Possify GP-3150 TIN Barkod Yazıcı Driver

Başlatan trabzonguldak, 04 Mayıs 2017 - 16:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

trabzonguldak

Merhaba. Ubuntu 16.04 yüklü pc'ye bağlı Possify GP-3150TIN barkod yazıcısı var.
Driverını kuramadım.
Aynı yazıcı için windowsda tsc ttp 2410m driver ile sorunsuz çalışıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.

ata1

http://www.tscprinters.com/cms/theme/index-39.html

Driver & software kısmından linux 32 yada 64 bit seçeneği ile kurulum yapın

trabzonguldak

Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Belirttiğiniz siteden linux32 driver ile kurulum yaptım. Ancak olmadı. Bikaç kişi denedik hatta. Yardımcı olmak isteyen birisi olursa teamviewer bağlantı verebilirim. Olmadıdan kastımız, sınama sayfası dahil hiçbir gönderiye tepki dahil vermiyor. Şuan bu yazıcı windowsta aktif kullanılıyor.

ata1

sudo hp-setup
kurulum sağlıyor mu çıktı nediyor

mhmtkrktr

3 yıl önce Linux üzerinde çalışacak barkot yazıcı arayışım olmuştu. Possify teknik desteği arayıp, Linux uyumlu ürünleri olup olmadığını sordum. Yetkili olduğunu söyleyen vatandaş, "Linux nedir" diye sordu. Elektrik süpürgesi dedim. Kendilerinin o tarz ürünleri olmadığını söyledi. "Tamam o zaman, sen bize iki döner gönder, birinde soğan olmasın" demek geldi aklıma ama daha yeni halletmiştim o işi. :-)

Possify aslında yaygın kullanılan, iyi de bir ürün fakat teknik bölümün destek verme ihtimali bulunan hepi topu 3 tane farklı sistem isminden 2 sinin adını bile bilmemesi tam dayaklık. 

Eğer sonradan talep üzerine Linux/Unix tarafına destek oluşturmamışlarsa, benim bildiğim, o cihazın Cups üzerinden desteği yoktu.

Yine bildiğim kadarıyla yurt içi satışı olan ürünlerde Unix desteği bulunan sadece Xprinter var. Onun da kurulum yönergesi güncel değildi. İstek üzerine üreticisinden güncel yönerge hazırlatmış ve sorunu o şekilde çözmüştüm.

Uzak bağlantı falan sorun değil. Gerekirse o şekilde de yardımcı olmaya çalışırım fakat Possify için öncelikle Linux/Unix desteği olup olmadığını araştır. Bunun için en güvenilir yol, teknik destek bölümünü aramak olur. Tekrar "Linux nedir" diye sorarlarsa diye, karnın aç olduğu bir zamanda sor, sipariş yarım kalmasın :-) 

guestwho

Şu komutların çıktılarını aktarır mısın:

dmesg | grep -i tty
lsusb -v

Bu tarz yazıcılar bildiğim kadarıyla aygıta seri port üzerinden gönderilen veriyi PostScript benzeri ZPL, EPL ya da DPL gibi bir formatta kabul ediyor. Tabii bazıları da düz metin formatındaki veriyi de kabul ediyor ekstradan. Eğer düz metin formatında kabul ediyorsa kullanılan seri porta şu komutla bir şeyler göndermeyi deneyebiliriz:

sudo echo "xyz" > /dev/tty*

Daha sonra da "Cups" ı yapılandırmamız gerekecek, zira o da varsayılan olarak PostScript formatıyla çalışıyor. Yukarıda @ata1 'in önerdiği sürücüler çalışıyorsa bile, dediğim gibi barkod yazıcı ile cups arasında format uyuşmazlığı olabilir.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

trabzonguldak

Öncelikle possify ile iletişime geçtiğimde, henüz ellerinde bu ürüne ait linux driver olmadığını söylediler. Daha önceden bana gönderdikleri driver, bendeki ürünü kapsamadığını yeni öğrendim. Üreticilerinden bu ürüne ait driver bekliyorlarmış, üretici iletişim bilgilerini paylaşmadılar. Sizlerin yazdığı komutları da çalıştırdım. Çıktılarını foto olarak paylaşıyorum.
Daha önceden de dediğim gibi, windowsta bu yazıcı için TSC TTP 2410M driver kullandığımız için, ubuntuya da bunun sürücüsünü kurmuştum.

trabzonguldak

Sorun halen devam ediyo. Yazıcı üreticisinin gönderdiği driverları da denedim, kendi kurulum pdf ini takip ederek. Yardım edebilecek biri varsa, uzak bağlantı paylaşayım. En azından sorun ne onu anlayabiliriz.

mhmtkrktr

@guestwho; seri port bağlantısı da ihtimaller arasında ama bu bağlantı şekli oldukça eskide kaldı. ( seri port yuvalarına örümcekler yuva yaptı artık bizde :-) Yuvaları bozulmasın diye oraları temizlemiyoruz cihazlarda. )

Tahminim ethernet üzerinden bağlantı kurulacağı yönünde ( veya usb ). Bağlantı ethernet ile sağlanacaksa eğer, bilgisayar ile yazıcı arasında cross bağlantı mı olacak, yoksa modem, hub üzerinden mi bağlantı kurulacak.

Ayrıca cihazlara Linux desteği verilmeye başlanmışsa, bu durum tek bir kullanıcı için değil, genel bir destek olacaktır. Sürücünün olduğu linki ve Pdf dosyasını paylaşırsan, ön bilgi edinmeye çalışırız.

İlave olarak uyguladığın yönergede, nerede sorun yaşadığını belirtmen, fikir edinme açısından iyi olurdu.

trabzonguldak

http://s000.tinyupload.com/?file_id=39285198888520829066
adresinden veya
ftp://85.105.156.213/emre/
adresinden benle paylaştıkları driverı indirebilirsiniz. İçerisinde kurulum yönergesi var. Herhangi bir sıkıntı yaşanmıo, kurulum yaparken. Fakat yazıcı tepki dahil vermio. Yazıcı bilgisayara usb kablosu ile bağlı.

mhmtkrktr

Oldukça ayrıntılı güzel bir belge hazırlamışlar. Bu şekilde test edilmişse ki edilmiştir, gerisi bizim gibi kullanıcılara kalıyor sanırım.
Son olarak şunu sorayım. Gördüğün üzere iki aşamalı bir kurulum var. Sürücü kurulumu ve Cups arayüzünden yazıcıyı tanıtma. Sen her iki aşama içinde şu kısımlara ulaştın değil mi?

Sürücü kurulumu;

Cups yapılandırma işlemi;

trabzonguldak

O aşamaları yaptım. Yazıcılar kısmına, eklediğim cihaz da geldi. Ama tepki dahi vermiyor. Sınama sayfası bile çıkarmıyor. Windowsta sorunsuz çalıştığı için yazıcıda da bir arıza yok.

trabzonguldak

Meseleyi sonuçlandıramadık. Başka bir çözümü olan var mı. Olmazsa baştan formatlayıp yeniden mi aynı adımları deneyeyim.

mhmtkrktr

Alıntı YapO aşamaları yaptım. Yazıcılar kısmına, eklediğim cihaz da geldi. Ama tepki dahi vermiyor. Sınama sayfası bile çıkarmıyor. Windowsta sorunsuz çalıştığı için yazıcıda da bir arıza yok.

Bu mesajını görmemiştim. Uygun bir zamanda iletişime geçmeye çalışırım.

trabzonguldak

Teşekkürler. Uzaktan bağlantıya ümidim var, diğer türlü haftalardır ara ara uğraştım. Her zaman yaptığım sabit bir hatam olabilir, yada driver uygun olmayabilir, bilemedim.

mhmtkrktr

Kendi çabamızla biraz uğraşalım. İşin içinden çıkamazsak Possify ile iletişime geçer derdimizi tekrar anlatmaya çalışırız. Linux desteğini başlatmışlarsa, bizi ortada bırakmayacaklardır.
Daha geniş zamanda bakarsak daha iyi olur. Bu yüzden biraz bekleticem. :-)

trabzonguldak

Aynı model yazıcı HUGİN markada da bulunuyormuş. Bu markalar TSC markasından alıp, üzerine kendi isimlerini yazdırıyolar muhtemelen. Hugin ile iletişime geçip linux driver istedim. Buradan driver indirebilirsiniz diyerek .exe paylaştılar.

hsmdzgn

[mention=624788]@mhmtkrktr[/mention]

Merhaba Mehmet Bey

Emin olun yayınlamış olduğunuz mesajı 3-4 defa okuyup teknikteki arkadaşlarla teker teker konuyu araştırdım. Akabinde teknolojinin kerameti ses kayıtlarına baktım.  Sorduğunuz soruları ve verilen cevapları dinledim . Çalışma arkadaşımıza linux driveri varmı diye sormuşsunuz doğru   alınan cevap şu . Linux versiyonunuz nedir olmuş. Ses tonunuzun kabalığı ve yaptığınız bu yazılı açıklamaları okuyunca gerçekten güldüm.  İnsanları bu kadar kötüleme aşalama gibi davranış biçimi hoş değerler değil.

Possify 2010 yılında kurulmuş ticari firmadır ve 2010 yılından bu yana şu anda linux olarak kullanılan piyasada 20.000 + ürünümüz var ...
Bu ürünler 2010 yılından beri sahada kullanılıyor . Arzu ederseniz bizi ziyaret edip. Hali hazırda ofisimizde linux çalışan cihazların size demosunu yapabiliriz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2017 - 11:18:33

Türkiyede os olarak Linux kullanan kişiler kendilerini diğerlerine göre üst basamakta görüyolar bu konunun haklı tarafları olabilir.
Fakat şöyle düşünmek lazım. Ürün desteğinde karşınıza çıkan insanlar stajyer bla bla olabilir , bilinçlendirmek amaçlı velevki size linux diyen bir arkadaş çıktı ol. Keşke ona elektrik sügergesi veya ses tonunuzu yükseltip bağıracagınıza ve tekrar akabinde telefonu suratınıza kapattıracağınıza , bilinçlendirip arkadaşı linux a teşvik etseydiniz .

Mesela 
Bak kardeşim linux ta yüksek performanslı donanımlara ihtiyacınız yoktur , donma çökme virüs gibi dertlerinizin olması çok çok zordur imkansızdır. Senin linux kullanmanı tavsiye ederim diyebilirdiniz.

mhmtkrktr

[mention=630233]@hsmdzgn[/mention]
Reklam çalışmalarınız da var yani. Burada tasvip etmesemde bunu anlayabiliyorum. Anlayamadığım şey, bunu yapmak için neden malum yerlerinden senaryo uydurma gereği duyduğun.
Mâdem ses kayıtlarına ulaşabiliyorsun sana çok basit bileceğin üç sorum olacak.
1: Benim telefon numaramın son 4 hanesi nedir? En az 10 yıldır değişmeyen tek numara ve burada bunu teyit edebilecek insanlarda var.
2: O gün ilk hangi departmana bağlandım ve toplamda kaç kişi ile görüşme yaptım?
3: Görüşmenin yapıldığı tarih nedir?

Kişisel bilgi ifşasına girmeyecek bu bilgileri, benimde seninde bilmeme olasılığımız yok. Bunlar için mümkün olan en kısa zamanda cevap vermeni bekliyor olacağım. Cevap verebiliyorsan konuya devam edebilir, istediğin şekilde konuşabiliriz.

Cevap veremiyorsan da, osurukla teyyare yapmaya çalışmanın gereği yok. Bu durumda tek beklentim, adam olup yukarıda yazdıklarını düzeltmen ve özür dilemen olur.

;)