Linux dağıtımları Windows uygulaması oluyor!

Başlatan OnLive, 14 Mayıs 2017 - 07:22:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Microsoft, Linux dağıtımları olan Ubuntu, Fedora ve SUSE'yi Windows Store çatısı altına toplanıyor. Build 2017 konferansında gerçekleştirilen açıklama heyecan yarattı.

Microsoft, Build 2017 konferansında açık kaynaklı ücretsiz işletim sistemi Linux'un üç farklı dağıtımıyla Windows 10'un uygulama marketi Windows Store'daki yerini alacağını açıklayarak dikkatleri üzerine çekmiş durumda. İşte, bu heyecan verici gelişmeden detaylar!

Ubuntu, SUSE ve Fedora sürümleri Windows Store uygulaması oluyor

Linux dağıtımları olan SUSE ve Fedora'nın da Ubuntu'nun ardından Windows Store'a gelecek olması tabii ki heyecan yaratmış durumda. SUSE ve Fedora içinse şimdilik net bir tarih yok.

Kulağa ilk başta tuhaf gelse de Microsoft'un bunun için çoktan altyapı çalışması yaptığını söylemek gerek. Şirket, 2016 yılı başlarında Linux için Windows Altsistemi (WSL)'ni duyurmuştu. Bu sayede geliştiriciler, Windows 10 içerisinde Linux'un tam sürümlerini kullanabiliyor.

Sonbahar Creators Güncellemesi ile birlikte kullanıcılar Ubuntu, SUSE ve Fedora'yı birer uygulamaymış gibi cihazlarına kurabilecek ve Windows ile Linux uygulamalarını çift boot gerçekleştirmeden yan yana çalıştırabilecekler.

90'lı yıllarda Microsoft, Windows'a ücretsiz bir alternatif olarak sunulan Linux'u bastırmaya çalışırken başarısız olmuştu ve WSL bu anlamda geliştiricileri Windows 10'a yönlendirmek için hayata geçirildi. Şimdi ise, Windows Store'da Linux dağıtımlarının olması sayesinde geliştiriciler istediğini kolayca yükleyebilecek ve WSL ile çalışmaya başlayabilecek.

Kaynak:

http://shiftdelete.net/linux-windows-store-yolunda-81860
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

Barlow

Alıntı Yap
Sonbahar Creators Güncellemesi ile birlikte kullanıcılar Ubuntu, SUSE ve Fedora'yı birer uygulamaymış gibi cihazlarına kurabilecek ve Windows ile Linux uygulamalarını çift boot gerçekleştirmeden yan yana çalıştırabilecekler.

Windows üzerinde Ubuntu kullanmak :) İyi fikir ama sanal makina üzerinden zaten gerçekleştiriyorduk bunu.. Sonra da bilgisayarım donuyor, ne yapayım :)
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

furyzer0

Bu durum sanal makineden farklı nt kerneli üzerinde GNU çalışacak aslında linux kernel olduğundan linux çalışmıyor doğal olarak. Wine ı'n tersi olarak düşünülebilir ama bunda çift araflı destek olduğundan wine dan daha başarılı olacaktır bence.

WaylandIZMIR

Bundan sonra Ubuntu'da sorun yaşarsak "Microsoft Destek"ten yardım alırız artık  ;D
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

laz61

bir insan oyun oynamayıp ps gibi kilit programlar kullanmıyorsa neden windows kullansın ki? linux kullanıyırsam en buyuk sebebi kendimi rahat ve guvende hissediyor olmamdır.
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

furyzer0

Alıntı yapılan: laz61 - 14 Mayıs 2017 - 16:56:21
bir insan oyun oynamayıp ps gibi kilit programlar kullanmıyorsa neden windows kullansın ki? linux kullanıyırsam en buyuk sebebi kendimi rahat ve guvende hissediyor olmamdır.
Crossplatform geliştirme yapıyorsanız şu an windows daha mantıklı hale geldi. Çünkü linux windows programı geliştirmek test etmek için sanal makine ihtiyacın var ama artık windowsta cihazı reboot bile etmeden aynı anda linux sistemini de kullanabilirsin, program test edebilirsin. Üstelik sanal olarak da değil.

FireSwords

[mention=625421]@Barlow[/mention] Sanal makineden tamamen farklı bir sistem var. Linux programları native olarak çalışıyor. NT çekirdeği Linux sistem çağrılarına birebir Linux gibi cevap veriyor. Wine gibi düşünebiliriz.

Ve şu anda Ubuntu, Windows 10 üzerinde Windows Subsystem for Linux adıyla kullanılabilmekte. WSL şu anda Windows'a çok iyi entegre edilmiş durumda. Linux'tan bile hızlı çalışabilme ihtimali var.

[mention=625428]@laz61[/mention] Bu olay açıkçası benim çok hoşuma gitti. Microsoft şu anda çok doğru kararlar alıyor. Microsoft geliştiricilerin gönlünü kazanmayı başardı. Visual Studio ile hem Windows, hem Linux, hem Android, hem iOS uygulamaları geliştirebiliyorsunuz aynı kod ile. Microsoft'un yavaş yavaş açık kaynağa geçmeye başlaması, Linux ile yakınlaşması(hatta bir süre önce Microsoft, Linux Vakfına platin üye olarak katıldı :D ), tasarım anlayışını iyileştirmesi, Win32'yi yavaş yavaş terkedip UWP platformunu teşvik etmeye çalışması gibi adımları hoşuma gidiyor.

Normalde MS'yi sevmem. Windows'u da sevmem. Ama Microsoft emin adımlarla ilerliyor. Son tanıttığı tasarım diline aşık oldum resmen. Ayrıca Windows 10 S adında bir sürüm de tanıtıldı. Bu sürüme sadece mağazadan uygulama yüklenebilecek. Bu demek oluyor ki UWP uygulamaları hızla yaygınlaşacak. Windows'un zamanla şişmesinin, yavaşlamasının, güvenli olmamasının en büyük sebeplerinden biri uygulamaların sisteme resmen çöreklenerek kurulmasıydı. UWP ile bu tarih oluyor, her uygulama tıpkı macOS'te olduğu gibi kendi Sandbox'ında çalışıyor, istese bile sisteme zarar veremiyor. Sadece kendi alanını kullanabiliyor, ki olması gereken buydu.

Windows 10 birkaç yıla geçmiş geçmiş en iyi işletim sistemi olabilir. Bu potansiyel var. Microsoft atağa geçmiş durumda. Biraz sert konuşacağım, ama Linux cephesinde yıllardır hiçbir atılım yok. Hala Ubuntu, Unity mi kullansın, yoksa GNOME mu diye tartışıladursun, Windows tüm hatalarını kapatıyor ve kendini hızla geliştiriyor. macOS ve Linux'u dual boot yaparak kullanıyordum, birkaç gün önce şans vereyim diyerek Windows 10 kurdum, ve olmuş. Şu an diskte bir tek Windows 10 kurulu. Bir Linux hayranı olarak söylüyorum, gayet de memnunum. Gerçekten, son kullanıcının Linux'u seçmesi için hiçbir sebep yok.

Peki bu kimin suçu? Ne yapacağını bilmeyen, zırt pırt karar değiştiren Linux dağıtımlarının tabii ki de. Canoncial'e bakalım. Masaüstü Linux'a çok büyük katkılar yaptılar. Linux'un masaüstünde kullanabileceğini kanıtladılar, sonra Unity'i çıkardılar ve yıllar boyunca Ubuntu Desktop'a bakmadılar bile. Ubuntu 13.10 ile 17.04 arasında arayüz olarak hiçbir fark yok. Tek değişim GNOME uygulamalarıdaki değişim. KDE göze hoş gözüken bir arayüz geliştiriyor, ama aşırı kararsız ve görsel olarak tutarlı değil. Kaç kere çöktüğünü, kaç kere istediğimi alamadığımı sayamadım (Arch Linux üzerinde kullandım).

Ayrıca üzücü bir durum, Apple platformundan soğuyan geliştiriciler eskiden Linux'a geçerdi. Artık Windows'a geçiyorlar. Mac kullanım yüzdesi sürekli azalıyor, Windows kullanıcıları artıyor.

turkerataturk

Windows Linux a el attıysa vardır bir bildiği gelecekte çıkar meydana ;)
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

FireSwords

[mention=625447]@turkerataturk[/mention] Amaç Windows'u geliştiriciler için cazip hale getirmek, çünkü bir platform için geliştiriciler, her şeydir.  :D

turkerataturk

[mention=625449]@FireSwords[/mention]

Windows phone nasıl battı gelecekte windows da batacak geliştiricileri yolma tekniği sonucu :D

Şu Apple da geliştiricileri yoluyor adamlar her yıl 100 Dolar veriyorlarmış :D
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

furyzer0

[mention=625445]@FireSwords[/mention] demek isteyip de diyemediklerimi anlatmışsın :) son yıllardaki Ms, eski ms değil. Artık Satya Nadella ile mi alakalıdır bilemem ama oyle bence.[mention=625451]@turkerataturk[/mention]
Wp batmadı. Başarısız oldu ama hala geliştiriliyor daha 2 hafta once büyük güncelleme aldı. Apple yıllık 100 dolar alıyor olabilir ama önemli olan net gelir sonuçta daha çok kazanıyorsa yıllık 100 dolar çok etkilemez geliştiriciyi

Barlow

[mention=625449]@FireSwords[/mention]  Cevap için teşekkürler.. İlk olarak sanal makine tarzı bir uygulama sandım. Tüm sorularıma yanıt verdin, teşekkürler..

Bir de öyle güzel anlattın ki şimdi Windows10 kurasım geldi:) Galiba kısa bir süre sonra denemeye çalışacam.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

OnLive

Alıntı yapılan: laz61 - 14 Mayıs 2017 - 16:56:21

Aynen. WanaCrypt0r 2.0 şu an biz sohbet ederken dünyanın anasını ağlatıyor. Biz de film seyreder gibi uzaktan seyrediyoruz. ;D
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

FireSwords

[mention=625456]@OnLive[/mention] Windows 10'u, güncellemeleri yapılmış Windows 7 ve 8'i etkliemiyor. Sisteminin güvenliği ile ilgilenmeyen adam aynı şekilde Linux sistemi de tehlikeye sokabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mayıs 2017 - 22:38:49

[mention=625451]@turkerataturk[/mention] Windows'un batması için bir sebep göremiyorum. Şu anda Microsoft doğru adımlar atıyor. Geliştiricilerin ilgisini çekmeyi başardı. Son 1 yılda durum şu: Windows kullanım oranı artıyor, Mac kullanım oranı azalıor, Linux yerinde sayıyor. Linux atak yapmadan Windows'un masaüstünde tahtını kaybetmesi imkansız gibi.

laz61

aylardır arch üzerine gnome kullanıyorum. Sıkıntısını yaşamadım henüz. İlerde nasıl olur bilmiyorum. Linuxu kurcalamak hoşuma gidiyor.
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

OnLive

Microsoft, açık kaynak ve özgür yazılım camiasını inekten süt sağar gibi kullanıyor gibi geliyor bana. Bu Windows Subsystem for Linux denen uyumluluk katmanı Microsoft ve Canonical'ın ortak çalışması dahilinde Windows'a geldi. Buna cevap olarak Microsoft'ta WineHQ projesine bir el atsaydı hiçbir şey demeyecektim. Ama böyle biz zararda, Microsoft ise kârda olmuş oldu.

ekremsenturk

Başka forumlarda yayınlanan uyduruk veya içeriği yanıltan başlıklı konuları buraya neden haber konusu olarak açıyorsunuz ? Windows store'a girin ve bakın, Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımı varmıymış. Herhangi bir tarayıcı ile Windows'sun online mağazasına giriş yapabilirsiniz.

FireSwords

[mention=625460]@ekremsenturk[/mention] Sonbaharda gelecek güncelleme ile Linux dağıtımları mağazaya gelecek.

illedelinux

Windows'ta Linux kullanmak kötü bir şey değil elbette ama Linux'un yıllar önce yaptığını Windows şimdi yapınca üstün mü oluyor, çok gereksiz yere abartılmış. Tek farkı yeniden başlatmadan Linux'a geçmek, hepsi bu, çok da övünülecek bir durum değil. Üstelik Windows'un gölgesinde olması belki dezavantaj da olabilir...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

FireSwords

[mention=625462]@illedelinux[/mention] Teknik açıdan bakacak olursak, oldukça büyük bir özellik. Linux uygulamaları NT kernel'ı üzerinde native olarak çalışabiliyor, Windows binary'leri doğrudan çağırılabiliyor. Ve Windows sistemi ile bütünleşmesi çok iyi.

freeman

Linux kullanırken arkasındaki felsefeyi benimsemek lazım. Yoksa Windows ta aynı işleri yapıyor neden Linux kulllanayım diye düşünülebilir.

Neden Linux kullanıyoruz? iyi kötü bir güvenlik için.
Windows üzerinde Linux kullanınca yine hiç bir güvenlik olmayacak. MS yine kullanıcıları loglayacak.
Ve ilerde Linux 'a verdiği desteği çekip Linux cephesine çok büyük darbe vurup, aldığı kullanıcıları yine Windows 'a hapsedecek.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

OnLive

Alıntı yapılan: freeman - 15 Mayıs 2017 - 00:26:07
Linux kullanırken arkasındaki felsefeyi benimsemek lazım. Yoksa Windows ta aynı işleri yapıyor neden Linux kulllanayım diye düşünülebilir.

Neden Linux kullanıyoruz? iyi kötü bir güvenlik için.
Windows üzerinde Linux kullanınca yine hiç bir güvenlik olmayacak. MS yine kullanıcıları loglayacak.
Ve ilerde Linux 'a verdiği desteği çekip Linux cephesine çok büyük darbe vurup, aldığı kullanıcıları yine Windows 'a hapsedecek.

Bence güvenlikten önce özgür yazılımın felsefesini düşünmeliyiz. Ben özgür olduğu için GNU/Linux kullanıyorum. Windows yarın GPL'e geçse, ben de Windows'a geçerim.

D@bbe

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

ekremsenturk

Vitual Box ile Linux Windows üzerinde çalışıyor zaten. Bizde haberler ya yanlış tercüme edilir, yada çarpıtılır. Muhtemelen bir kaç konuda ortak protokoller hakkında anlaşılır. Biz de lafta pireyi deve yapmış oluruz ve sonra da olayı hiç hatırlamayız.

furyzer0

[mention=625475]@ekremsenturk[/mention]
Sanal makine ile native olarak çalışması bir değil.