[Çözüldü] 24 char girdinin istenildiği gibi olup olmadığını kontrol etme

Başlatan edge35, 24 Nisan 2017 - 16:45:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edge35

Kullanıcıdan 24 karakterlik bir girdi almam gerekiyor. Bunların ilk 10 tanesi ingiliz alfabesindeki asdece küçük harfler, ardından 9 tanesi 0-9 arası rakamlar, son 5 tanesi ise sadece 0 ve 1 den oluşması gerekiyor. Hepsini char olarak alıyorum. Kullanıcı girdiyi girdikten sonra işlemleri yapmadan önce istenildiği şekilde girmiş mi yoksa kabul edilmeyen bir şekilde mi girmiş diye kontrol etmem lazım. Mesela ilk 10'a rakam girilirse ve ya sonraki 9'a harf girilirse ve ya son 5'e '3' girilirse gibi. Fakat bunları nasıl kontrol edeceğimi bilemiyorum.
if(for(.....){
.........
}) {
.
..
.....
}
gibi bir şey yazabilseydim kolay bir şekilde yapardım ama şimdi her bölüm için ayrı kuralları, her karakter için tek tek yazıp, bunları " || " (ve ya) ile birleştirmekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Bu da çok saçma geliyor. Yardımcı olabilecek var mı?

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

Amenofis

ctype.h başlığındaki islower küçük harfleri, isdigit rakamları kontrol eder. 0 1 için kendin yazarsın. Öyle ardarda yazarsan karmaşık olur tabi. Problemi fonksiyonlara böl.

edge35

Alıntı yapılan: Amenofis - 24 Nisan 2017 - 17:23:04
ctype.h başlığındaki islower küçük harfleri, isdigit rakamları kontrol eder. 0 1 için kendin yazarsın. Öyle ardarda yazarsan karmaşık olur tabi. Problemi fonksiyonlara böl.
Ödev içinde gerekli bir kontrol fonksiyonu olacak bu. Dolayısıyla sadece işlediğimiz şeyleri kullanabiliyoruz. Ve ne yazık ki bunları daha anlatmadılar. Kendim bir şekilde yazamam mı acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2017 - 18:14:41

yeni aklıma geldi, if içinde for olmasını istiyordum, onun yerine for içinde if yapınca hiç bir sıkıntım kalmadı :D

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)