Yarın Ubuntu projesi sonlandırılsa kişisel bilgisayarıhangi dağıtıma geçersiniz?

Başlatan if, 22 Nisan 2017 - 21:27:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yarın Ubuntu projesi sonlandırılsa hangi dağıtıma geçersiniz?

Debian
70 (44.6%)
openSUSE
8 (5.1%)
Fedora
16 (10.2%)
Mageia
1 (0.6%)
Arch Linux
55 (35%)
PCLinuxOS
2 (1.3%)
Slackware
0 (0%)
Gentoo
5 (3.2%)

Toplam Oy Verenler: 157

speakerXXL

Alıntı yapılan: KALEMLİK100 - 22 Haziran 2017 - 14:55:26
Linux Mint'e geçebilirim ama Linux Mint için seçenek yok galiba.  :-X

Linux Mint'in Ubuntu tabanlı sürümleri popüler, ama bu tek sürümü değil. Biraz tecrübesi olan kullanıcılar için uygun olabilecek bir de Debian tabanlı LMDE (Linux Mint Debian Edition) isimli sürümü mevcut. Bu sürümün bir ara varsayılan olması düşünülmüştü, ama genel topluluk Ubuntu tabanında görüş bildirince vazgeçildi. Yani Ubuntu, Linux Mint için gerçek bir bağımlılık değil.

Hatta proje lideri Clem'in bir ara bağımsız taban ile ilgili söylemleri bile vardı, bunu sadece farazi olarak dile getirmişti.

lubuntu

[mention=627713]@speakerXXL[/mention]Topluluk Ubuntu'yu bırakıp Debian'a geçilmesini istedi fakat yapmadılar. Eski Linux Mint Türkiye ekibi bu sebeple dağıldı.

speakerXXL

Eski Linux Mint Türkiye ekibi bundan dağılmadı (bu sadece bahanelerden birisi-eski defterleri açmaya gerek olmadığı için kısa kesiyorum) , ben zaten eski Linux Mint ekibindeydim, hala yeni oluşumda destek veriyoruz.

Ayrıca topluluğun çoğunluğu Ubuntu tabanını ile ilgili görüş bildirdi.

eronis

Ubuntu biraz aşırı rant verilmiş bir dağıtım bence. Ubuntu en popüler dağıtım diyorlar kimin masaüstünü görsem çevremde Arch,  Fedora, Mint, Manjaro, gibi sayısız dağıtımı görüyorum ama özellikle Ubuntu GNOME veya Ubuntu Unity, daha doğrusu herhangi bir Ubuntu varyasyonunu görmüyorum. Sadece Mint gibi tabanı kullanan dağıtımları görüyorum ama onlar da diğerleriyle yarışır vaziyette. En çok kullanılan diye etiketleme var ve Canonical bundan dolayı aşırı özgüven duyuyor. 7 yıldır Linux kullanıyorum ve 7 yıldır Canonical'ın ve Ubuntu'nun bir şeyleri nasıl yüzlerine gözlerine bulaştırdıklarını görüyorum. Sabit sürüm bir dağıtım yuvarlanan sürümden daha fazla hata mesajı ve çökme verir mi ? Paket bağımlılıklarından daha fazla sorun çıkarır mı ? Ubuntu Forumda bile bakıyorum Ubuntu kullananlar ile diğer dağıtımları kullananlar yarışır vaziyetteler :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

if

Anketle ilgisi olmayan yorumlardan sakınalım lütfen, konu dağılmasın.

ali159

Hangisine geçerim daha önce hiç düşünmedim ama yine Debian tabanlı bir sisteme geçerim. Bu kadar alışmışken bırakılmaz :D

lnxdev

Arch yada temeli başka bir dağıtıma dayalı olmayan bir dağıtma geçerdim oda solus os olurdu sanırım fakat seçenekler arasında yok o yüzden arch seçtim.

ata1

Ubuntu ile başlamış olsamda birsüre sonra manjaro ve daha sonrasında arch kullanmaya başladım arch olmazsa olmazım. Malesef ubuntu benim pc de fare ve dokunmatik yüzeyde sorun yaşattı formda da çözememiştik arch için çözüm bulmuşken archa devam .

ali159

Alıntı yapılan: lubuntu - 23 Haziran 2017 - 11:03:05
Ubuntu giderse diğer türevlerde gidecek demektir, bu sebeple windows'a geçerim ya da paraya kıyıp macbook alırım. Diğer dağıtımlarla hiç uğraşamam. Gnome 3'ü seviyorum ama büyük olasılıkla Ubuntu bunun içine edecek.
Ubuntu zaten debian türevidir. Windows'a dönmek yerine Debian'a geç böyle bir şey olursa :D Linux daha fazla kan kaybetmesin :D

lnxdev

Alıntı yapılan: ali159 - 23 Temmuz 2017 - 15:05:43
Alıntı yapılan: lubuntu - 23 Haziran 2017 - 11:03:05
Ubuntu giderse diğer türevlerde gidecek demektir, bu sebeple windows'a geçerim ya da paraya kıyıp macbook alırım. Diğer dağıtımlarla hiç uğraşamam. Gnome 3'ü seviyorum ama büyük olasılıkla Ubuntu bunun içine edecek.
Ubuntu zaten debian türevidir. Windows'a dönmek yerine Debian'a geç böyle bir şey olursa :D Linux daha fazla kan kaybetmesin :D

İlk alıntıladığın gibi bir düşünce oluşacaksa bazı insanlarda bu insanların windows'a geçmesi lazım. Linux dağıtımları mızmızlanan insanlar için uygun bir işletim sistemi değildir olayın felsefesi zaten uğraşmak yok ben uğraşamam diyen varsa windows'a geçebilir.

lubuntu

Linux kullanmanın felsefesi neymiş acaba? Her linux'a gelen aslan kesiliyor, azılı şekilde savunmaya başlıyor! Eleştirmekten ve eleştirilmekten korkmamak lazım. Kral bu kadar savunmuyor kralcılar öl de ölelim nidalarıyla yürüyor. Son kullanıcı hiç kullanmasa bile Linus zarar etmez, savunacak bir şey arayan Richard Stallman dayımızı savunsun!

lnxdev

Alıntı yapılan: lubuntuLinux kullanmanın felsefesi neymiş acaba? Her linux'a gelen aslan kesiliyor, azılı şekilde savunmaya başlıyor! Eleştirmekten ve eleştirilmekten korkmamak lazım. Kral bu kadar savunmuyor kralcılar öl de ölelim nidalarıyla yürüyor. Son kullanıcı hiç kullanmasa bile Linus zarar etmez, savunacak bir şey arayan Richard Stallman dayımızı savunsun!
Anlıyorum.

ali159

Alıntı yapılan: lubuntu - 23 Temmuz 2017 - 19:11:47
Linux kullanmanın felsefesi neymiş acaba? Her linux'a gelen aslan kesiliyor, azılı şekilde savunmaya başlıyor! Eleştirmekten ve eleştirilmekten korkmamak lazım. Kral bu kadar savunmuyor kralcılar öl de ölelim nidalarıyla yürüyor. Son kullanıcı hiç kullanmasa bile Linus zarar etmez, savunacak bir şey arayan Richard Stallman dayımızı savunsun!
Bu konuda size katılmıyorum. Piyasa giddikçe sadece para için çalışırken, tüm insanların tek derdi para olmuşken içinde açık kaynak geçen, gönülülük geçen her şey sonuna kadar savunulmalı. Bu arada ben oyumu debian'dan yana kullanmıştım ama değiştiriyorum UBUNTU projesi son ererse elimden geldimce, bilgim yettiğimce bulabildiğim insanlar ile geliştirmeye devam eder yinede ubuntuyu kullanırım.

lubuntu

[mention=629074]@ali159[/mention]Bak o dediğine eyvallah. "içinde açık kaynak geçen, gönülülük geçen " lafın anlatmak istediğim şey. Açık kaynak ve özgür yazılımdır desteklenmesi gereken şey ama buna sadece Linux olarak bakanlara benim lafım. Çünkü bir dağıtım kurup akabinde Google Chrome kuran da bu kişiler! Linux içinde özgür olmayan yazılım kullanınca sıkıntı yok, windowsta özgür yazılım kullanınca ama windows o diyorlar. Burada Windows'u savunmayacağım fakat Linux'ta Firefox kullanım oranı Windows'a göre yüksek olduğunu düşünmüyorum mesela. Ayrıca bu kişilerin arasında illaki iphone kullananda var forumlarda gördük görmeyede devam ediyoruz. "Ooo özgürlük çok güzel hemen bir google chrome kurayım, ooo çok özgürüm aaa yeni iphone çıkmış hemen alayım" kafa bu kafa kimse kimseyi kandırmasın! Masaüstü görüntülerinde macos ekran görüntüsü verenlere neden laf söylenmiyor o da ayrı bir mevzu!!! Macos açık kaynak mı oldu da haberimiz olmadı!

Altaylardan_Gelen_Atlı

Fedora dedim ama olayın birde mantık yanı var genelde Ubuntu ve türevlerini kullandım sebebi Ubuntu formunun yardım ve destek konusunda zirve yapması ( burada formun kurulumundan beri özveri ile destek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum direkt olmasa bile okuyarak bilgilerinden faydalandım, ha haklarını da helal etsinler ha ) 2000'li yılların ortasından tanıştım linux ile 2009 yada 2010'dan beride bu formu takip ediyorum birde 2011 de üye oldum daha önce promosyon linux cd'ler veren dergileri alıyordum kendi kendime sıkıntıya düşünce okudum araştırdım karıştırdım anca anca öğrenmeye başladım ki 2013 forumda sormaya başladım, sistemin yapısını anlamadan ne sorabilir verilen cevaptan ne  anlayacaktım ki :)

Yukarıda mantık yanı diye değindiğim konuya gelince şimdi kullandığım dizüstüm 8+ yıllık yeni alabilirsem onun donanımına uygun özgür yazılımı yüklerim ama deneyerek her özgür yazılımı kurarak :)
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

ali159

Alıntı yapılan: lubuntu - 24 Temmuz 2017 - 10:11:25
[mention=629074]@ali159[/mention]Bak o dediğine eyvallah. "içinde açık kaynak geçen, gönülülük geçen " lafın anlatmak istediğim şey. Açık kaynak ve özgür yazılımdır desteklenmesi gereken şey ama buna sadece Linux olarak bakanlara benim lafım. Çünkü bir dağıtım kurup akabinde Google Chrome kuran da bu kişiler! Linux içinde özgür olmayan yazılım kullanınca sıkıntı yok, windowsta özgür yazılım kullanınca ama windows o diyorlar. Burada Windows'u savunmayacağım fakat Linux'ta Firefox kullanım oranı Windows'a göre yüksek olduğunu düşünmüyorum mesela. Ayrıca bu kişilerin arasında illaki iphone kullananda var forumlarda gördük görmeyede devam ediyoruz. "Ooo özgürlük çok güzel hemen bir google chrome kurayım, ooo çok özgürüm aaa yeni iphone çıkmış hemen alayım" kafa bu kafa kimse kimseyi kandırmasın! Masaüstü görüntülerinde macos ekran görüntüsü verenlere neden laf söylenmiyor o da ayrı bir mevzu!!! Macos açık kaynak mı oldu da haberimiz olmadı!
Böyle yapanlar var dediğiniz gibi ama benim yazdıklarım zaten onların dışında. Onlara diyecek bir şey yok.

Bipolar_Disorder

Son kullanıcılar için Ubuntu dan başka dağıtım tanımıyorum..

Debian ın bile tanımadığı driver'ı ubuntu direk tanıyor. Uğraştırmıyor sizi.

.py

ali159

Alıntı yapılan: .py - 24 Ocak 2018 - 22:03:50
Seçeneklerde pardus neden yok.
Fark ettiyseniz tek tek dağıtımlar yazılmamış. Genel olarak en çok kullanılan tabanlar yazılmış. Pardus'da Debian tabanlı olduğu için büyük ihtimalle gerek duyulmamış. Eğer tek tek yazılacak olsa Linux mint gibi en çok kullanılan sistemlerde yazılırdı :)

MERTR

bende oyumu arch'dan yana kullanıyorum, bir kaç sefer kurup denedim ve çok hoşuma gitmişti.

ata1

eronis

Ubuntu bitirilse Ubuntu'ya alternatif olarak Fedora seçerdim şahsen. Zaten günlük kullanımda Arch yada Manjaro kullanıyorum ama Ubuntu'nun güzel tarafı beni çok uğraştırmaması ve kararlı olması. Eğer bir gün Ubuntu bitirilirse Fedora'ya geçerim. Ayrıca zaten gelecekte Fedora, Ubuntu'nun yerini alacak gibi de görünüyor. En azından bu benim yorumum ama Canonical pek iyi kararlar vermedi takdir edersiniz ki. Linux kullanıcılarının büyük bölümünün gelecekte Ubuntu'dan, Fedora'ya göç edeceğini düşünüyorum. Ki muhtemelen o zaman Linux kullanıcı oranı %10'ya yaklaşmış olacak.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

lnxdev

[mention=636227]@eronis[/mention], yorumunuza katılıyorum ama çoğunluğun fedora ve debian arasında dağılacağını düşünüyorum. Bu tarz dağıtımların kullanılmasının en büyük nedeni büyük organizyasyonların hem kullanıcıya hemde şirketlere verdiği destekten kaynaklanıyor. Canonical zaten sunucu odaklı çalışacaşını ama son kullanıcılarınıda yüzüstü bırakmak istemediğini açıklamıştı. Buna en güzel örneklerden bir tanesi 18.04 wayland yerine Xorg a tekrar dönmesi açıklıyor.

Kaynak -> Ubuntu 18.04 öntanımlı görüntü sunucusunu tekrar Xorg'a çevirdi

eronis

Bipolar_Disorder

Xorg hala istenilen seviyede çalışmıyor.

OS X görüntü server ı yağ gibi akıyor..