[Çözüldü] Alt+F2 komut kutusu

Başlatan zafer06, 08 Mayıs 2017 - 17:43:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zafer06

Merhaba,

Alt+F2 kısayolu ile açılan komut kutusu (Linuxda adı nedir bilmiyorum) çok pratik ama ben bir türlü kullanamıyorum. Mesala gnome-terminal yazınca açılıyor. Ancak screenshot yazarak programı başlatamıyorum. Program isimlerini yazarken mi hata yapıyorum? Bu sistemin alternatifleri var mıdır?

lrnyrd

[mention=625001]@zafer06[/mention] Arkadaşım linux kullanmak için hevesliysen araştırmada yapman gerekir. Herseyi buraya sorarak birşey öğrenemezsin az önce diğer konun apt-get kullanımınada baktım oradada aynı şeyi yapmışsın. Araştırırsın anlamazsın ki iyi araştırırsan böyle birşey olmaz o zaman buraya yazarsın. Sorunu gelicek olursak neredeyse benim gördügüm kimse alt+f2 kombinasyonunu kullanmıyor. Onun yerinr synapse kullanıyor. Ona bakabilirsin
Sometimes even good memories can kill you!

Barlow

XFCE kullanıyorum ve sanırım bahsettiğiniz uygulama Uygulama Bulucu...

Yaptığı görevi bir terminal görevi gibi düşünebiliriz.. Her uygulamanın açılması için mutlaka bir komutu vardır. Genel olarak çoğu /usr/bin dizini altında tanımlıdır. Gnome-Terminal yazınca Gnome Terminal açılır ama Ekran görüntüsü aracını kullanmak için gnome-screenshot olmalıydı Gnome ve Gnome tabanlı masaüstlerinde.. Dediğim gibi her uygulamanın Terminalde çalıştırılmak için gereken komutu bulmalısınız.

winusbgui -> WinUSB'yi GUI arayüzünde çalıştırır.
Amarok -> Amarok çalıştırır.
Vlc -> Vlc çalıştırır.

Bu uygulamalar senin bilgisayarında yüklüyse çalıştıracaktır. Depodan yüklediğin uygulamaların çoğu zaten /usr/bin dizini altında paket ismi ile aynıdır.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

onparmakfklavye

iste bilmeyenler icin kolaylastirici bisey olsa sahane olurmus. misal i3wm e gecmek istiyorum. Cekince sebeplerimden biri de bu. her uygulamanin hangi sozcuklerle baslayacagini bilemiyoruz

mhmtkrktr

gnome-screenshot -i

Bu şekilde bakınca uygulamalar menüsünden bulup çalıştırmak daha kolay :-)

ata1

/usr/share/applications/   

dizinini dosya yöneticisi ile açmak ve aranan programın simgesini açık bir metin editörü üzerine sürükleyip bırakmak.
Ve Exec= satırının devamın da, uygulamanın başlatma komutu görünecektir.

zope

Exec=/usr/bin/google-chrome-stable %U bu var bunu neyapayım Exec= halinemi getirmem gerekiyor?

ata1

Alıntı yapılan: zope - 08 Mayıs 2017 - 19:59:36
Exec=/usr/bin/google-chrome-stable %U bu var bunu neyapayım Exec= halinemi getirmem gerekiyor?

çalıştırma komutu budur kısaca

/usr/bin/google-chrome-stable %U

zafer06

Arkadaşlar, benim aradığım özelliğin isminin keystroke luncher olduğunu öğrendim. Ayrıca benimde görüp beğendiğim ve MacOS üzerinde çalışan Alfred isimli bir uygulamaymış. Şurada daha detaylı bilgi var. (http://www.sihirlielma.com/2011/01/20/alfred-kolaylik-icin-yaratilmis/?doing_wp_cron=1494312692.0844380855560302734375) Bu tür uygulamaları seviyorum çünkü on parmak F klavye kullanan birisi olarak hem parmaklarım klavye üzerinden ayrılmadan uygulamaları açabiliyorum hemde çok daha hızlı bu işlemleri yapabiliyorum.

@lrnyrd tarafından önerilen synapse uygulamasına baktım. Ancak benim gibi sadelikten hoşlanan birisi için bence çok karışık. Küçük bir kutunun etrafına bir ton ıvır zıvır doldurmuşlar. Biraz daha araştırınca tam istediğim gibi bir keystroke luncher buldum. Adı Albert ve bence harika. Denemek isteyenler için adresi şöyle https://github.com/albertlauncher/albert

onparmakfklavye

[mention=625023]@ata1[/mention] harikasın teşekkürederim

ata1

[mention=625012]@onparmakfklavye[/mention] Rica ederim faydamız dokundu ise ne mutlu bizlere.