Açılışta gruptan windows seçilince ekran tek renk çizik çizik

Başlatan CASPER TWETİ, 07 Mayıs 2017 - 16:53:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CASPER TWETİ

Laptobumdaki HDD yi sıfırladım ilk önce windows 7 kurdum devamında Ubuntu ve sonrasında Kali kurdum. Grub açılış ekranı Ubuntu üzerinde idi ve buradan windows seçildiğinde windowsun açılışı görülmüyor ekran ubuntu grup açılış ekranının rengi (pembe) ve üzeri çizgili oluyor. Grub açılış ekranını Kali üzerinde kurduğumda yine windows seçildiğinde açıldığı görüntü olarak belli olmuyor ama açılış sesinden açıldığı anlaşılıyor. Bu sefer de rengi kalinin kurduğu grup açılış rengi mavi ve çizgili.

]http://www.directupload.net]

]http://www.directupload.net]
[/URL][/img]

ubuntu ya da kali seçilirse bir sorun yok.

Bu açılıştaki sorunu nasıl çözebilirim?

ata1

windosu yüklediğiniz de  yeniden başlatarak window'u açmışmıydınız ? O durumda çalışıyormuydu windows kısaca düzgün kurulduğuna eminmiyiz.

CASPER TWETİ

Alıntı yapılan: ata1 - 07 Mayıs 2017 - 18:19:07
windosu yüklediğiniz de  yeniden başlatarak window'u açmışmıydınız ? O durumda çalışıyormuydu windows kısaca düzgün kurulduğuna eminmiyiz.

Evet sorunsuz olarak yüklendi. Çalışır vaziyette idi.

Aynı uygulamayı başka bir bilgisayarda yaptım ve kullanıyorum sorun yok. Bahsettiğim bilgisayarda başarabilmem gerekiyor.

ata1

win tarafında sürücü hatası diye algıladım ama emin değilim. Sanki ekran kartı ile alakalı

CASPER TWETİ

Aynı bilgisayara bu ikinci kurulum yapışım. İlk kurulumuda önce windows 7 64 bit sonrasında ubuntu ve kali olarak yaptım. Aynı sorunu yaşadım ve zaman kaybetmeden tekrar kurulum yaptım yine aynı. Windows tek kurulduğunda bir sorun yok. Bios ile ilgili olabilir mi?

ata1

Windowsun kerameti  :)) her yerde arıza çıkarmasa olmaz sanki  :))  kurulumlar düz yani bios mudur ? win 8 ve üzeri malum uefi oluyor.

CASPER TWETİ

evet düz Uefi olarak boot seçtim olmadı onun için linuxlar düz. Win 7 Uefi kurulum sadece

ata1

CASPER TWETİ

Biosu karıştırdım düzeldi ama ne değiştirdim bilmiyorum.

CASPER TWETİ

Başlığı değiştirdim. Çünkü aynı bilgisayar grubtan win 7 seçildiğinde yine çizik çizik ve tek renk.
Ustaların tavsiyesine uyarak HDD yi değiştirdim. Bu sefer dizüstü bilgisayarıma sırasıyla Windows10 - Ubuntu - Kali kurdum. Windows10 (100 Gb birincil bölüm) İşletim sisteminin kurduğu 500 Mb Sistem ayarı için birincil bölüm. Sistem kurulduktan sonra Disk yönetiminden 280 gb yedekler için birincil bölüm. Geri 85 Gb kaldı ve bölümlemedim. Ubuntu kurulumuna geçtim 40 Gb mantıksal bölüm ve 9 Gb takas bölümü belirledim. Ubuntuyu güncellemeden sistemi yeniden başlattığımda grubtan win10 seçilince sorun yoktu. Sonrasında Kaliyi kalan 40 Gb yere mantıksal bölüm belirleyerek kurdum. Grub dosyasını kurmadım. Bu şekilde denememde sorun yoktu.
Ubuntuyu seçip ubuntuyu
sudo apt-get clean
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

kodları ile güncelledim. Bundan sonraki denememde ise window10  seçiminde açılış yine çizik çizikti.  F8 e basarak açılış ekranı geldi.
sonrasında kaliyi de aşağıdaki kodlarla
apt-get clean
apt-get update
apt-get upgrade
apt-get dist-upgrade

güncelledim
Yine aynı durum Açabildim ama böyle olmamalı. Ubuntuda yüklenen bir paket var galiba bu işi bozan. Bu paketi nasıl geri alabiliriz.

meda

Hayır. Bendeki durum biraz daha farklı donma kilitlenme gibi şeyler söz konusu bilgisayarınızdaki durum bence uyumsuzluktan ötürü. BİOS sürümünü düşürün veya güncel sürüm varsa güncelleyin. 3 Boot yerine 2'li boot yapınca da benzer sorunlar oluyor. Aksi halde ekran kartı bozulacağının sinyalini veriyor olabilir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

CASPER TWETİ

Bir sorunumu çözmek için deneme yapıyordum ve sonrasında aynı problemi başka bir bilgisayarımda da olmasını sağladım. Yeni diğer bilgisayarıma kurulumlarımı ve güncellemelerimi yaptıktan sonra wifi kartı ubuntu ve kalide görünmüyordu. Ubuntu için kartın driverini kurdum ama kali için kuramamıştım. Bu sorunu wifi kartını değiştirerek çözmek istedim. Hurda bilgisayarlar içinden makinaya uyumlu bir kart bulup değiştirdim. İlk olarak Windows 10 u açtım ve ekran gidikti. Tekrar tekrar açmama rağmen çizik çizikti. Kartı önceki ile değiştirdim ve birkaç açma çalışması ile normal açabildim. İlk işim önceki bilgisayarım için wifi kartı bulup değiştirmek bakalım analizim doğru mu? Sonucu burada paylaşırım. Yeni kurulum yaptığım bilgisayarda kali-linux işletim sisteminde wifi sorunumd adevam etmekte. Bakalım hangisini çözebileceğim.

http://kali-linuxtr.net/threads/broadcom-802-11n-wifi.3518/#post-19183

Death Pro

Açıkçası bende bu sorunla 5-6 ay önce karşılaşmıştım ama o zaman yapamamıştım. Sonra bi arkadaşım gel format at diye. Gittim attım formatı win8 ve yanına ubuntu kurdum. Ubuntuya Sorunsuz bi şekilde giriyodu ama windows 8 e girince aynı böyle oluyodu çizik çizik. Grub ekranında windows 8 den 2 tane önyükleme kısmı vardı bi sistem ayrıldı kısmı bide normal kurulu olduğu kısım. Bu şu şekilde oluşmuştu. Ubuntuyu kurduktan sonra laptopu restart attığımda direk windows a girdi. Sonra Live CD ubuntu ile boot-repair programıyla grub ı onardım. Onarırken grub ı tüm disklere yüklemesini sağlamıştım. Sonra yeniden başlattım laptopu. Grub ekranında gözüktü ubuntu ve girdide sıkıntı yok. Grub ta ilk windows 8 kısmından boot edince açılmadı ekran çizik çizik oldu. 2. sinden boot edince açıldı. Dedim disk bölümünün boot kısmında bi sıkıntı var o zaman. Grubdan Ubuntuya girdim boot-repair programını bide burda çalıştırdım (Live CD değil *dizüstü bilgisayarıma kurduğum ubuntudan). Sonra her ikisindende girdi windows 8 e. Ama sonra yine aynı ekran çizik çizik oldu. 20 saniye bekledikten sonra giriş ekranı geldi windowsun.

Yani sonuç olarak bi daha boot-repair programıyla grub ı tekrar onarmanı tavsiye ederim sanırsam disk bölümünün önyükleme kısmını tam olarak yapamadığından işletim sistemini açamıyo.