Whoami.gen.tr - Linux Destek ve Sosyal Ağ Platformu | Açıldı

Başlatan Bigchefstarys, 16 Mayıs 2017 - 23:19:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zafer06

Bence fikir güzel. Yani dağıtımların üzerinde tüm linux topluluğunu kucaklayacak bir oluşum hem yeni bir kazanç olur. Hem de bu platformu ortaya çıkarıp yönetecek olan arkadaşlar için iyi bir tecrübe süreci olur. Ben kendi adıma sizi kesinlikle destekliyorum.

Eleştiri noktasına gelirsek, öncelikle genel bir soru-cevap sistemi düşünüyorsunuz. Bence bunun için bir forum yazılımı yerine soru-cevap sistemlerini kullanmak daha doğru olur. Doğrusu forum yazılımları bence daha çok özel bir kesime hitap ediliyorsa kullanışlı oluyor. Ubuntu forum gibi mesala ama daha geneli kapsamak istediğinizde forum bölümleri ve bu bölümlerde sabitlenmiş konularlar birlikte oldukça karışık bir yapı ortaya çıkıyor. Bunlar benim görüşlerim tabi, siz kendi fikrinizi test ediniz.

plazma

Alıntı yapılan: Bigchefstarys - 18 Mayıs 2017 - 10:07:50

Hedef daraltma gibi bir niyetimiz yok. Ubuntu-TR ubuntu dağıtımı için açılmış bariz bir destek sitesidir. Çok yakın zaman da, bu sitede sohbet konularına yasak getirildiğini hatırlıyorum ki buna kanıtımız var. Ubuntu-tr ile aramızdaki fark şudur. Ubuntu sorun çözmeye odaklı, biz ise tamamiyle Linux dağıtımlarına kullanıcı çekmeye çalışmaktayız. Aramızda dağlar kadar fark var. Bu yüzden biz ubuntu ile yada linuxmint yada archman ile zerre kadar rekabet içerisinde değiliz. Şayet rekabet olmuş olsaydı, konularımız da ubuntu yada linuxmint'in internet adreslerini vermez kaynak belirtmezdik. Bu durum tamamiyle ortalığı kızıştırmak için olduğunu  düşünüyorum ve kullanıcıların bizim bu projemize destek vermek yerine sürekli yargılayarak moralimizin bozmasını sağlıyorlar gibi geliyor.

Betimleme yaparken neden bu forumu örnekliyorsunuz hep ? Kaldı ki aynı forum kurallarını 1:1 kopyalamış ve iskeleti klonlamışken bizden bunada kanıt var. burası özgün bir forum olarak kuruldu ve öyle devam ediyor yoluna siz sohbet kısmı koyabilirsiniz değişiklik olmuş olur hem iki forum arasında.

alquirel

Öncelikle belirteceğim husus, Ubuntu TR ekibi olarak yeni bir forum açılmış olmasına karşı değiliz, çekememezlik yapmıyoruz. Aksine yeri geldiğinde desteğimizi de sunarız. Kaldı ki bu başlığı da biz açtırdık size, sitenizin tanıtımını umuma açık olarak yapın diye. Yani burada olay yeni bir forum açmanızda değil, kimse sizle rekabete girmez burada. Olay üslubunuzdaki bazı aksaklıklar. Aldığınız itirazlar hep bu yönde gördüğünüz üzere.

@plazma'nın dediği gibi noktasına virgülüne dokunmadan bizden aldığınız (ki her cümlesi tamamen bize aittir) forum kuralları başlığı olsun, kendinize uyarladığınız acemiler başlıkları olsun özgünlükten uzak bir çıkış noktasına sahiptiniz. Duyurunuzu da (olması gereken pek tabii ki umuma açık bir başlık açmak olmasına rağmen) yangından mal kaçırır gibi üyelere özel ileti göndererek yapmışsınız. Ne kopyala yapıştırınıza itirazımız olmazdı, ne de ileti gönderdiğiniz üyeler şikayetçi olmasaydı özelden duyurunuza itirazımız olmazdı. Kopyala yapıştıra olan itirazımızı da gayet yumuşak dille, hatta kızım sana söylüyorum gelinim sen anla modunda yaptık, "bak lisansımız böyle böyle" dedik. Özel ileti konusunda size "bu üslubunuzdan şikayetçi oluyorlar, duyurunuzu genele açık bir başlıkla yapın" dedik.

Başlık açtınız, bu sefer de Linux Mint ekibinin ve bizim aramızda rekabet olduğundan dem vurarak böyle bir oluşuma ihtiyaç duyduğunuzu yazdınız. Rekabet güzeldir. Elbette aramızda bir rekabet vardır, Linux dağıtımları arasında rekabet vardır. Bu rekabet tarafları daha iyi olmaya zorluyorsa güzeldir yalnız. Bu rekabeti birbirine köstek olmak anlamında uygulayan varsa yanlış yoldadır. Ve malesef ki siz bu rekabet kavramını (belki istemeden de olsa) bu anlamda kullandınız. Doğal olarak itiraz geldi. Bu noktada kendi adıma teşekkür etmek isterim ki her türlü iletiye olumlu ve yapıcı yaklaştınız. Ama düşüncenizden de kolay kolay vazgeçmediniz.

Her şey bitti, bu sefer de bizim forumumuzda konu dışı/sohbet alanının olmayışını potaya soktunuz. Bir de sanki kötü bir şeymiş gibi kanıtımız var demişsiniz. Kanıta ihtiyacınız yok. Şimdi sorun yasak mı diye, daha önce bir milyon kez söylediğim gibi yine söyleyeyim. Evet forumumuzda konu dışı / sohbet konularına izin vermiyoruz. Anladığım kadarıyla sen bu yasağın sebeplerine vakıf olacak kadar eski değilsin bizim ortamımızda. Eğer merak edersen daha önce bir milyon kez anlattığım gibi tekrar anlatabilirim niye yasak olduğunu. Hani öyle kanıt falan saklamanıza gerek yok yani.

Kendime özet geçeyim. Yeni bir oluşuma karşı değiliz, gerektiğinde destekleyiciyiz. Başarılı olmanız için de duacı oluruz. Siz de sürekli olumlu yapıcı yaklaşıyorsunuz ama kurduğunuz cümleler, yüklediğiniz anlamlar malesef hep alttan alttan "laf sokma", "iğneleme" içeriyor malesef.

Bigchefstarys

Git gide yanlış anlasiliyoruz. Evet ekibe defalarca kez özgün içerik deneme rağmen kit düşünceden kurallariniz  hic değişmeden eklemisiz yapacak bir şey doğrusunu. Aynen oyleki bu pozisyonda özgn içerik olmaz.şuan %100 haklisiniz ve ben bu konuda bir ışık bulmaya çalışıyorum kural denilen şey yasana yasana yazılan şeydir. Biz direk hazır kuralı aldık ve uyguladim doğru deyil biliyorum. Hem blog hem düzen hem tasarım konusunda tek basıma koşuyorum. Tabiki bu durumun bahanesi olamaz ancak sizden sadece bana biraz zaman vermenizi istiyorum tüm yanlışlar düzeltilip beklenen whoamiyi getiricem şayet ekip ile aram bozulacaksa gerekirse forumu kapatır sadece bloğa yonelirim tek basima . özür dilerim muhabbetler için tekrar. (Telefondan yazdığım için imla kurallarına dikkat edemedim kusura bakmayin)
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

illedelinux

Alıntı yapılan: Bigchefstarys - 18 Mayıs 2017 - 14:07:37
Git gide yanlış anlasiliyoruz. Evet ekibe defalarca kez özgün içerik deneme rağmen kit düşünceden kurallariniz  hic değişmeden eklemisiz yapacak bir şey doğrusunu. Aynen oyleki bu pozisyonda özgn içerik olmaz.şuan %100 haklisiniz ve ben bu konuda bir ışık bulmaya çalışıyorum kural denilen şey yasana yasana yazılan şeydir. Biz direk hazır kuralı aldık ve uyguladim doğru *değil biliyorum. Hem blog hem düzen hem tasarım konusunda tek basıma koşuyorum. * tabi ki bu durumun bahanesi olamaz ancak sizden sadece bana biraz zaman vermenizi istiyorum tüm yanlışlar düzeltilip beklenen whoamiyi getiricem şayet ekip ile aram bozulacaksa gerekirse forumu kapatır sadece bloğa yonelirim tek basima . özür dilerim muhabbetler için tekrar. (Telefondan yazdığım için imla kurallarına dikkat edemedim kusura bakmayin)

@Bigchefstarys, düşünce çok güzel, hatta bütün özgür yazılım sorunlarını kapsayan böyle bir site var mı bilmiyorum ama işte düşünce ile uygulama bazen aksaklık olabiliyor ki, buradaki tartışmayı ben aksaklık olarak görmüyorum, tam tersi amacınıza çok yardımcı olacak eleştiriler aldığınızı düşünüyorum. Bu tür eleştirileri duygusallık yapmadan olumluya çevirmeniz umuduyla tekrar başarılar...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ata1

kurallar sorun ise bakınız  https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=140.0  ve  http://archman.org/forum/index.php?topic=23.msg145#msg145  ve http://archtr.org/viewtopic.php?f=2&t=1&sid=ed55bba4e4c05d2d4ee33d06c91d5d07

Aslında konu kurallar değil anladığımız bu ,bir oluşum gerçekleştirmeye çalışıyoruz.  Tabi bazı şeyleri bizden önce başlayan deneyim kazanmış ve kuralları ona göre koymuş sizleri örnek alarak kullandık.
amaç üzüm yemek mi bağcı dövmekmi bunuda pek anlamadım. Özel ileti daveti ben yaptım toplamı 10 belki + birkaç tanedir ki bu davetler benden özelde yardım isteyen yada benim kendi sohbetim olan birkaç arkadaşım.  Varsa 100 + mesaj daveti sizin sözlerinize hak veririm ve özür açıklaması yaparım bunu bulup ispatlarsanız da sizlere minnettar kalırım,ha yok ise şahsımdan özür dilemeniz de sizlerin boynunun borcudur

cokomoko

Ne demiş Yunus:
Alıntı Yap"Söz ola kese savaşı, söz ola bitire başı
Söz ola ağılı aşı, bal ile yağ ede bir söz".
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

alquirel

Forum kuralları meselesini uzatmamın bir anlamı yok aslında ama yine de değinmek istediğim bir iki nokta var. Öncelikle alıntı yapılamaz diye bir şey yok. İsteyen istediği yere alıntısını yapar. Eğer kimsenin alıntı yapmasını istemeseydik farklı bir lisans seçerdik. Şu durumda tek isteyebileceğimiz şey atıfta bulunmasıdır. Bulunmak istemiyorsa da yine alıntısını istediği gibi yapabilir ama işin rengi az biraz değişmiş olur. Neyse, bu konu benim için üzerinde devam edilecek bir konu değil artık. Tabii şunu da söyleyeyim, "bak şunlar da yapmış aynısını" derken @decent'i örnek göstermiş olman pek olmamış sanki :)

Gelelim özel ileti meselesine. Biz kimsenin özel iletilerini okumuyoruz. Kimsenin özel iletisiyle işimiz olmaz. Kimsenin özel iletilerinin istatistiğini de tutmuyoruz. Tutmayacağız da. Biz sadece bize gelen şikayeti değerlendirebiliriz. Senin bu şekilde özel ileti göndermenden gönderdiğin kişiler rahatsız olmuş ki şikayet etmişler. Amacınız destek verebilecek birkaç kişiyi davet etmekti ise demek ki daha meram anlatır bir ileti yazmanız gerekliymiş ki insanlar bize şikayet etmek yerine size cevap yazmayı düşünebilsinler. Bu benzetmeyi istemeye istemeye yapıyorum ama gönderdiğin iletiler bu halleriyle bizim yasaklamaktan usanmadığımız reklamcıların iletilerine benzemiş. E şikayet de gelince biz de olayın olurunu bulmaya çalıştık ne yapalım.

Velhasıl, temennilerimin sonuna kadar arkasındayım. İnşallah istediğiniz gibi başarılı olursunuz. Gerektiğinde desteğimizi de sunarız. İnşallah gerektiğinde desteğinize başvuracağımız konumlara da gelirsiniz. Benim iletilerim tüm bu süreci dışardan değerlendirmeye çalıştığımda gördüğüm detaylar. Sen benim tarzımı biliyorsun. Eğer ortada cidden rahatsız olduğum bir mesele olsa, mutlaka düzeltilmesi gerektiğini düşündüğüm bir yanlış olsa lafımı kolay kolay esirgemem. İnşallah soluğunuz uzun olur.

ata1

Şikayet eden belli ben onu o da beni biliyor dillendirmedim ki kişi yaptığından utansın  kişi yüze gülüp kuyu kazanlardanmış o kendini ve ben onu biliyorum. Her neyse siz gereğini yapmışsınız zaten.
bende dostu düşmanı öğrendim.  :)) konularda henüz yolun başındayız biz eksik olduğuna inandığımız ki bana göre bir ansiklopedi olan arch wiki ağırlıklı çalışmaktayız. Çevirileri bitirdik msql aldık onuda yakın zamanda bölümlerimize ekleyip işi doğru şekilde yapmayı amaç edindik. bu konuda bir eksiklik gördük arch birçok şeyi gayet güzel anlatıp açıklamasına rağmen türkçeye çevrilmemesi wikinin bizce çok büyük bir kayıp bu nedenle wiki olarak archı öne alıp a-z ye çevirsini yapıp bir nebze bu eksikliği gidermek amacındayız. kısaca bu yola baş koyduk çit koyan  değil de  yol göstereceklere her zaman saygı ile dinleyip önerileri göz önüne alacağız.

cokomoko

@ata1
Çevirileri bitirdik derken hepsini mi? Eğer öyleyse büyük iş başarılmış derim.
Bana göre isteyen istediğini yapsın, yeter ki az da olsa bu alanda bir katkısı olsun. Yeter ki, yapılan iş doğru referanslarla desteklenmiş olsun.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

HuaN

Helal olsun diyelim umarım devamı gelir böyle adımlar sayesinde gelişiyoruz, öğreniyoruz. Kendi deyimleri ile bir şeylere vakıf olacak kadar eski olan ortamcıların(TDK'na bakıyorum hemen), bu kadar saldırgan tavır takınması üzücü, haklılığın/haksızlığın izahı böyle olmamalı, şaşırtıcı.

mhmtkrktr

[mention=625646]@Bigchefstarys[/mention]
Alıntı YapGit gide yanlış anlasiliyoruz.
Yanlış anlaşılman kadar, yanlış anlıyor olman da ihtimaller arasında. Konuyu en baştan buyana sakin kafa ile tekrar incelersen, yapılan eleştirilerin yaptığınız çalışmayla ilgili olmadığını, gidilen yöntem konusunda uyarıcı eleştiriler olduğunu anlayacaksındır.
Tahminim okurken biraz aceleye getiriyor olman. Bunun için tavsiye niteliğinde küçük bir not geçeyim. Bundan sonra herhangi bir forum kullanıcısı değil, sorumluluğu olan bir kişisin. Yani iki kere düşünüp bir kere yazmanın zamanı gelmiş.

Daha fazla söyleyebileceğim bir sözüm yok. Başarı dileklerimi hem burada, hemde gelen özel mesajda olumlu olarak dile getirmiştim zaten. Şu sıralar işlerim yoğun ancak zaman buldukça katılım sağlar, yardım ister, kendi adıma yapabileceğim bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım. Daha olmadı sohbet bölümünüzde takılırız. :-)

ata1

Alıntı yapılan: cokomoko - 18 Mayıs 2017 - 23:30:30
@ata1
Çevirileri bitirdik derken hepsini mi? Eğer öyleyse büyük iş başarılmış derim.
Bana göre isteyen istediğini yapsın, yeter ki az da olsa bu alanda bir katkısı olsun. Yeter ki, yapılan iş doğru referanslarla desteklenmiş olsun.

o kadar kolay değil bir wiki açmak bir alt site anlamına geliyor mqsl  yavaş yavaş oturtacağız bir kısmı bitti şuan ama ilgili arakadaşım özenle bu konuda çalışıyor.
malum herkesin özel hayatı ve işi de var. Ama sonuna kadar devam edeceğiz.

kısaca yardım edicek bilgili arkadaşlar hep kaçıyor. ama eleştiriye gelince vurun abalıya

edge35

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 19 Mayıs 2017 - 00:01:29
Bundan sonra herhangi bir forum kullanıcısı değil, sorumluluğu olan bir kişisin. Yani iki kere düşünüp bir kere yazmanın zamanı gelmiş.
Genel manada sorumluluğu olanlarla benim gibi sıradan forum kullanıcılarını ayıran çok önemli bir şey. Her hangi bir alanda sorumluluk sahibi olanların en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri bence. (Özele değil, genele yazdım, yanlış anlaşılmasın :) )

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

WaylandIZMIR

Linux dünyasına Türkçe içerik sağlamak bulunmaz bir nimet. Keşke bu tip forumlar vb siteler bir değilde onlarca olsa. Linux için atılan adımlara tam destek veriyorum. Hayırlı uğurlu olsun.
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

decent

Alıntı yapılan: alquirel - 18 Mayıs 2017 - 21:43:33
... Tabii şunu da söyleyeyim, "bak şunlar da yapmış aynısını" derken @decent'i örnek göstermiş olman pek olmamış sanki :) ...

Teşekkür ederim @alquirel
Kurallar metnini 2012 yılında alıp kullanmadan önce nezaketen Ubuntu Yönetimimizden izin alıp, ondan sonra Arch Linux Türkiye Forum Kuralları olarak uyarladığımı hatırlayanlara selam ve hürmetlerimle..

Zamanı ve imkanı olup da kendisini  geliştiren, bir taraftan da insanların faydasına çalışanlara ne mutlu!

ata1

Biz kişi değil forumların kurallarını bağlantılar ile örnekledik siz konuyu sevgili arkadaşımız üzerine çevirmişsiniz. Kuralların tamamı zaten bire bir dedik.

lrnyrd

Başından beri iyi ve kötü birçok eleştiri yazılmış. Eleştirmek güzeldir ama dozunda. Bu kadar sorun etmenin bir mantığı yok bence. Linux türkiye için böyle bir adımın (umarım daha çok olur) atılması gayet güzel olmuş. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Gelişmesi için çok yol katetmesi gerek elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Başarılarınızın devamını dilerim.
Sometimes even good memories can kill you!

speakerXXL

Linux Mint Türkiye forum kuralları, önceden linuxmint.org.tr alanadı ile faaliyet gösteren (benim de katkı verdiğim) ortamdan alındığını hatırlıyorum. Değiştirerek güncel halini verdik. Yani bu ortamdan alınmadı, ama daha öncesinde Eren burada da yöneticilik yapmıştı, buradaki eski forum kuralları da onun tarafından hazırlanmıştı sanırım. Benzerliğin nedeni bu olabilir. İddia edilmeye çalışıldığı gibi bu forumdan birebir içerik kopyalanmamıştır.

Cevap vermeye lüzum görmediğim sataşmalar olduğunu gördüm, daha öncesinde bir şekilde yollarımızın kesiştiği kendince kuyruk acısı yaşayan bir karakter olsa gerek.

lubuntu

Öncelikle hayırlı olsun. Fakat bir şeyi vurgulamak isterim, sitede yazılmış bir konuyla alakalı. Windows'ta "bir kullanıcı" sistem dosyalarını silebilir demişsiniz; açıkçası bu dediğiniz yapılabilen bir şey değildir. Ekstra uğraş gerektirir. Yönetici izni almanız gerekir, bu da yönetici olarak çalıştır gibi seçeneklerden daha öte bir durumdur. Öyle sağa tıkla sil de deyipte silemezsin yani. Hedef Linux'a kullanıcı kazandırmaksa, vurulması gerekilen windows değil donanım üreticileri ve yazılım firmalarıdır en başta. Ardından sözde özgürlük adına çok başlılığı savunup destekleyen insanlar ikna edilmeli. Android'in başarısı örnek alınmalı. Linux dağıtımlarının yüzdelerini artıramıyor olmasının sebebi mühendis kafasından çıkılamamasından kaynaklı ama en çokta mühendis olmayanlar körü körüne bağlılık gösterir! Herkes birilerinden bir şeyler bekliyor kimsede elini cebine atıp insanları gerçekten çekebilecek bir alternatif yazılım üretmiyor. Redhat, Canonical, Amazon v.b. firmalar para kazanmasalar emin olun hiç uğraşmazlar bu sistemleri çıkartmakla. Bizim özgürlük sandığımız şey aslında kölelik. Ticari firmalar elini çekerse ortada koca bir hiç kalır. Ha parayla aldığımız windows ha ücretsiz edindiğimiz bir linux dağıtımı, hepsi bir şekilde birilerinin cebini dolduruyor. Babasının hayrına iş yaptığını iddia eden linux dağıtımları, sponsor ve partnerlerini sitelerinden kaldırsınlar:) Takım tutar gibi taraf olmamak lazım!

lnxdev

Hayırlı olsun. Bu tarz olaylara ben aynı yeni bir linux dağıtımı gibi bakıyorum kendinizi ispatlarsanız yapmak istediğinizi de elde etmiş olursunuz.

Bigchefstarys

[mention=625928]@lnxdev[/mention]

Yorumlarınız için teşekkür ederiz. Evet aynı şeyi bizde kendimize politika olarak belirliyoruz. Her ilerleme aşamasında yükseldiğimizi düşünüyoruz. Kullanıcılarımız sayesinde bu durumu pozitif algılayabiliyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

ata1

Merhaba Değerli Who Am I Severler,

Uzun zamandır çalışmalarını sürdürdüğümüz SSL çalışması bugün itibari ile bitirilmiştir. Artık Who Am I sayfaları https olarak sorgulanıyor ve güvenlik tedbiri almanızı sağlıyoruz. Tüm alanlarda geçerlidir ssl miz.

Arch wiki çevirilerimizde çok kısa sürede wiki alt yapısını oluşturduğumuz anda sizlerin hizmetinde olacak.

Saygılarımla

hossohbetli

Elinize, emeklerinize sağlık. Artık takipteyim ben de. GNU/Linux için çabalayan her ekip, her proje baş tacı. Kolay gelsin arkadaşlar.

ata1