Ubuntu 16.04 lts güncelleme sorunu

Başlatan unsal3546, 03 Mayıs 2017 - 11:46:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unsal3546

Merhaba,
Forumda çözülmüş başlıklarada bakarak denedim fakat kendi sorunumun çözümünü bulamadım veya ben beceremedim  sudo apt-get update yaptıgım zaman

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-wine-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'tualatrix-ubuntu-next-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-ubuntu-sublime-text-3-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: 'http://ppa.launchpad.net/tualatrix/next/ubuntu xenial Release' deposunda Release dosyası yok.
N: Böyle bir depodan gelen verilerin kaynağı doğrulanamayacağı için bu deponun kullanımı olası tehlike arz etmektedir.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.
W: http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu/dists/karmic/Release.gpg: FBEF0D696DE1C72BA5A835FE5A9BF3BB4E5E17B5 anahtarının imzası zayıf bir özet algoritması kullanıyor (SHA1)
E: http://ppa.launchpad.net/tualatrix/next/ubuntu/dists/xenial/main/binary-amd64/Packages alınamadı 404  Not Found
E: Bazı indeks dosyaları indirilemedi. Bu dosyalar yok sayıldılar ya da önceki sürümleri kullanıldı.

bu gibi hatalarla karşılaşıyorum bunu nasıl çözebilirim önerilerinizi yazarsanız sevinirim. İyi forumlar

FireSwords

Sorun yok, bazı bozuk ppa'lar eklenmiş. Onlar güncellenirken paket yöneticisi başarısız oluyor. İstersen sorun çıkaran ppa'yı kaldırmayı dene:
sudo add-apt-repository --remove ppa:tualatrix/ppa

unsal3546

[mention=624650]@FireSwords[/mention]
Teşekkürler bu komut her yüklenmeyen ppa ya geçerlimi yoksa benim şuan aldıgım ppa için geçerli
bu komutu kullandıktan sonra sudo apt-get update yapınca yine aynı hatayı veriyor

FireSwords

[mention=624655]@unsal3546[/mention] Şu anki ppa için. Başka bir ppa için kullanmak istiyorsan komutu düzenleyerek kullanabilirsin. Diğer hataların bir önemi yok.

menemen

Merhaba,
terminalden güncelleme yapmak için sudo apt-get update yazdığımda şu sorunu alıyorum
E: 'cdrom://Ubuntu 16.04.2 LTS _Xenial Xerus_ - Release amd64 (20170215.2) xenial Release' deposunda Release dosyası yok.
N: Böyle bir depodan güvenli bir şekilde güncelleme yapılamaz, bu nedenle depo devre dışı bırakılmıştır.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.

benim problemim bu yardımcı olur musunuz?

mysique

Aynı hatalar ben de çıkıyor hiç bir şey indirilmiyor ve güncellenmiyor şimdi bir de apt transaction returned result exit-failed yazısı çıkıyor bir sürü şey denedim kafayı yicem lütfen biri çözsün bu sorunu  :-\ :( :( :(

illedelinux

Alttaki dört hata için ayrı işlem gerekiyor, ancak dördü de aynı dizin içinde.

Cd-rom: hatası
N:           hatası
W:          hatası
E:           hatası

Alttaki komut ile hataların çözümü olan apt dizinine giriyoruz.
sudo nautilus /etc/apt

Bu dizinde bütün işimiz sources.list ve sonu save ile biten dosyalardadır.
Önce aynı dizinde bulunan sources.list.d dizininden sonu save olarak biten dosyaları silin.
Aynı ismi taşıyan çift dosya varsa birini silin.
sources.list dosyasını metin editörüyle (örneğin gedit) açın.
cdrom://ubuntu şeklinde olan satırın önüne # diyez işareti koyun.
Şu satırın önünde # diyez işareti varsa işareti silin: deb http://archive.canonical.com/ubuntu
Kaydedin ve bütün pencereleri kapatın.
Uçbirime girin.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install -f

Yeniden başlatın, uçbirime girin.

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean
sudo apt-get update

Son komuttan sonra çıktıya bakın, N:, W:, E:, veya daha başka hata mesajı olup olmadığını kontrol edin.
Eğer sudo apt-get upgrade komutundan sonra dosyalar indirilemedi hatası alırsanız güncelleme yöneticisinden depoyu "Ana" depo yapın...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mysique

sudo apt-get upgrade den sonra
dpkg: libgnutls-openssl27:amd64 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
libgnutls-openssl27:amd64 paketi yapılandırma için hazır değil
bu paket yapılandırılamaz (mevcut durum 'half-installed')
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
libgnutls-openssl27:amd64
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
şeklinde hata geliyor

speakerXXL

Alıntı yapılan: mysique - 08 Ağustos 2017 - 01:26:14

sudo apt-get install --reinstall libgnutls-openssl27:amd64

mysique

bu sefer de bu
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ravefinity-project-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'noobslab-ubuntu-themes-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
geliyor :-\

speakerXXL

Alıntı yapılan: mysique - 09 Ağustos 2017 - 01:39:57
bu sefer de bu
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ravefinity-project-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'noobslab-ubuntu-themes-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
geliyor :-\

Her sorunu aynı başlık altından çözmeye çalışmanız uygun değil. Bir de önceki önerinin sonucunda ne olduğu ile ilgili geri dönüş yapmamışsınız, sonuç muamma. Ayrıca bu mesajda alıntıladığım uyarının önceki sorunla bir alakası yok, forum içinde de çözümü bulunabilecek bir husus. Lütfen forum içi arama yapmayı ihmal etmeyelim.

list.save uzantılı dosyaların uyarı vermemesi için bağlantıdaki öneriyi deneyiniz.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23296.msg302605#msg302605

mysique

bundan öncekiler sorunu büyük ölçüde çözdü

Alıntı Yap[sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install -f

sudo apt-get update den sonra

dpkg: libgnutls-openssl27:amd64 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
libgnutls-openssl27:amd64
bu çıktı
Alıntı Yapsudo apt-get install --reinstall libgnutls-openssl27:amd64
sonra bunu uyguladım ve
çıktı şeklinde oldu
yeni linux kullanıcısıyım bu  yüzden kusura bakmayın önerileriniz için teşekkür ederim dikkate alacağım.

speakerXXL

Uçbirimde uygulama yüklerken,

şeklinde bir uyarı ve "apt-get update" komutunu çalıştırdığınızda "....list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor" şeklinde uyarı almıyorsanız sorunlarınız çözülmüş demektir.

haciyatmaz

Alıntı yapılan: illedelinux - 08 Ağustos 2017 - 01:05:10
Alttaki dört hata için ayrı işlem gerekiyor, ancak dördü de aynı dizin içinde.

Cd-rom: hatası
N:           hatası
W:          hatası
E:           hatası

Alttaki komut ile hataların çözümü olan apt dizinine giriyoruz.
sudo nautilus /etc/apt

Bu dizinde bütün işimiz sources.list ve sonu save ile biten dosyalardadır.
Önce aynı dizinde bulunan sources.list.d dizininden sonu save olarak biten dosyaları silin.
Aynı ismi taşıyan çift dosya varsa birini silin.
sources.list dosyasını metin editörüyle (örneğin gedit) açın.
cdrom://ubuntu şeklinde olan satırın önüne # diyez işareti koyun.
Şu satırın önünde # diyez işareti varsa işareti silin: deb http://archive.canonical.com/ubuntu
Kaydedin ve bütün pencereleri kapatın.
Uçbirime girin.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install -f

Yeniden başlatın, uçbirime girin.

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean
sudo apt-get update

Son komuttan sonra çıktıya bakın, N:, W:, E:, veya daha başka hata mesajı olup olmadığını kontrol edin.
Eğer sudo apt-get upgrade komutundan sonra dosyalar indirilemedi hatası alırsanız güncelleme yöneticisinden depoyu "Ana" depo yapın...

Merhabalar,

güncelleme sorunu uzunca bir zamandır bende de mevcut.

Lenovo G510 (intel i5) bilgisayar kullanıyorum.

'Güncelleme yöneticisinden depoyu *Ana* depo yapma' önerinize kadar nihayet yol alabildim. Ama bu ana depo yapma konusunda biraz acemiyim.
Bunu nerden ve nasıl yapabileceğimi söyleyebilir misiniz?

Upgrade yaptıktan sonra uçbirim en sonra şu bilgileri gösteriyor:

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'miktex.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'tualatrix-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: https://ctan.space-pro.be/tex-archive/systems/win32/miktex/setup/deb/pool/universe/m/miktex/miktex_2.9.7050-xenial1_amd64.deb ağdan alınamadı. 404  Not Found

E: Bazı arşivler alınamıyor, apt-get update'i çalıştırmayı ya da --fix-missing seçeneğini ekleyerek düzeltmeyi deneyin.

Hatta 20.04.1 LTS sürümünü yükledim.

sudo apt-get update ile güncelleme alıp yüklemek istedim.

Bu sefer de şu hatayı veriyor:

E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock. It is held by process 3908 (packagekitd)
N: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
E: /var/lib/apt/lists/ dizini kilitlenemiyor

Alıntıdaki önerileri yeniledim.
sudo apt-get update ile yine aynı hatayı verdi.

tekrar sudo apt-get upgrade kodunu girdiğimde ise herhangi bir hata vermeden yüklemeleri gerçekleştirdi.

Ancak sudo apt-get update sonucunda
E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock. It is held by process 3908 (packagekitd)
N: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
E: /var/lib/apt/lists/ dizini kilitlenemiyor

sonucunu vermeye devam ediyor.

Bu normal mi? Değilse, sorunun çözümüne ilişkin yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.