Linux Dağıtım Tavsiyesi

Başlatan Kzk93, 28 Nisan 2017 - 18:08:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kzk93

Merhabalar,

Senelerce Windows kullandım, birkaç kez Linux'un farklı dağıtımlarını denesem de tam manası ile Linux kullanmadım. Konsol bilgim tamamen ''Sıfır''.

Benim istediğim şey, bir Linux dağıtımı kullanmaya başlayayım, öyle sanal pc'de değil de direkt asıl işletim sistemim olarak. Ve bu işletim sistemi kullandıkça bana Linux'u öğretmeyi amaç edinsin veya ben bunu sağlayayım. Umarım anlatabilmişimdir :) Kullanmak istediğim linux sürümü konsola yönelik olsun ki ve eğitici bir düzeyde olsun ki Linux u tam manası ile özümseyip konsola hakim olabileyim.

Sonrasında ise farklı bir dağıtıma geçmeyi düşünüyorum. 6 ay- 1 sene veya ne kadar sürerse, bana tavsiye edeceğiniz  dağıtım ile kendimi geliştirmek ve asıl Linux macerama başlamadan önce sağlam temelli konsol bilgisi edinmeyi amaçlıyorum. Şimdiden teşekkürler.

ata1

Teminal kullanımı azdır ilk başlayanlar için olan linuxlar da fakat siz daha fazla terminale yönelir, kendinizi geliştirirsiniz. Başlangıç seviyesi için size önerebileceklerimiz şunlar.
manjaro,ubuntu,linux mint  arayüzleri daha fazla olduğundan son kullanıcı için kullanımları daha kolaydır.

Barlow

Manjaro Linux, Linux Mint bu dağıtımlardan birinden başlayabilirsin. Son kullanıcıya hitaben yazılmıştır. Ekleme olarak bir konu ve alıntı paylaşayım.

Alıntı yapılan: erginemr - 03 Mart 2009 - 08:40:34
Can Uğur AYFER'in Kim Korkar Linux'tan ve Kim Korkar Unix'ten isimli kitaplarını, hem İnternet üzerinden ücretsiz indirip okuyabilir, hem de kitapçılardan satın alabilirsiniz:
Can Uğur AYFER'in Web Sitesi
Kim Korkar Linux'tan
Kim Korkar Unix'ten

[26] Ubuntu için kitap var mıdır?

Bu konuyu da incelemenizi tavsiye ederim. Kendinizi Linux'ta geliştirebilirsiniz. Can Uğur AYFER'in Kim Korkar Linux isimli kitapta Mandriva Linux kurulumu anlatılmış ama siz bu kurulum kısmını atlayabilirsiniz yada okuyup biraz bilgi edinmiş olursunuz..
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-