Gönderen Konu: Linux dağıtımları Windows uygulaması oluyor!  (Okunma sayısı 2867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
Microsoft, Linux dağıtımları olan Ubuntu, Fedora ve SUSE'yi Windows Store çatısı altına toplanıyor. Build 2017 konferansında gerçekleştirilen açıklama heyecan yarattı.

Microsoft, Build 2017 konferansında açık kaynaklı ücretsiz işletim sistemi Linux’un üç farklı dağıtımıyla Windows 10’un uygulama marketi Windows Store’daki yerini alacağını açıklayarak dikkatleri üzerine çekmiş durumda. İşte, bu heyecan verici gelişmeden detaylar!

Ubuntu, SUSE ve Fedora sürümleri Windows Store uygulaması oluyor

Linux dağıtımları olan SUSE ve Fedora’nın da Ubuntu'nun ardından Windows Store’a gelecek olması tabii ki heyecan yaratmış durumda. SUSE ve Fedora içinse şimdilik net bir tarih yok.

Kulağa ilk başta tuhaf gelse de Microsoft’un bunun için çoktan altyapı çalışması yaptığını söylemek gerek. Şirket, 2016 yılı başlarında Linux için Windows Altsistemi (WSL)’ni duyurmuştu. Bu sayede geliştiriciler, Windows 10 içerisinde Linux’un tam sürümlerini kullanabiliyor.

Sonbahar Creators Güncellemesi ile birlikte kullanıcılar Ubuntu, SUSE ve Fedora’yı birer uygulamaymış gibi cihazlarına kurabilecek ve Windows ile Linux uygulamalarını çift boot gerçekleştirmeden yan yana çalıştırabilecekler.

90’lı yıllarda Microsoft, Windows’a ücretsiz bir alternatif olarak sunulan Linux’u bastırmaya çalışırken başarısız olmuştu ve WSL bu anlamda geliştiricileri Windows 10’a yönlendirmek için hayata geçirildi. Şimdi ise, Windows Store’da Linux dağıtımlarının olması sayesinde geliştiriciler istediğini kolayca yükleyebilecek ve WSL ile çalışmaya başlayabilecek.

Kaynak:

http://shiftdelete.net/linux-windows-store-yolunda-81860
İnsanlar benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyorlar. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyorum.” ― rms

« Yanıtla #25 : »
Bir başka işletim sistemi üzerinde çalışan bir işletim sistemi sanal olarak çalışır. Söz konusu Windows üzerinde çalışan Linux'ta "Ubuntu Bash" (Terminal emilatörü) oluyor. Geliştiricilere (ne kadar ?) hitap eder.

« Yanıtla #26 : »
@ekremsenturk Bu yokken Cygwin ile cebelleşiyorduk Windows üzerinde Linux uygulamalarını kullanabilmek için. Linux ile birazcık ilgilenip Windows kullanmak zorunda olan herkesin işine yarayacak bir şey bu. WSL, bu iş için Cygwin'den çok daha iyi. WSL bir emülatör değil, alt sistem. Linux binary'leri direkt olarak NT çekirdeği üzerinde çalışıyor.

Ortada bir emülatör ya da sanal makine yok yani. FreeBSD'deki Linux uyumluk katmanı ya da Wine gibi düşünebiliriz. Nasıl Wine bir emülatör değilse WSL de bir emülatör değildir.

« Yanıtla #27 : »
@ekremsenturk
Başka bir işletim sistemi çalışmıyor işte. Gnu katmanları NT kerneli üzerinde çalışıyor.