Size Göre Masaüstü Ortamları Nasıl Olmalı?

Başlatan Limonata, 02 Mayıs 2017 - 01:04:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Limonata

Selamün Aleyküm;

Linux için herkesin kendisine göre seçtiği masaüstü ortamları var. Kimimiz Gnome seçiyor, kimimiz Unity seçiyor veya diğer masaüstü ortamlarını seçiyor. Peki siz masaüstü ortamlarınızı hangi özelliklerine göre seçiyorsunuz? Bir masaüstü ortamının sizce tasarımı, düzeni, kullanılabilirliği ve hızı nasıl olmalıdır? Yeni bir masaüstü ortamı geliştirilse nasıl bir görüntüsü, hızı, kullanılabilirliği vs. olmalıdır?

Yanıtlayan herkese çok teşekkürler.

meda

Tasarım, sadelik, akılcı olarak düşünülmüş detaylar.

Tasarım, uzun süreler bilgisayar kullandığınızda sistemin görünümünden sıkılmadan kullanabileceksiniz. Yazı karakterlerinden tutunda kullanılan renk paletine kadar.

Sadelikten kastım gereksiz pek çok uygulama ve özellik içermemesi işin özü her şeyi tek bir yerden yönetmekten bahsediyorum.

Akılcı kelimesinin ucu açık. Mesela 3 tıkla yapabileceğim şeyi tek tıkla yapmak. Kısaca hayatımı kolaylaştırmak makine elinden geleni yapmalı ...
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Barlow

1. Masaüstü ortamı; hızlı olacak. Sistemi sömürmeyecek.
2. Özelleştirilebilir olacak. Gerektiğinde pencere yöneticisini, panelini, iconunu, yazı tipini ben değiştirmem gerekir.
3. Linux dağıtımımla birlikte performans sağlamalı..
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

lrnyrd

[mention=624525]@Barlow[/mention]
Söylediklerinize katılıyorum. Benim için bu xfcedir.
Sometimes even good memories can kill you!

FireSwords

Benim için masaüstü ortamı için en önemli olan şartlar 3 tanedir:

1- Görsel tutarlılığa sahip olması
2- Görsel tutarlılığa sahip olması
3- Görsel tutarlılığa sahip olması

Ne kadar kullanışlı olursa olsun, ne kadar güzel arayüze sahip olursa olsun, eğer görsel tutarlılık yoksa, eğrelti duran yerler varsa o yerler mutlaka gözüme çarpar, rahatsız olurum.

Mesela bu sebepten dolayı Linux kullanacaksam GNOME dışında bir masaüstü ortamı kullanamıyorum. GNOME görsel tutarlılığı en iyi sağlayan masaüstü ortamı.

Bipolar_Disorder

İzafi bir kavram bu. Ayrıca şuan en düşük fiyatlı ucuz bir bilgisayar alayım desen bile, minimum 4 GB ram ve 2 çekirdek işlemci oluyor. Bilgisayar donanımları bu kadar güçlenmişken, sen kalkıp'ta eski bilgisayar kullanıyorsun diye, masüstü geliştiricilerin eski teknolojilere göre masaüstü ortamı geliştirmesini bekleme.

Uygun donanımlarla masaüstü ortamı gayet hızlı ve performanslı çalışır.

Limonata

Selamün Aleyküm;
Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim. Tasarım olayında mesela nasıl özellikler olmasını beklersiniz? Misal Plank gibi bir özellik olmalı mı? Görüntü nasıl olmalı? Şu şu özellikler masaüstü ortamlarında olsaydı daha iyi olurdu dediğiniz özellikler nelerdir? Sonra akılcı derken ortam nasıl olmalı mesela? Fare kullanımını azaltarak herşeyi klavyeye bırakmak sizce nasıl olur? Pencere yöneticisi, dosya yöneticisi vs. nasıl olmalı? Cafcaflı, animasyonlu masaüstleri mi seviyorsunuz, yoksa sade olan ve animasyona gerek olmayan masaüstlerini mi seviyorsunuz? Ek olarak daha ayrıntılı neler olabilir?

WaylandIZMIR

Benim için en yeni paketleri hangi dağıtım kararlı şekilde veriyorsa o dağıtım gözümde en iyisidir. Onu seçerim
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

FireSwords

[mention=624735]@WaylandIZMIR[/mention] Arch Linux  :D

ali159

Benim için şudur diyemem ama bir kaç madde ile açıklamaya çalışayım.

1)Kullanım kolaylığı olmalı.
2)Görsel olarak iyi olmalı.
3)Göze hoş gelmeli.
4)Akıcı hızlı olmalı.
5)Donma, kasam vb asla yapmamalı sitemi yormamalı.