[Çözüldü] Ubuntu boot sorunu

Başlatan abdullahmk, 05 Mayıs 2017 - 21:53:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdullahmk

Merhaba arkadaşlar,

Çıldırmak üzereyim!
- Ubuntu 17 iso sunu Universal USB Installer ile usb belleğe yazdım.
- Try veya install dediğim zaman ekteki fotodaki hata ekranı ile karşılaşıyorum.
- Fast boot kapalı, secure boot kapalı, tüm boot seçeneklerini UEFI den legacy ye çektim.
- UEFI ile boot ettiğimde çok daha saçma bir ekran çıkıyor. Sanki ekran kartı bozukmuş gibi renklerin ve yazıların birbirine karıştığı saçma bir ekran çıkıyor ve öylece kalıyor. Onun fotosunu çekmek aklıma gelmedi.
- iso yu tekrar indirdim ve tekrar yazdım. Olmadı.
- Aynı usb bellek ile notebookumda sorunsuz açılıyor.
- Fakat şöyle de enteresan bir durum var ki yüklemeye çalıştığım masaüstü pc ile donanım olarak birebir (anakart, ekran kartı, işlemci, ram hepsi) aynı olan bir pc ye taktığımda aynı sorunu yine alıyorum (kardeşim ve benim pc ler. ikisi de birebir aynı  :D)

Sonuç itibariyle sorunun anakart (Asus Z170-P) ve dolayısıyla BIOS ayarlarından olduğunu düşünüyorum. Değiştirmediğim ayarı kalmadı fakat bir türlü yediremedim.
Fikri olan?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

try yada ınstal seçenekleri olan ekranda iken f6 tuşuna basıp şu parametre seçenekleri ile deneyelim ilk ekran kartı ile olan ile başlayalım genel sorun olan bu olur.

nomodeset başta deneyerek başlayın

acpi=off : ACPI yönetimini devre dışı bırak
noapic  : APIC desteğini devre dışı bırak
nolapic  : Yerel APIC desteğini devre dışı bırak
edd=on  : EDD desteğini etkin kıl
nodmraid : Yazılımsal RAID özelliğini devre dışı bırak
nomodeset : Ekran kartı sürücülerini kullanma (ekan kartından kaynaklanan problemleri kurulum sırasında atlatmak için kullanılır)

abdullahmk

Daha once yazilmis buna benzer konulardan yola cikarak bunlari zaten denemistim eyvallah. Fakat sorunu cozdum. Sorun tamamen ekran kartindan kaynaklaniyormus. Onboard ekran karti ile sorunsuz acildi. Simdi asil soru su: onboard gpu ile Ubuntu'yu yukledikten sonra PCI-E slotundaki kart ile acacak mi? Deneyip gorecem.

FireSwords

Ekran kartı GTX 9**/10** serisinden mi?

abdullahmk

Evet GTX970. Yüklemeyi onboard gpu ile tamamladıktan sonra GTX970 ile açmaya çalıştım. İlk mor ekrandan sonra renkler birbirine girdi ve ekran dondu. Fakat arkaplanda sanırım Ubuntu masaüstüne geldi.