mikrofon cızırtısı sorunu

Başlatan dolor, 19 Eylül 2017 - 00:33:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dolor

merhaba alsamixer ayarı,echo cancelletion ayarı, kernel güncellemeleri, pulse control kısacası yerli yabancı kaynak bırakmadım ancak şu haşırtı sorununa bir türlü sorun bulamadım. Windowsta ayar yapmadan net tertemiz ses alıyorum ancak gelin görünkü linuxta başaramıyorum. Kulaklık modelim logitech g230

istenilen çıktılar

lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.3 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation Device 0fba (rev a1)

grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
/proc/asound/card0/codec#0:Codec: Realtek ALC887-VD
/proc/asound/card1/codec#0:Codec: Nvidia GPU 72 HDMI/DP

lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     49152  1
snd_hda_codec_realtek    94208  1
snd_hda_codec_generic    73728  1 snd_hda_codec_realtek
snd_seq_midi           16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_hda_intel          40960  7
snd_hda_codec         126976  4 snd_hda_intel,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_realtek
snd_hda_core           81920  5 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_realtek
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_hwdep              20480  1 snd_hda_codec
snd_pcm                98304  5 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_core,snd_hda_codec_hdmi
snd_seq                65536  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              32768  2 snd_seq,snd_pcm
snd                    81920  24 snd_hda_intel,snd_hwdep,snd_seq,snd_hda_codec,snd_timer,snd_rawmidi,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_seq_device,snd_hda_codec_realtek,snd_pcm
soundcore              16384  1 snd

aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: PCH [HDA Intel PCH], device 0: ALC887-VD Analog [ALC887-VD Analog]
  Subdevices: 0/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Subdevices: 1/1
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 7: HDMI 1 [HDMI 1]
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 8: HDMI 2 [HDMI 2]
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 9: HDMI 3 [HDMI 3]

alsamixer yazıp   rear mic 22 de bıraktım mı temiz ama kısık bir kalitede kayıt alıyor zaten konuşma esnasında orası 53 dayanıyor ve o dayanma esnasında cızırtılar haşırtılar kol geziyor. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

lubuntu

Bu model tak çalıştırmış ve uyumlu bir Linux yazılımı ile gelmemekteymiş. Gürültü sorunu varsa giderilememesi normal.

dolor

Alıntı yapılan: lubuntu - 19 Eylül 2017 - 16:36:01
Bu model tak çalıştırmış ve uyumlu bir Linux yazılımı ile gelmemekteymiş. Gürültü sorunu varsa giderilememesi normal.

windowstata herhangi bir yazılımla kullanılmıyor zaten garip ve çağın gerisinde bir sorun. mikrofonum kötü olsa içim yanmayacak  :-\

mthnzbk

Canlı yayın yapmıyorsanız Audacity ile gürültü azaltma yapabilirsiniz.

hitokiri

lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)
İki ayrı donanım gösteriyor bir ihtimal diyorum ki, acaba öntanımlı kullanılan donanımla ilgili olabilir mi sorun. Bağlantıda nasıl değiştirileceği anlatılmış ;ancak değişiklikleri uygularken dikkatli ol ve kök dizinde yapılacak değişiklikler için orjinal dosyayı yedeklemeyi unutma her ihtimale karşı, sana kalmış ya tutarsa, eğer daha önce denemediysen.

lubuntu

[mention=631039]@dolor[/mention]Yazılım deyince bir arayüz düşünme, sürücü yazılımından bahsediyorum. Ayrıca yurt dışında da  insanlar aynı konudan muzdarip.

dolor

Alıntı yapılan: mthnzbk - 20 Eylül 2017 - 03:33:43
Canlı yayın yapmıyorsanız Audacity ile gürültü azaltma yapabilirsiniz.
Onu biliyorumda zahmetli iş hem videoyu kaydet hem sesi birleştir vs vs :)

Alıntı yapılan: hitokiri - 20 Eylül 2017 - 04:29:35
lspci | grep Audio
İki ayrı donanım gösteriyor bir ihtimal diyorum ki, acaba öntanımlı kullanılan donanımla ilgili olabilir mi sorun. Bağlantıda nasıl değiştirileceği anlatılmış ;ancak değişiklikleri uygularken dikkatli ol ve kök dizinde yapılacak değişiklikler için orjinal dosyayı yedeklemeyi unutma her ihtimale karşı, sana kalmış ya tutarsa, eğer daha önce denemediysen.

deneyelim bakalım
Alıntı yapılan: lubuntu - 20 Eylül 2017 - 09:36:22
[mention=631039]@dolor[/mention]Yazılım deyince bir arayüz düşünme, sürücü yazılımından bahsediyorum. Ayrıca yurt dışında da  insanlar aynı konudan muzdarip.

anladım uğraşıyorum bakalım çözülürse burayıda haberdar edeceğim :D Olmadı maalesef windowsa devam :'(

dolor

lubuntu

[mention=631206]@dolor[/mention]Mouse dahil tüm usb bağlantıları sök, sonra tekrar dene cızırtı var mı?

DrC

Merhaba.
Yazılımdan anlamayan ama linux'un değerini anlayabilen bir "basit kullanıcı" olarak birkaç aydır ubuntu kullanıyorum. ilk başta çalışan mikrofon şimdi aşırı cızırtılı ses kaydı yapıyor. cızırtıdan ses anlaşılmıyor bile. windows'ta sorunsuz. yardımcı olabilir misiniz?
bir de anlayabileceğim şekilde tarifleyebilirseniz çok mutlu olurum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]