[Çözüldü] Arch Linux Grub Onarımında Hata

Başlatan Barlow, 29 Nisan 2017 - 11:22:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barlow

Alıntı yapılan: Bipolar_Disorder - 29 Nisan 2017 - 18:58:16
Atanın dediği gibi bir yerde hata yapıyorsun veya kurulumda eksik veya yanlış * bir şey olmus.

Sen bence son kullanıcıya uygun bir dağıtım olan Manjaro ile yola devam et.

Kurulumu Revenge-İnstaller ile yapıyorum ve öntanımlı olarak Zsh kabuk yüklü olarak geliyor livede.. Kurulum sırasında boot bölümü için ayrı bir disk bölümü kurmuyorum çünkü HDD zaten 4 parçaya bölünmüş. Elle kurulum yaptığımda ise normal.mod not found gi bi bir hataya şuana kadar da rastlamadım.

Gelelim neden tekrar kurulum yaptığıma.. Onun da sebebi Pacman, gpg, yaourt bir olmuş beni Arch'tan vazgeçirmeye çalışıyor. gpg Key eklemez, yaourt key yüzünden PKGBUILD'i çalıştırırken key hatası verir. Pacman ise  otomatik olarak anahtar almaz ve paket yüklemez.. Şunu da yazayım, ben bu Arch'ın peşini bırakmayacam.. Yaklaşık 9 ay kadar Manjaro Linux kullandım ve defalarca Arch Linux kurulumu için denemeler yaptım. Kurulum sırasında aldığım hatalar böyle değil de harddisk'ten kaynaklı hatalar idi..

Harddisk'i değiştirdikten sonra hiç hata almadan Arch Linux'u kurdum ve aldığım en kalıcı hata ise şu pacman-gpg ve yaourt'un key eklemek konusunda verdiği sıkıntı.. Şimdi şunu da sorayım Manajro Linux Arch Linux tabanlı ise ve  pacman, gpg ve yaourt'ta şuana kadar hiç hata almadım manjaroda, nedense Arch'a geçince aldım..

Dün gece versiyon düşürmeyi denedim key hatası verdi. Arch anywhere ile kurulum denemesi yapayım dedim, o da olmadı çünkü indirme hızı 10-20 kb arasında geziniyordu. Sinirlenip iptal ettim. Sabah ta revenge ile kurulum yaptım ve daha önce de Revenge bu hatayı vermişti. Hatanın çözümü ise tekrar tekrar kurulum yapmak oldu. Bugün 5 defa kurulum yaptım da noldu? Yine aynı...
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ata1

boot bölümsüz kur  yapıyorsan swap ve ana dizin olarak kur. bakalım ne olacak. ayrıca key hatası bu aralar revaşta ama bizler ekleyebiliyoruz elle sende farklı bir sorun var.

Barlow

Alıntı yapılan: ata1 - 29 Nisan 2017 - 19:12:56
boot bölümsüz kur  yapıyorsan swap ve ana dizin olarak kur. bakalım ne olacak.

İyi de disk bölümü zaten 4'e bölünmüş 2sini *Windows 1ini genel amaçlı 1ini de arch kurulumu için ayırdım. Swap alanını hangi disk bölümüe verebilirim ki bu durumda?

Zaten o bendeki sorun için tekrardan kuruluma gittim :)
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ata1

[mention=624297]@Barlow[/mention] Yapmaya bilirsin swapı ben sadece ayrıca /boot oluşturuyorsan oluşturmadan düz kur dedim. Swapı dosya konumuna kurulum sonrası yapabilirsin.

Barlow

Alıntı yapılan: ata1 - 29 Nisan 2017 - 19:19:50
[mention=624297]@Barlow[/mention] Yapmaya bilirsin swapı be sadece ayrıca /boot oluşturuyorsan oluşturmadan düz kur dedim. swapı dosya konumuna kurulum sonrası yapabilirsin.

Olacağını zannetmiyorum ama deneyeyim bir kere daha.

-Dostoyevski-

ata1

Alıntı YapDün gece versiyon düşürmeyi denedim key hatası verdi. Arch anywhere ile kurulum denemesi yapayım dedim, o da olmadı çünkü indirme hızı 10-20 kb arasında geziniyordu. Sinirlenip iptal ettim. Sabah ta revenge ile kurulum yaptım ve daha önce de Revenge bu hatayı vermişti. Hatanın çözümü ise tekrar tekrar kurulum yapmak oldu. Bugün 5 defa kurulum yaptım da noldu? Yine aynı...

torren bulunmakta indirmede  transmission ile indirmeyi yapabilirsin.

pacman -S transmission-gtk

NOT revange live ile aç manuel kurulum yap  :))

Barlow

Revenge-Installer Live kalıpta kurulumu ona devredince GRUB hatasıyla karşılaşılıyor. Bu yüzden Terminal'i açıp elle kurulum yaptım. Daha sağlıklı oldu.

Arch-chroot olmama sebebim de sanırsam live'den kaynaklanıyor olabilir. Neyse sorun ben im için çözüldü,

-Dostoyevski-

ata1

Bir eklemede yaapayım konu kapanmadan arch 32 bit desteğini yanılmıyorsam bir aaydan fazla oldu kesti mimarin nedir bilemiyorum bu nedenle key hatası alıyor olabilirsin

Barlow

Alıntı yapılan: ata1 - 30 Nisan 2017 - 17:44:50
Bir eklemede yaapayım konu kapanmadan arch 32 bit desteğini yanılmıyorsam bir aaydan fazla oldu kesti mimarin nedir bilemiyorum bu nedenle key hatası alıyor olabilirsin

32 B it mimari kullanıyordum birazdan 64 bit kuracam. İşlemcimin 64 bitlik  desteği mevcut olduğunu öğrendim.

-Dostoyevski-

ata1

sistemin 64 mimarisini destekleyip desteklemediğini öğrenmek için
grep -w lm /proc/cpuinfo

[mention=624361]@Barlow[/mention] mesaj kutun doluymuş buradan yolladım key hataları için incele

https://www.archlinux.org/master-keys/

https://wiki.archlinux.org/index.php/GnuPG#Use_a_keyserver

http://allanmcrae.com/2015/01/two-pgp-keyrings-for-package-management-in-arch-linux/