E-İmza Safenet sorunu

Başlatan abdullah bulca, 29 Nisan 2017 - 11:06:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdullah bulca

Selamlar...

Ubuntu 16,04 kulanıyorum geçtiğimiz günlerde E-İmza için token aldım Safenet üzerinden linux programını da kurdum Applications menü de ismi çıkıyor ancak E Devlet ya da Uyap üzerinden girmeye çalıştığımda siteden kart okuyucu algılanmıyor dedikten sonra libeTKpcs11.so kütüphanesi eksik hatası veriyor halbuki usr/lib klasöründe o dosya var ve mozilladan ekledim ama bir türlü giremedim yardım ederseniz çok sevinirim.

Not: e imza tokeni windows üzerinden çalışıyor

Altaylardan_Gelen_Atlı

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

abdullah bulca

Cevabınız için teşekkür ederim yalnız ufak bir sorun var ki o da bu akis sürücüleri için maalesef bende safenet var. Aladdin olarak geçiyor sanırım burada o yok

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: abdullah bulca - 29 Nisan 2017 - 11:29:48
Cevabınız için teşekkür ederim yalnız ufak bir sorun var ki o da bu akis sürücüleri için maalesef bende safenet var. Aladdin olarak geçiyor sanırım burada o yok

bu yönlendirmeye göz attınız mı ?

http://kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/

abdullah bulca

Evet attım burada o kart yok. PTT'den aldım aslında ama onlarda aşağıdaki firmayla göndermişler içinde ki sürücüyü indirdim yönergeleri takip ettim mozillaya tanıttım ama nedense görmüyor bugün cumartesi oluncada teknik destek alamadım

http://www.e-guven.com/BilgiBankasi_YazilimIndir.aspx

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: abdullah bulca - 29 Nisan 2017 - 11:44:25
Evet attım burada o kart yok. PTT'den aldım aslında ama onlarda aşağıdaki firmayla göndermişler içinde ki sürücüyü indirdim yönergeleri takip ettim mozillaya tanıttım ama nedense görmüyor bugün cumartesi oluncada teknik destek alamadım

http://www.e-guven.com/BilgiBankasi_YazilimIndir.aspx

konuya vakıf değilim bilgisi olan arkadaşlar ve @bytan üstad foruma uğrar ise gerekli yardımı verir kanaatindeyim

abdullah bulca

Yardımlarınız için teşekkür ederim... Şimdi bir şeyi fark ettim windowsa geçip mozilla kurdum onunla e devlete girmeye çalıştım yine giremedim sanırım sürücüde değil de mozillaya tanıtım aşamasında bir sorun yaşıyorum. E devlet sitesinde Windows expolorer mozilla maxthon ya da yandex tarayıcı kullanın diyor olmazsa ubuntuda birde yandex ya da maxthon kurup tekrar deneyeyim

guestwho

Firefox 'un 32-bit sürümü ile tanıtmayı deneyince de sorun çıkarıyor mu peki ? Bir de şu komutun çıktısını aktarır mısın ?

dpkg -l | egrep -i 'pam|pkcs|pcsc'
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

abdullah bulca

32 bitle denemedim istediğiniz çıktı burada

Alıntı Yapbulca@bulca-HP-15-Notebook-PC:~$ dpkg -l | egrep -i 'pam|pkcs|pcsc'
ii  akis                                        1.5                                           amd64        PKCS#11 library and utility tools for Akis Smartcard
ii  libgck-1-0:amd64                            3.18.0-1ubuntu1                               amd64        Glib wrapper library for PKCS#11 - runtime
ii  libp11-kit-gnome-keyring:amd64              3.18.3-0ubuntu2                               amd64        GNOME keyring module for the PKCS#11 module loading library
ii  libp11-kit-gnome-keyring:i386               3.18.3-0ubuntu2                               i386         GNOME keyring module for the PKCS#11 module loading library
ii  libp11-kit0:amd64                           0.23.2-5~ubuntu16.04.1                        amd64        library for loading and coordinating access to PKCS#11 modules - runtime
ii  libp11-kit0:i386                            0.23.2-5~ubuntu16.04.1                        i386         library for loading and coordinating access to PKCS#11 modules - runtime
ii  libpam-gnome-keyring:amd64                  3.18.3-0ubuntu2                               amd64        PAM module to unlock the GNOME keyring upon login
ii  libpam-modules:amd64                        1.1.8-3.2ubuntu2                              amd64        Pluggable Authentication Modules for PAM
ii  libpam-modules-bin                          1.1.8-3.2ubuntu2                              amd64        Pluggable Authentication Modules for PAM - helper binaries
ii  libpam-runtime                              1.1.8-3.2ubuntu2                              all          Runtime support for the PAM library
ii  libpam-systemd:amd64                        229-4ubuntu16                                 amd64        system and service manager - PAM module
ii  libpam0g:amd64                              1.1.8-3.2ubuntu2                              amd64        Pluggable Authentication Modules library
ii  libpcsclite1:amd64                          1.8.14-1ubuntu1.16.04.1                       amd64        Middleware to access a smart card using PC/SC (library)
ii  libpkcs11-helper1:amd64                     1.11-5                                        amd64        library that simplifies the interaction with PKCS#11
ii  pcscd                                       1.8.14-1ubuntu1.16.04.1                       amd64        Middleware to access a smart card using PC/SC (daemon side)
ii  thunderbird                                 1:45.8.0+build1-0ubuntu0.16.04.1              amd64        Email, RSS and newsgroup client with integrated spam filter
bulca@bulca-HP-15-Notebook-PC:~$

guestwho

Öncelikle "opensc" paketini kurduktan sonra:

sudo apt install opensc

Şu komutun çıktısını aktarır mısın ?

pkcs11-tool --module /usr/lib/libeTPkcs11.so -O

Çıktılarda PIN kodun da görünüyorsa onları "*" karakteri ile değiştir lütfen.

Not: Yukarıdaki komut çıktı vermiyorsa şu şekilde deneyebilirsin:

sudo pkcs11-tool --module /usr/lib64/libeTPkcs11.so -O

You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

abdullah bulca

selamlar... mesajınızı ancak görebildim kusura bakmayın

paketi kurdum en altta ki error verdi ortada ki komutun çıktısı ise;

Using slot 0 with a present token (0x0)
Certificate Object, type = X.509 cert
  label:      le-06a8e1d8-*********************c0b
  ID:         8d20********

şeklinde verdi yani  o yıldızlı yerlerde harf ve rakamdan oluşuyordu o yüzden sakladım...

abdullah bulca

arka arkaya flood gibi oldu kusura bakmayın sorunu çözemedim hala...

yandex  indirdim yine aynı hatayı verdi mozilla 32 bit indirdim yine olmadı

herşey normal gibi safenet programı da normalde çalışıyor ama aynı hatayı veriyor.

guestwho

Sertifika da tanımlı görünüyor. Sadece Firefox "libeTKpcs11.so" kütüphanesine burun kıvırıyor gibi. Sisteminde aynı kütüphanenin 32-bit ve 64-bit sürümleri var. Kullandığın Firefox sürümü hangi mimariye göre derlendiyse, bu dinamik kütüphanenin de aynı mimariye sahip olan sürümünü Firefox 'a tanıtmak gerek. Şu komutların çıktılarını da aktarır mısın ?

file $(find /usr/lib -iname "libeTPkcs11.so")
file $(find /usr/lib64 -iname "libeTPkcs11.so")

abdullah bulca

Alıntı Yapbulca@bulca-HP-15-Notebook-PC:~$ file $(find /usr/lib -iname "libeTPkcs11.so")
/usr/lib/libeTPkcs11.so: symbolic link to /lib/libeToken.so.9.1.7

bulca@bulca-HP-15-Notebook-PC:~$ file $(find /usr/lib64 -iname "libeTPkcs11.so")find: "/usr/lib64": Böyle bir dosya ya da dizin yok
Usage: file [-bcEhikLlNnprsvzZ0] [--apple] [--extension] [--mime-encoding] [--mime-type]
            [-e testname] [-F separator] [-f namefile] [-m magicfiles] file ...
       file -C [-m magicfiles]
       file [--help]

guestwho

Firefox sembolik bağı takip edemiyor galiba. Şu komutların çıktısını da aktarır mısın ?

dpkg -l firefox
file /lib/libeToken.so.9.1.7

abdullah bulca

yalnız ben 64 olanı kaldırdım 32bit kurmuştum deneme amaçlı şu an o var gerçi 64bit kurulu ikende aynı hatayı veriyordu

Alıntı Yapstenen=bilinmeyen(U)/kur(I)/kaldır(R)/temizle(P)/tut(H)
| Durum=kurulu-değil(N)/kurulu(I)/yapılandırma-dosyası(C)/açılmış(U)
|/yarı-yapılandırılmış(F)/yarı-kurulu(H)/tetikleyici-bekliyor(W)
|/tetikleyici-askıda(T)/ Hata?=(yok)/tekrar-kur(R) (Durum,Hata: büyük-harf=kötü)
||/ Ad             Sürüm        Mimari       Açıklama
+++-==============-============-============-=================================
ii  firefox:i386   53.0+build6- i386         Safe and easy web browser from Mo

Alıntı Yap/lib/libeToken.so.9.1.7: ELF 64-bit LSB shared object, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, BuildID[sha1]=fd95885a447a20de1bed6ea143de063727eb3b50, stripped

guestwho

32-bit için derlenmiş bir uygulama 64-bit kütüphaneyi kullanamaz. Öncelikle Firefox 'un 64-bit sürümünü kurup, gelişmiş ayarlar sekmesinin altında ("about:preferences#advanced" adresinden ulaşabilirsin) "cihaz yöneticisi" penceresinden şu dosyayı yükleyerek Firefox'a tanıtmayı deneyebilirsin.

/lib/libeToken.so.9.1.7

Ya da "pkiclient" ın 32-bit sürümünü kurup, kurulu olan 32-bit Firefox'a "/lib/libeToken.so.9.1.7" kütüphanesini tanıtman gerekecek. Bu arada "pkiclient" paketini nereden indirdin ?

abdullah bulca

firefoxa tanıtırken o dediğinizi yapıyordum ama dosya ismi farklıydı libeTPkcs11.so dosyasını tanıtıyordum

paket güncellemelerini ise e imza aldığım firmanın sitesinde ki dosyayı indirdim içinde talimatlar vardı orada yazan kodları çalıştırıp güncelleme paket kurulumu vs yapmıştım

sorun değil zaten firefox 32 biti denemek  için kurmuştum kaldırır yeniden yüklerim