Nginx E-Mail Problemi

Başlatan KuMLuK, 01 Mayıs 2017 - 20:47:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KuMLuK

Merhaba,

Birkaç yıldır PHP diliyle bazı uygulamalar yazıyorum. Bugüne kadar Cpanel, cherokee gibi hazır paneller kullandım. Fakat projeler büyüyüp kendi içerisinde kompleks bir yapıya büründüğünde; gerek db, gerekse kodlama tercihlerinin girift yapılarındaki düğümleri çözmek bu hazır panellerle deveye hendek atlatmaktan zor bir hal almaya başladı.

Yaklaşık 10 gündür alternatif panel arayışındayım. Gerek local gerekse global kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde benzer sorunları yaşayan tecrübeli arkadaşların hazır panellerden ziyade dinamik ve çeşitlendirilebilir panellere yöneldiğini gözlemledim.

Benim için en önemli sorun; hem dizin hem de veritabanı ortamında yaşadığım hız problemi. Bu yüzden yalnızca ihtiyacım olan Nginx, php7.0-fpm, MariaDB, BIND9 servislerini kurduğum Ubuntu 16.04 bir makineye geçiş aşamasındayım. Linux'da tecrübeli sayılmam. Saydığım servisler içerisinde de Nginx ve MariaDB'yi  ilk kez kullanmaktayım. Bu yeni makinede yaptığım testler neticesinde muazzam sonuçlar elde ettim. Nginx ve MariaDB partnerliği takdire şayan sonuçlar doğurdu.

Buraya kadar her şey güzel. Yalnız, tek bir sorun var ki; e-mail. PHP ile SMTP'den mail gönderme fonksiyonları çalışmıyor. Test etmek adına phpmail() fonksiyonunu denedim, o da çalışmadı. Yaklaşık 2 gündür Exim4, postfix gibi servisleri kurup kon-figüre etmeye çalıştım fakat sonuç alamadım.

Bu saydığım servislerin yanına mail gönderimi için ne eklersem bu sorunu aşabilirim?

Uygulamamın performans raporlarını gördükten sonra hazır paket panellerde devam etmeyi kesinlikle istemiyorum bu yüzden kafayı taktım diyebilirim. Normalde Jeoloji mühendisiyim, yazılım konusunda herhangi bir eğitimim yok bu yüzden sorunumu dile getirme aşamasında sorun yaşamamak ve yaşatmamak için biraz detaylandırmak zorunda kaldım, sürç-i lisan ettiysem affola.

Teşekkürler.

guestwho

Öncelikle hoşgeldin diyelim. Exim, Postfix, Sendmail gibi e-posta servislerinin düzgün çalışması için karmaşık yapılandırmalara gitmek gerekebiliyor. Mesela Postfix 'in yapılandırılması esnasında neleri denedin ve nerede takıldın anlatabilir misin ? Bir de "phpinfo()" çıktılarının "mail", "sendmail" ve "smtp" ile ilgili kısımlarını kod etiketi içerisinde buraya aktarabilir misin ? Kolay gelsin.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

en2li2

Vesta Panel kullanmanı tavsiye ederim