Hangi sistemi yüklemeliyim?

Başlatan Ironfist, 13 Mayıs 2017 - 14:19:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ironfist

Öncelikle herkese merhaba.
Windows'un kasma , yuksek CPU ve RAM kullanimi yüzünden artik linuxe geçmenin vakti geldigini düşündüm.
Uzun bi araştırma sürecinden sonra Linux Mint KDE kurmaya karar verdim. Kurulum bittikten sonra sistemi baslattim 2dk ya bir sistem çöküyordu. Baktım ki KDE için gereken RAM miktari 2GB  :).
Daha sonra büyük bir husranın ardından Mint Cinnamon yükledim. Bu biri daha stabil olmasına rağmen bunda da çökme oluyordu.
Dedim ki neden Mint ?
Kısacası tavsiye edebileceğiniz görselleri güzel, stabil aynı zamanda kullanımı kolay (linuxe baslayali daha 2 gün oldu o yüzden pek bilgim yok) bir sistem var mı?
Bilgisayarımda:
   1 GB ram
   2.7 Ghz işlemci
   1 GB ekran kartı var.
Daha fazla bilgi isterseniz sorabilirsiniz.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

Bipolar_Disorder

Lubuntu veya xubuntu düşünebilirsin.
Ama sistem özelliklerine bakınca, 1 GB ramin varmış Lubuntu daha performanslı olucaktır.
Xfce kullanıyorum, chrome'da tek bir sekme açınca ram kullanımı 800 mb'lara çıkıyor yani.
Masaüstünde sadece chrome açık bu arada.

Barlow

LXDE masaüstü yöneticisi kurmanız ayrarınıza olacaktır. Lubuntu hazır oalrak LXDE ile gelmektedir.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

Ironfist

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.
Birde RAM i 3GB yapmayı düşünüyorum. 3GB için hangisini onerirsiniz?

Barlow

Aslında kararlılıkta n söz etmişsin ama belirteyim. Pekçok Linux dağıtımı ve uygulama geliştiricileri 32Bit iç in  desteğini kesmiş bulunmakta.  Burada esas önemli soru İşlemcinin 64Bit Destekleyip Desteklemediği... Eğer 64bit desteği varsa neredeyse bütün masaüstü ortamlarını kullanabilirsin ama belli bir sonra yavaşlama hissedersin, KDE ise 3GB ram ile yine yavaş çalışacaktır.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

Ironfist

Alıntı yapılan: Barlow - 13 Mayıs 2017 - 15:29:37
Aslında kararlılıkta n söz etmişsin ama belirteyim. Pekçok Linux dağıtımı ve uygulama geliştiricileri 32Bit iç in  desteğini kesmiş bulunmakta.  Burada esas önemli soru İşlemcinin 64Bit Destekleyip Desteklemediği... Eğer 64bit desteği varsa neredeyse bütün masaüstü ortamlarını kullanabilirsin ama belli bir sonra yavaşlama hissedersin, KDE ise 3GB ram ile yine yavaş çalışacaktır.
İşlemcimin 64 bit desteği var. Ancak RAM düşük olduğu için 32 bit yukledim. 64 bit yuklesem daha mi iyi olur sizce?

Mitsukuni

Merhaba,

1 GB ekran kartı yanında 1 GB bellek biraz garip geldi bana. :) Tavsiyelerimi daha düşük tutacaktım ki RAM miktarını yükselteceğinizi gördüm. 3 GB RAM ile herhangi bir masaüstü yöneticisi kullanabilirsiniz. Hatta en güzeli vaktiniz varsa sıradan hepsini denemeniz ve size en uygun geleni kullanmanız. Şahsen yeni kullanıcılar için genelde KDE tavsiye ediyorum çünkü her ayarı arayüz kullanarak yapabiliyorsunuz. Ancak diğer arkadaşların da söylediği gibi sistem kullanımı biraz fazla. 1 GB yetmezdi ama 3 GB RAM yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

XFCE, LXDE gibi daha az sistem kaynağı tüketen masaüstü yöneticileri de oldukça hafif ve kullanışlıdır. Openbox telaffuzunda da bulunacağım ancak normalde yeni kullanıcılara pek uygun olmadığını ifade etmeliyim. Sadece önceden yapılandırıldığı için Bunsenlabs'a da bir göz atabilirsiniz.

Şunu da aklınızda bir fikir oluşsun diye paylaşayım, masaüstü ve pencere yöneticilerinin sistem açılışındaki RAM kullanımları (2015):

-------------------------
64 bit desteğiniz varsa RAM yükselteceğiniz için kesinlikle 64 bit'lik sistem kurmanız tavsiye edilir.

Ironfist

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 13 Mayıs 2017 - 15:52:11
Merhaba,

1 GB ekran kartı yanında 1 GB bellek biraz garip geldi bana. :) Tavsiyelerimi daha düşük tutacaktım ki RAM miktarını yükselteceğinizi gördüm. 3 GB RAM ile herhangi bir masaüstü yöneticisi kullanabilirsiniz. Hatta en güzeli vaktiniz varsa sıradan hepsini denemeniz ve size en uygun geleni kullanmanız. Şahsen yeni kullanıcılar için genelde KDE tavsiye ediyorum çünkü her ayarı arayüz kullanarak yapabiliyorsunuz. Ancak diğer arkadaşların da söylediği gibi sistem kullanımı biraz fazla. 1 GB yetmezdi ama 3 GB RAM yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

XFCE, LXDE gibi daha az sistem kaynağı tüketen masaüstü yöneticileri de oldukça hafif ve kullanışlıdır. Openbox telaffuzunda da bulunacağım ancak normalde yeni kullanıcılara pek uygun olmadığını ifade etmeliyim. Sadece önceden yapılandırıldığı için Bunsenlabs'a da bir göz atabilirsiniz.

Şunu da aklınızda bir fikir oluşsun diye paylaşayım, masaüstü ve pencere yöneticilerinin sistem açılışındaki RAM kullanımları (2015):

-------------------------
64 bit desteğiniz varsa RAM yükselteceğiniz için kesinlikle 64 bit'lik sistem kurmanız tavsiye edilir.

Cevaplarınız için teşekkürler.

RAM i yükseltene kadar windowsa devam galiba  ;D

yasin811

Ben ubuntu kullanıyorum direk hiçbirşeyi silmeden farklı bi sürüme yükseltebilir miyim lubuntu vs gibi ? 

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
pencerelerden her zaman nefret etmişimdir..

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: yasin811 - 21 Mayıs 2017 - 00:07:55
Ben ubuntu kullanıyorum direk hiçbirşeyi silmeden farklı bi sürüme yükseltebilir miyim lubuntu vs gibi ? 

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu şekilde tercih size kalmış ;
Lubuntu ;
sudo apt-get install lubuntu-desktop
lxde ;
sudo apt-get install lxde

giriş ekranında hangisini kurarsanız tercih ile oradan girersiniz
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

yasin811

pencerelerden her zaman nefret etmişimdir..

meda

Öntanımlı gelen masaüstü son yüklenen masaüstü ortamından daha iyi çalışır.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"