Ubuntu'ya LXQt Nasıl Kurulur?

Başlatan Limonata, 29 Nisan 2017 - 02:11:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Limonata

Selamün Aleyküm;
Ben VirtualBox'a deneme amaçlı Ubuntu 16.04 kurdum ve ardından terminale şu komutları yazarak LXQt kurulumunu yaptım:

sudo apt-get update
sudo apt-get install lxqt

Ardından oturumu kapatıp LXQt masaüstü ortamını seçip tekrar giriş yaptım lakin sonuç kötü oldu:

Bu pencereyi de masaüstüne sağ tıklayıp Desktop Preferences diyerek açtım. Fakat görüldüğü gibi ne bir menü çubuğu var ne de başka birşey. Acaba LXQt'un sağlıklı kurulumu nasıl yapılıyor? Teşekkürler!

Barlow

sudo apt-get install lxqt lxqt-common lxqt-config lxqt-panel lxqt-policykit lxqt-qtplugin lxqt-session pcmanfm-qt lxqt-about lxqt-admin lxqt-globalkeys lxqt-notificationd lxqt-openssh-askpass lxqt-powermanagement

Sağlıklı kurulum için yanında kullanılmasını kolaylaştırılacak paketleri de kurmalısınız. Herhalde siz yüklerken pcmanfm-qt paketi yüklenmemişti. Verdiğim şekilde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

Limonata

[mention=624236]@Barlow[/mention], teşekkürler. VirtualBox'a yeniden Ubuntu 16.04 kurulumu yapıp sonra sizin verdiğiniz komutla LXQt kurdum fakat sonuç yine aynı ekran.

Barlow

LXQT Settings Manager  > Basic Settings kısmına gidip Wİndow Manager kısmında pencere yöneticisi işaretli mi?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

Limonata

[mention=624257]@Barlow[/mention]
Sistemi yeniden başlatınca menü çubuğu falan gözüktü. Lakin sorun şöyle:
Bu resimde görüldüğü gibi bozuk bir masaüstü var + dediğiniz bölümü sanırım bulamadım :):

Barlow

LXQT'nin pencere yöneticisi olarak Pcmanfm-Qt kullandığını biliyorum. AÇılışta bir sebepten ötürü bu pencere yöneticisi çalışmıyor..

cat ~/.config/lxqt/session.conf

Dosya içeriğini görebilir miyiz?

-Dostoyevski-

guestwho

Panele ait yapılandırmayı silip, panel uygulamasını yeniden başlatmayı dener misin ?

pkill lxqt-panel; rm $HOME/.config/lxqt/panel.conf; lxqt-panel
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Limonata

[mention=624260]@Barlow[/mention]

limonata@limonata-PC:~$ cat ~/.config/lxqt/session.conf
[General]
__userfile__=true
window_manager=/usr/bin/a11y-profile-manager-indicator

[Environment]
GTK_CSD=0

[Mouse]
cursor_theme=whiteglass

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Nisan 2017 - 14:58:49

[mention=624261]@guestwho[/mention]
Şöyle kalıyor:

guestwho

LXQT öntanımlı olarak "openbox" pencere yöneticisini kullanıyor diye biliyorum. Kurulu değilse "openbox" ı kurduktan sonra oturumu yeniden başlatıp dener misin ?

sudo apt install openbox
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Barlow

Pcmanfm-Qt zannediyordum. Eğer openbox ise, openbox kurduktan sonra yine aynı sorunu yaşarsanız:

nano ~/.config/lxqt/session.conf

Dosya içeriğindeki window_manager satırını;

window_manager=openbox

olarak değiştirebilirsiniz..

Bir de LXQT'nin kendine ait Ayar Yöneticisi yok mu acaba?

-Dostoyevski-

guestwho

PCManFM-Qt sadece PCManFM dosya yöneticisinin Qt 'ye taşınmış hali. Daha evvelden GTK kullanılıyordu. Ekstradan masaüstü ikonlarını yönetiyor. Ama Openbox gibi bir pencere yöneticisi değil.

https://github.com/lxde/pcmanfm-qt

Ben de diğer sistem üzerinde LXQt 'ye geçiş yapacaktım, lakin depolardaki paketler sürüm olarak biraz eski ve kararsız. Geniş zamanımda diğer sistemde derleme yapıp buradan derleme adımlarıyla ilgili anlatım yapabilirim.