İlk defa Gentoo kuracağım

Başlatan FireSwords, 23 Nisan 2017 - 13:01:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FireSwords

Merhaba, OS X'den sıkıldım ve Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Genelde hep Arch Linux kullanırdım. Ancak Arch'tan sıkıldım artık. Biraz daha kurulumu zor olan bir dağıtım arıyorum. Sanırım bana uygun olan dağıtım Gentoo. Ancak birkaç sorum olacak.

1- AUR gibi mükemmel bir kullanıcı deposu var mı? Yoksa Spotify, Google Chrome gibi Debian paketlerini kurmak mümkün mü?

2- Stage 3'ten başlayacağım sanırım. Sizce Stage 3 tatmin edici kadar zor mu? Ona göre Stage 1'den veya Stage 2'den başlasamayı düşüneceğim.

3- Sanırım Gentoo kaynak koddan derleme üzerine kurulu bir dağıtım. Masaüstü ortamı derlemek gerçekten çok uzun mu sürüyor?

Bipolar_Disorder

Gentoo'nun portage paket sistemi var ancak, paket sayısı Arch'a yaklaşamaz.
Gentoo kullanıyorsan zaten, source code'u çekip kendinden derlemen gerekicek, paket sayısı kısıtlı çünkü.

Daha meşakatli bir dağıtım istiyorsan, Slackware'i önerebilirim.

Şunuda belirteyim Gentoo ve Slackware Arch'tan daha zahmetli, uğraşmak istersen yabancı dilin varsa. Dolu kaynak var internette.
Türkçe kaynak bulamazsın slackware hakkında, gentoo belki bir yere kadar bulabilirsin.

Slackware ve Gentoo'yu kullanan birisi, Arch için zor ve zahmetli diyemez, Slackware e okadar alıstımki, oldukca basit gelmişti bana Arch Linux.

meda

[mention=623703]@slackware[/mention] dediği gibi Slackware ya da BSD tarafına bakmanı tavsiye ederim. İki ortamı da öğren kaya gibi sistemin olur.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

FireSwords

[mention=623703]@slackware[/mention] Yabancı dil benim için sorun değil, Archwiki'deki tüm makaleleri rahatlıkla anlayabiliyorum.

[mention=623706]@meda[/mention] BSD tarafı açıkçası pek ilgimi çekmiyor. Nedense Linux'a karşı bir sempatim var.

Cevaplar için teşekkürler, muhtemelen OS X'e dönüp sanal makineye Gentoo denemeleri yaparım. Elim tekrar Linux'a alışsın diye OS X'i silip yerine Arch Linux kurdum, ama aptallık edip şifreli disk bölümünün şifresini çözmeyi unutmuşum, şu an dosyalarımın hiçbirine erişemiyorum. Tekrar OS X kurmam ve dosyalarımı almam gerekecek. :(

ata1

Gentoo klavyene kuvvet hazır paket sayısı az ve derleme ile devam etmen gerek depolarda hazır paket sayısı azdır. Sırf bu sebep ile kullanmayı bırakmıştım ekran kartımı derlemesi 5 saat sürmüştü