Masaüstü Ortamları ve Linux

Başlatan Pescadero, 10 Mayıs 2017 - 21:59:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Pescadero

Başlık altında hem kullandığımız masaüstü ortamlarını hem de nedenlerini belirtelim. Yığınla "Neden falanca masaüstü ortamı?" diye başlıklar mevcut. Güncel halleriyle tartışalım istiyorum masaüstü ortamlarını.

Mesela uzun süre KDE ortamını kullandım. 4. sürümü benim için efsaneydi. Her şeyini kendime göre ayarlamıştım. Her şey elimin altındaydı. 5. sürümünü denedim ve benim için sonuç büyük hayal kırıklığı... Bug doluydu. 2 saat ancak dayanabildim.

Mate iyi güzel. Ama sanki bir şeyler eksik gibi. Gnome 2'nin yerini alamadı Mate benim için. Hala oturmamış sanki.

Gnome 3 kesinlikle facia.

Xfce... Sanırım uzun süre kalacağım liman. Özelleştirmeler kolay. Stabilite iyi.

Openbox en çok merak ettiğim ama bir türlü tam hakim olamadığım, daha doğrusu adam etmeyi beceremediğim ortam.

Sıralama yapsam şuan itibariyle : Xfce > Openbox > Mate > Kde

furyzer0

Tartışma işinin sonu gelmez bence ve  bunun mutlak bir sonucu olamaz zaten. Kullanım ihtiyaçlarına gore bazı masaustleri bazı masaustlerine gore avantajlı olur bu da onu sana gore daha iyi yapar. Ayrıca masaustundeki ilk tecrubelerin goruşlerinde ciddi etkiler oluşturur çünkü ilk tecrubeler her zaman ciddi on yargılar oluşturur. Anlatmak istediğim bu tartışmalar mutlak olarak değil de neye gore/ne amaca gore olduğu belirtilerek yapılırsa daha verimli olur.

Pescadero

Amaç da tam olarak bu olsun istiyorum zaten. Mutlak bir sonuca varmak değil istediğim şey. Herkesin kıyısından köşesinden fikirlerini paylaştığı bir ortam.