[Çözüldü] Ubuntu Gnome 17.04 üst panel | Ubuntu software sorunu

Başlatan Bigchefstarys, 03 Mayıs 2017 - 13:03:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bigchefstarys

Resim de gördüğünüz üzere tarayıcının üzerinde siyah bir arkaplanda dash dock felan yazıyor. Bu ekranı oldukça kaplıyor ve sinirlerimi bozuyor açıkcası. Bu siyah yeri kaldırma şansım varmı acaba?

2. sorunum ise ubuntu softwarede bir deb. uzantılı bir şey yüklemiyor. kur diyorum ama hiç bir şey yapmıyor bilgisayar. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Kullandığım dağıtım Ubuntu Gnome 17.04

3.sorunum

16.04 ubuntuda alt tab yapınca açık sekmeleri gösteriyordu ve onların yanında masaüstüne geçiş butonuda mevcuttu bunda yok bulamadım. Masaüstüne geçiş butonu nasıl ekleyebilirim.

Şimdiden Teşekkür ederim

Tüm sorunlar halledildi
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

matrax_41

1. Chromium ayarlarda gtk+ temasını kullan seçeneğini seçmen gerekiyor.

2. Ubuntu kullanmadığım için yardımcı olamam.

3. Bununla ilgili bir eklenti göremedim. Bunun için ayarlar uygulamasındaki klavye ayarlarından "tüm normal pencereleri gizle" seçeneğine klavye kısayolu atayabilirsin..

edge35

1. Bende o siyah satır gözükmüyor, senin istediğin gibi yani

2. Zaten forumda birden fazla kez konuşuldu, konu açmadan önce foruma bakmanızı tavsiye ederim. Link atmayacağım, son konulardan ilk iki sayfasına baksanız iki tane ilgili konu çıkıyor karşınıza.

3. Bende Alt+Tab tapınca dediğin masaüstünü göster de var.

Düzenleme: 1. soru için şimdi farkettim, sanırsam pencereyi kapatma, tam ekran yapma ve ya küçültme için simgeleri en tepedeki çubukta değil de her programın kendi penceresinde kullanıyorsunuz. Bu da ayarlardan düzenleniyor, muhtemelen bu yüzden o siyah satır sizde var.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

Bigchefstarys

Alıntı yapılan: edge35 - 03 Mayıs 2017 - 14:33:15
1. Bende o siyah satır gözükmüyor, senin istediğin gibi yani

2. Zaten forumda birden fazla kez konuşuldu, konu açmadan önce foruma bakmanızı tavsiye ederim. Link atmayacağım, son konulardan ilk iki sayfasına baksanız iki tane ilgili konu çıkıyor karşınıza.

3. Bende Alt+Tab tapınca dediğin masaüstünü göster de var.

1 ve 2 yi çözdüm. Masaüstüne geçiş de takıldım alt tab da ben de yok masaüstü eklentimi kurmam gerekiyor acaba gnome için.
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

ata1

edge35

[mention=624677]@Bigchefstarys[/mention] eklenti gerekir mi bilemiyorum. Bu arada çözüm yolunuzu paylaşırsanız biz ve aynı sorunla karşılaşanlar da faydalanmış olur.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

hatas

Alıntı yapılan: matrax_41 - 03 Mayıs 2017 - 14:20:51
1. Chromium ayarlarda gtk+ temasını kullan seçeneğini seçmen gerekiyor.

Bende Chroimum'da bu seçenek pasif görünüyor yani tıklanmıyor. Tarayıcı olarak Firefox kullanıyorum aslında ama Firefox'da aynı gereksiz satırı silmek için bir seçenek göremedim.

mhmtkrktr

Chrome/Chromium ; Sekmelerin açıldığı alanda boş olan alana sağ tık > sistemin başlık çubuğunu ve kenarlıklarını kullan seçeneği kaldırılarak gtk başlık çubuğu devredışı bırakılabilir.
Firefox için; https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/hide-caption-titlebar-plus-sma/?src=ss (firefox eklenti ayarlarından biraz ayar yapmak gerekiyor. Varsayılan şeklinde çok kullanışlı görünmüyor.)

Alıntı Yap16.04 ubuntuda alt tab yapınca açık sekmeleri gösteriyordu ve onların yanında masaüstüne geçiş butonuda mevcuttu bunda yok bulamadım. Masaüstüne geçiş butonu nasıl ekleyebilirim.

Tam olarak amacı anlayamadım ama şık bir alt + tab için Coverflow Alt-Tab eklentisi kullanılbilir.
Masaüstü geçişi için;
Panel özelliği : Workspace Indicator
Masaüstü özelliği için : Workspaces to Dock
eklentileri kullanılabilir.

(Workspaces to Dock eklentisinin varsayılan durumu biraz eğreti görünebilir. Eklenti ayarları bölümünden biraz ince ayar çekilerek çok şık ve kullanışlı bir özellik sağlayacaktır)
Eklenti ayarları, panelde bulunan etkinlikler bölümüne sağ tık yaparak açılabilir.

matrax_41

Alıntı yapılan: hatas - 04 Mayıs 2017 - 22:51:18
Bende Chroimum'da bu seçenek pasif görünüyor yani tıklanmıyor. Tarayıcı olarak Firefox kullanıyorum aslında ama Firefox'da aynı gereksiz satırı silmek için bir seçenek göremedim.

Pasifse zaten gtk+ temasını kullanıyor demektir.

hatas

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 05 Mayıs 2017 - 01:33:06
Chrome/Chromium ; Sekmelerin açıldığı alanda boş olan alana sağ tık > sistemin başlık çubuğunu ve kenarlıklarını kullan seçeneği kaldırılarak gtk başlık çubuğu devredışı bırakılabilir.
Firefox için; https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/hide-caption-titlebar-plus-sma/?src=ss (firefox eklenti ayarlarından biraz ayar yapmak gerekiyor. Varsayılan şeklinde çok kullanışlı görünmüyor.)

Chromium'da işe yaradı. Firefox'da da dediğin gibi eklentiyi kurduktan sonra ayarlarını biraz kurcalamak gerek sanırım. Teşekkür ederim.

mhmtkrktr

Rica ederim. Söylediğim gibi, biraz ince ayar yapınca orijinal halinden çok daha kullanışlı oluyor ama. Eklenti sadece headerbar 'ı gizlemiyor, ilave özelliklerde veriyor.