouveau.modeset=0

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

MexeSs

Alıntı yapılan: meda - 18 Mayıs 2017 - 21:28:20
Bu işin ucu yine yine donanım üreticilerinin yetersiz desteğine gelir. Vakti zamanında Asus anakart AMD tabanlı bilgisayarım vardı lanet etmiştim.  :)

Aşağıdaki parametreler ile dene bakalım ne olacak.

acpi_osi=!  nouveau.modeset=0

İlginiz için teşekkürler. Peki bu parametreleri nerede nasıl uygulamam gerekiyor ? Çok dağıtım kullandım ancak Linux a hakim biri değilim. Temel şeyleri biliyorum sadece. Kısacası acemi gruptayım .. :)

Ekleme : Maalesef ki hiçbir yöntem işe yaramadı ve bende başka bir bilgisayara geçene kadar Linux kurmaktan vazgeçtim. Herkese ilgisi için teşekkürler.

emek

Ubuntu kurulumu, markadan markaya kolaylıklar ve zorluklar gösterebiliyor.
Lenovo bilgisayarımda ben de ubuntu, mint ve fedora'nın 64 bit sürümlerini kuramıyordum. Windows üzerinde aynı biosu tekrar yükleyince sorun büyük ölçüde çözüldü. Daha sonra kurulum sırasında siyah ekranda öylece takılıp bekleme sorunu başladı.Belki komik gelecek ama o takılmalarda enter tuşuna bastıkça kurulumun ilerlediğini fark ettim.

turkerataturk

Kurulumda ve kullanımda, donanımda AMD Ati varsa kesin sorun vardır :)

Ekran kartını değiştir kardeşim kökten çözüm :)
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

MexeSs

Alıntı yapılan: emek - 19 Mayıs 2017 - 23:17:06
Ubuntu kurulumu, markadan markaya kolaylıklar ve zorluklar gösterebiliyor.
Lenovo bilgisayarımda ben de ubuntu, mint ve fedora'nın 64 bit sürümlerini kuramıyordum. Windows üzerinde aynı biosu tekrar yükleyince sorun büyük ölçüde çözüldü. Daha sonra kurulum sırasında siyah ekranda öylece takılıp bekleme sorunu başladı.Belki komik gelecek ama o takılmalarda enter tuşuna bastıkça kurulumun ilerlediğini fark ettim.

Maalesef ki sizin dediğinizde dahil denemediğim yol kalmadı ve olmadı...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mayıs 2017 - 16:14:34

Alıntı yapılan: turkerataturk - 19 Mayıs 2017 - 23:20:24
Kurulumda ve kullanımda, donanımda AMD Ati varsa kesin sorun vardır :)

Ekran kartını değiştir kardeşim kökten çözüm :)

Aynı sistemi r7 240 ile defalarca kurup kullandım bir sorun yaşamadım. Sadece R9 380 de bu sorunu yaşadım. Ve 800 - 900 TL verip aldığım bir kartıda Ubuntu veya başka bir dağıtım için değiştirmem şu an mümkün değil. Hem maddi açıdan hem de kendim çok özel bir sebep olmadıkça herhangi bir işletim sistemi için böyle bir kartı değiştirmek istemem. Şu an Windows 8.1 kurdum ve onunla yola devam edicem sanırım. Ancak düşük seviye bir kartta sorun olmayıp orta - üst segment bir kartta sorun olması da sadece üreticilerin değil bence linux platformunun  da sorunu. Çünkü kurulum sonrası olsa direk suçu üretici firmalara atıcam ama daha kurulum aşamasında bu sorunun yaşanmasında linuxunda payı var bence.

turkerataturk

Suç Neden Linux un olsun kardeşim ?
Suç bence senin 800-900 tl para verip aldığın GPU kartını yapanlar linux için driver yapmıyorsa almamalısın bence.

Ben ati kartlı PC aldım linux ile çalışmıyor ve driver sorunu var diye geri sattım ve Nvidia lı bir PC aldım sorunsuz kullanıyorum.

Millet Nvidia pahalı diye almıyor ondan sonra Linux a çamur atıyor.
Yanlış düşünüyorsun kardeşim.

CASPER TWETİ

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2017 - 14:37:04

Alıntı yapılan: MexeSs - 18 Mayıs 2017 - 21:01:21
farklı bir bilgisayara aynı ssd yi takıyorum ve aynı usb belleğe boot ettiğim sistemi kurmak istediğimde hiç sorun yaşamıyorum. Şuna kesinlikle emin oldum ki sorun zaten ekran kartından kaynaklı. Ancak henüz kurulum aşamasında neden ekran kartı sorunu yaşatıyor onu da çözemedim. Bu arada anakartta onboard vga girişi olmadığı içinde mecburen karta bağlı şekilde sistemi kurmak zorundayım.

Bende bunu denemenizi belirtecektim; baktım denemişsiniz. Buna benzer bir sorunu bende yaşamıştım.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51968.msg591949#msg591949

Halen de devam etmekte. İnşallah çözersin...

MexeSs

Alıntı yapılan: turkerataturk - 23 Mayıs 2017 - 00:43:06
Suç bence senin 800-900 tl para verip aldığın GPU kartını yapanlar linux için driver yapmıyorsa almamalısın bence.

Ben ati kartlı PC aldım linux ile çalışmıyor ve driver sorunu var diye geri sattım ve Nvidia lı bir PC aldım sorunsuz kullanıyorum.

Bunu söylerkende belirtmiştim ama atladınız sanırım. Suçun linux olduğu nokta henüz kurulum aşamasında ekran kartı hatası vermesi. Kurulumdan sonra olsa suç üreticilerde derdim diye belirttim. Ama daha kurulum yapma aşamasında kurulum esnasında bile değil boot ekranından çıktıktan sonra kuruluma izin vermiyorsa tabi ki suç linuxta olacak.

Hatta şöyle bir örnek vereyim. Sistemime ait ilk kart eski bir karttı onun için sürücü ararken üreticilerin linux desteğini kestiğini öğrendim ve r7 240 aldım. Onda da benzer sorunlar yaşayınca R9 380 aldım. Eee bunda da aynı sorun var. Şimdi diyeceksiniz ki tamam işte sorun üretici de!! Bende diyorum ki işte tamam suç üretici de ancak kurulum sonrası için geçerli bu. Peki henüz kurulum aşamasında GPU tanımamak nedir ? Tanımasın bari görüntü versin sürücü kurma işine sonra bakarız. Ama test bile yapmama izin vermiyorsa suçu üreticiye atamam ki !!

Öncelikle kurulum sisteminin elden geçmesi lazım bence. Burda linux karşıtı bir tavır içinde değilim. Linux sever biri olarak linux sistemlerin geliştiriciler tarafından daha iyi hale getirilmesi için eleştirimi sunuyorum. Bunda da bir sakınca olduğunu sanmıyorum. Ben millete Linuxu överken birlikte çalıştığım arkadaşım daha kurulmuyor abi neyini övüyorsun diyor !? Eee nasıl savunucam peki çok sevdiğim bir sistemi.

Benim burda karşı olduğum nokta Linux gibi bir sistemin her hatasının donanım ve yazılım üreticilerine atılması. Kabul etmemiz gerek son kullanıcı için sıkıntı olacak çok hatalarla karşılaşıyoruz ve bu hatalar genelde çok önemli alanlarla ilgili hatalar. Bunlar ne zaman windows gibi son kullanıcıya hitap edecek şekle gelir o zaman işin rengi değişir. Ama şu an bu gibi sıkıntılarla savunabileceğimiz bir özelliği kalmıyor. Çünkü kuramadım - kuramadık - kullanamıyoruz. Biz linux için donanım dizemeyiz; ama linux olsun diğer sistemler olsun onlar bize göre sistem hazırlamak durumunda.

Ve sizin söyleminizde karşı çıkacağım nokta ; Suç bence senin 800-900 tl para verip aldığın GPU kartını yapanlar linux için driver yapmıyorsa almamalısın bence. burası. Bence hiçte akla mantığa yatan bir söylem değil. Çünkü linux için driver hazırlamıyorlar diye donanım almayın demek saçma geliyor bana.

Onu söylemek yerine sürücü desteği gelene kadar veya uyum sorunu giderilene kadar başka sistem ile devam edin veya farklı bir kartla kurulum deneyin demek daha olumlu ve mantıklı olurdu.

Söyleminizde tabiki de bir art niyet aramıyorum. Bir linux kullanıcısı olarak linuxu suçlamama karşı bir savunma yaptınız ve bunu gayet medeni şekilde görüyorum ve saygı da duyuyorum. Kendinizce yaptığınız savunmada haklısınız ancak söylem şekliniz ve savunma şekliniz yanlış sadece.. Sürçü lisan ettiysem affola iyi günler..

ekremsenturk

Kullandığınız Bilgisayar Linux kurulumuna izin vermiyor olabilir. UEFI ile birlikte Bios sadece güvenli olarak tanıtılan ve onaylanan sistemlerin açılışına ve kurulumuna izin veriyor. Üreticiler burada kendi izinlerinide ekleyebiliyor veya kısıtlayabiliyorlar. Linux dağıtımları normal bir kurulumun modern bilgisayarlarda gerçekleşebilmeleri için, Microsoft'tan lisans anahtarı satın almak zorundalar. Bu lisans anahtarları UEFI de tanımlı değilseler veya engellenmişseler, Bios Windows dışındaki işletim sistemlerinin kurulumuna izin vermez. Aynı durum Windows 7 için de geçerli. Başka bir bilgisayarda sorunsuz kurulum yapabiliyorsan ve kendi bilgisayarında bu gerçekleşmiyorsa, donanım üreticisi Linux veya Windows dışında başka bir işletim sisteminin kurulmasına izin vermiyordur. Bazı durumlarda Bios güncellemesi ile bu engelin kaldırılmış Bios sürümüne geçiş oluyormuş. Tabii donanım üreticisi sonradan böyle bir güncelleme çıkartmışsa. Böyle durumlarda Linux veya başka bir ikinci sistemi ancak VirtualBox gibi sanal makineler üzerinden Windows içinden kullanabilirsin. Ubuntu 17.04 VirtualBox ile tam ekranda sisteme kuruluymuş gibi çalışıyor (Görünüm olarak) o şekilde deneyebilirsin.

FireSwords

[mention=626000]@turkerataturk[/mention] AMD Linux için açık kaynak sürücü yapan bir firma. AMD şu anda GCN mimarisine sahip GPU'lar için tamamen açık kaynak olan AMDGPU adında Linux çekirdeğine gömülü Vulkan destekli sürücüler üzeirinde çalışıyor.

Nvidia AMD'ye göre çok daha fazla nefret hak eden bir firma. Hatta Linus Torvalds'ın Nvidia'yı çok sevdiği söylenemez.

MexeSs

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 24 Mayıs 2017 - 21:23:01
Kullandığınız Bilgisayar Linux kurulumuna izin vermiyor olabilir. UEFI ile birlikte Bios sadece güvenli olarak tanıtılan ve onaylanan sistemlerin açılışına ve kurulumuna izin veriyor. Üreticiler burada kendi izinlerinide ekleyebiliyor veya kısıtlayabiliyorlar. Linux dağıtımları normal bir kurulumun modern bilgisayarlarda gerçekleşebilmeleri için, Microsoft'tan lisans anahtarı satın almak zorundalar. Bu lisans anahtarları UEFI de tanımlı değilseler veya engellenmişseler, Bios Windows dışındaki işletim sistemlerinin kurulumuna izin vermez. Aynı durum Windows 7 için de geçerli. Başka bir bilgisayarda sorunsuz kurulum yapabiliyorsan ve kendi bilgisayarında bu gerçekleşmiyorsa, donanım üreticisi Linux veya Windows dışında başka bir işletim sisteminin kurulmasına izin vermiyordur. Bazı durumlarda Bios güncellemesi ile bu engelin kaldırılmış Bios sürümüne geçiş oluyormuş. Tabii donanım üreticisi sonradan böyle bir güncelleme çıkartmışsa. Böyle durumlarda Linux veya başka bir ikinci sistemi ancak VirtualBox gibi sanal makineler üzerinden Windows içinden kullanabilirsin. Ubuntu 17.04 VirtualBox ile tam ekranda sisteme kuruluymuş gibi çalışıyor (Görünüm olarak) o şekilde deneyebilirsin.

Sistem ya da indirdiğim kalıp dosyalarından değil direk olarak ekran kartı ile alakalı. R9 380 den önce kuruluyordu. R9 380 e geçiş yaptıktan sonra kurulum sorunu yaşamaya başladım. R9 380 i söküp R7 240 ı sisteme ekleyince sorunsuz kuruluyor. Sistem ya da bios engeli yok ancak tek sorun ekran kartı. Sanırım onunda çözümü yok şimdilik..

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ekremsenturk

@MexeSs donanımın henüz Linux çekirdeğine eklenmemiştir. Bir sonraki çıkacak olan dağıtımlarda denersin. Veya kullandığın kurulum medyasını canlı olarak başlatabiliyorsan, önce güncelleyip te kuruluma geçmeyi deneyebilirsin.

MexeSs

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 25 Mayıs 2017 - 11:32:17
@MexeSs donanımın henüz Linux çekirdeğine eklenmemiştir. Bir sonraki çıkacak olan dağıtımlarda denersin. Veya kullandığın kurulum medyasını canlı olarak başlatabiliyorsan, önce güncelleyip te kuruluma geçmeyi deneyebilirsin.

Maalesef ki canlı olarak bile başlamıyor. Direk siyah ekranda takılıp kalıyor devamı yok. Dediğiniz gibi ilerleyen sürede yeni çıkacak güncel dağıtımları beklemek gerekecek. Veya o da sorunumu çözmezse artık kart değiştirdiğim bi gün tekrar denerim. Yorumunuz için teşekkürler..

meda

1 sene önce aldığım İntel-Nvidia ikilisi olan dizüstü bilgisayara Linux dağıtımlarından kuramamak beni sinir ediyordu sonra biraz araştırıp Skylake tabanlı sistemlerde sürücü olduğunu okudum. Bekledim Linux çekirdeğinin 3-4 sürüm yayınlanmasını  5-6 ay önce Windows 10'a sinirlenip başladım iyiden iyiye araştırmaya bu sefer Bumblebee sorunluydu onuda çözdüm. 1 aydır sistem güzel çalışıyor. Umarım çekirdek güncellendikçe daha da iyi olur.

6 ay öncesinde sistem nomodeset parametresi olmadan kurulumu bırakın sistem açılmıyordu.  :)

Çekirdek güç yönetimi için:
acpi_osi='!Windows 2015' intel_idle.max_cstate=1 Bumblebee için:
pcie_port_pm=off çekirdek parametrelerini kullanıyorum. İntel-Nvidia ikilisi için illaki bir çözüm bulunuyor araştırmak gerek. Amd, ATİ için çözümsüz kalınan çok durum oluyor.  ;D Daha önce masüstü bilgisayarımdaki Asus anakart AMD tabanlıydı çözümsüz kaldığım 2-3 sorundan sinir olmuştum. O sistemde tek iyi taraf Nvidia ekran kartının sürücüsü üretici sitesinden indirdiğim sürücü 2 satır komutla kurulup on numara çalışıyordu.  ;D
Alıntı yapılan: turkerataturk - 23 Mayıs 2017 - 00:43:06

Aynı fikirdeyim. Biraz daha param cebimde kalsın diye kafa ağrın olmasın. Neticede bu aletler bizi rahat ettirmek için var.   :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

CASPER TWETİ

Alıntı yapılan: meda - 25 Mayıs 2017 - 17:27:36
... İntel-Nvidia ikilisi olan dizüstü bilgisayara Linux dağıtımlarından kuramamak beni sinir ediyordu sonra biraz araştırıp Skylake tabanlı sistemlerde sürücü olduğunu okudum. Bekledim Linux çekirdeğinin 3-4 sürüm yayınlanmasını  5-6 ay önce Windows 10'a sinirlenip başladım iyiden iyiye araştırmaya bu sefer Bumblebee sorunluydu onuda çözdüm. 1 aydır sistem güzel çalışıyor. Umarım çekirdek güncellendikçe daha da iyi olur.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=56366.msg624965#msg624965

bu dedikleriniz benim yaşadığım sorunla da aynı mıdır?

turkerataturk

[mention=626091]@MexeSs[/mention]

Hala sorumlu Linux diyorsun ya pes kardeşim.

Aynı sorunu Windows da yaşasan gider ekran kartını iade ederdin eminim.

Ben bir donanım aldığım zaman onun driver larını microsoft dan mı indiriyorum,? microsoft bana drvier mı üretiyor ?

Donanımı yapan OS sistemleri için Driver yapmak zorunda, yapmıyorsa almayacaksın yada alacaksın onların istediği sistemlerde kullanarak paranla rezil olacaksın.
Bunun başka çözümü yok.
Benim İntel Ati PC im vardı çok uğraştım olmadı. AMD Ati ye mail attım bana cevapları olumsuz oldu bende gittim Nvidia aldım çözüm bu.

Neyse konu dağıldı.iyi geceler.

MexeSs

Alıntı yapılan: turkerataturk - 26 Mayıs 2017 - 00:24:36
[mention=626091]@MexeSs[/mention]

Hala sorumlu Linux diyorsun ya pes kardeşim.

Aynı sorunu Windows da yaşasan gider ekran kartını iade ederdin eminim.

Ben bir donanım aldığım zaman onun driver larını microsoft dan mı indiriyorum,? microsoft bana drvier mı üretiyor ?

Donanımı yapan OS sistemleri için Driver yapmak zorunda, yapmıyorsa almayacaksın yada alacaksın onların istediği sistemlerde kullanarak paranla rezil olacaksın.
Bunun başka çözümü yok.
Benim İntel Ati PC im vardı çok uğraştım olmadı. AMD Ati ye mail attım bana cevapları olumsuz oldu bende gittim Nvidia aldım çözüm bu.

Neyse konu dağıldı.iyi geceler.

Kardeş halen sen beni anlamadın sorunda değil. Ancak ben diyorum ki henüz kurmadım - kuramadım ne yazılımı ne sürücüsü !!! Windowsun hangi sürümü olursa olsun sistemi kuruyorum kocaman bir ekran beni karşılıyor ve sonrasında sürücüyü kuruyorum. Aynı durum Linux içinde geçerli. Ancak windowstada henüz formatı başlattığımda kardeş kusura bakma ben bu ekran kartını tanımıyorum dese ona daha fazlasını söylerim. Bu konuda şüphen olmasın. Ben kurulum yaptıktan sonra nasıl sürücü olmaz demiyorum !! Henüz boot ekranındayken ben tanımam demesine kızıyorum. Ve tüm yorumlarımda da dedim ki yapacak bişey yok ya kart değişicez ya da güncelleme bekliyicez diye. Hangi işletim sistemi olursa olsun linux, mac ,windows veya bi başkası henüz kurulum aşamasında hatta daha kurulum aşaması bile değil henüz boot aşamasında donanımı kabul etmiyorsa tanımıyorsa suç o sistemindir donanımın değil. Ve windows 10 - windows 7 de , R7 240 ile sorun yaşadım gidip kartı iade etmedim 1 yıla yakın Windows 8 ile kullandım !! Emin olun bu sorunu aşmak için günlerce yerli yabancı her yerde fikir alışverişinde bulundum. Ama çözüm yok şu haliyle. Tekrar diyorum benim boot ekranındayken bile kurulum yapmama izin vermiyorsa suç işletim sisteminindir. Bu benim şahsim fikrim; ısrarla halen linuxa suç atıyorsun demeniz yanlış. Kaldı ki size yazdığım ilk mesajda bir linux sever olarak bu gibi sorunları söylemek zorundayız daha iyi bir linux deneyimi yaşayabilmek ve savunmasını yapabilmek için dedim. Buna rağmen ısrarla linuxu suçlayamazsın kardeşim demenize anlam vermek mümkün değil. Evet kardeşim suç linuxun !!!!!!!!!!!

Sizin gibi düşünürsem şöyle demem lazım o zaman ; ben bu sorunu nasıl çözerim. Cevap ; almasaydın o kartı götür linuxta çalışan bir kart al. Tamam kardeşim haklısınız bizim neyimize linuxta çalışıp çalışmadığına bakmadan bu kartı alıyorsak eyvallah. Dimi böyle olmalıydı.

Peki size bir öneri ; açın Youtube'u linuxta çalışmayan tanınmayan bir kart almasaydın diyorsunuz ya!! Bakın bakalım R9 380 ile Ubuntu ve Mint te elin oğlu nasıl çatır çatır oyun oynuyor görün. Bakacağınızı varsayarak diyorum ; demek ki aldığım kart Linux'ta babalar gibide çalışıyor. Körü körüne Allah rızası için savunmayın. Size hakverdiğim halde gözleriniz bağlı şekilde yaptığınız yorumlar körü körüne fanboylar gibi savunmalarınız gerçekten içler acısı.