Yarın Ubuntu projesi sonlandırılsa kişisel bilgisayarıhangi dağıtıma geçersiniz?

Başlatan if, 22 Nisan 2017 - 21:27:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yarın Ubuntu projesi sonlandırılsa hangi dağıtıma geçersiniz?

Debian
70 (44.6%)
openSUSE
8 (5.1%)
Fedora
16 (10.2%)
Mageia
1 (0.6%)
Arch Linux
55 (35%)
PCLinuxOS
2 (1.3%)
Slackware
0 (0%)
Gentoo
5 (3.2%)

Toplam Oy Verenler: 157

if

freeman

Ubuntu sonlanirsa başkalarına öğretme, örnek olma gibi şeyleri artık düşünmem. Hemen Arch 'a gecerim.

Insanlara Ubuntu kurdurup öğretmeye çalışıyorum.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

illedelinux

Bugün de Debian yarın da Debian  :)
Debian tabanlı olsun da hangisi olsa çok da fark etmez...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

WaylandIZMIR

Maalesef Ubuntu kullana kullana komutlarına aşikar olduğum Debian'a geçerim. Diğerleri zor benim için
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

burak öztürk

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Barlow

Debian ve Debian tabanlı dağıtımlar bana kullanması zor gelen dağıtımlar olduğu için, Arch ve Arch tabanlı dağıtımlara geçmiştim. Her ne kadar Linux'a adım attığım dağıtım Ubuntu olsa bile.. İnsan bir süre sonra sıkılıp başka dağıtımlara geçmek istiyor.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

turkerataturk

1. Debian 2. Arch olur.

Ubuntu, Unity den Gnome geçecek bende büyük ihtimal Mint KDE yada Cinnamon geçerim.  :-\
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

remziyapar

if

FireSwords

[mention=623624]@WaylandIZMIR[/mention] Paket yöneticisi dışında bir farklılık yok ki komutlarda :D apt-get install yerine pacman -S yazacaksın en fazla farklılık bu kısımda oluyor.

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: FireSwords - 23 Nisan 2017 - 11:59:40
[mention=623624]@WaylandIZMIR[/mention] Paket yöneticisi dışında bir farklılık yok ki komutlarda :D apt-get install yerine pacman -S yazacaksın en fazla farklılık bu kısımda oluyor.

Birde Arch'ı kurmak var. bilmediğim karışık bir konu :)
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

AguilaNegra

Türkçe destek ekibi önemli,halen ikinci sistem olarak kullandığım Arch da kalırım.

Barlow

Alıntı yapılan: WaylandIZMIR - 23 Nisan 2017 - 12:53:15
Alıntı yapılan: FireSwords - 23 Nisan 2017 - 11:59:40

Birde Arch'ı kurmak var. bilmediğim karışık bir konu :)

Revenge Installer

Arch Linux kullanmak isteyip de kurulum aşamasında takılanlar, Revenge ile kurabilir ama farklılık sadece paket yöneticisi kısmında olmuyor. Benden söylemesi.. :)
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

WaylandIZMIR

O halde bir denemekte fayda var. Kuralım bakalım nasıl olacak
Mustafa Kemal Atatürk

erdemakin09

Fedora ile Arch arasında kaldım ama herhalde ilk seçimim arch olurdu.
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

tosun

"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

stalag17

Hiç kurmadığım dolayısıyla tamamen yabancı olduğum halde hakkında söylenen olumlu şeyler nedeniyle Arch Linux'a geçerdim. Tabii neden Debian değil sorusunu kendime sormadım değil. Bu sorunun ilk yanıtı Debian ekran kartlarında sorun çıkarmakla ünlü bir dağıtım... Hem ati hem nvida kartlarda sorun çıkarıyor... Debian'ın daha başka beğenmediğim tarafları var ama Debian konusunu kapatıp Ubuntu'nun Unity arayüzünü terketmesiyle ilgili birkaç şey diyelim. Ubuntu bu kararıyla bence yanlış yapmıştır. Unity ufak tefek hatalarına rağmen bence diğer arayüzlerden daha kararlı ve sistem kaynaklarını fazla tüketmeden çalışan bir arayüz. Bu arayüz terkedilip Gnome 3 ün gereksiz kafa karıştırıcı ve işlevsiz arayüzü tercih edilecekse ben neden Ubuntu kullanayım? Fedora'da Gnome 3 kullanıyor onu kullanabilirim veya başka herhangi bir dağıtım... Kısaca Unity geliştirilmeliydi... Unity kullanmak istemeyen zaten diğer masaüstlerini Ubuntu'ya kuruyordu. Ama Unity terkedilmemeliydi... Ubuntu Gnome 3 olduğu gibi alırsa ben hiç yüz vermem artık Ubuntu'ya ama Gnome 3 giydirilmiş değişik bir Ubuntu arayüz ile gelirse bir şans verilebilir... Konuyu derinleştirmek, dallandırmak pek ala mümkün ama ben kısaca Unity Ubuntu olmaz ise Ubuntu'nun çok kullanıcı kaybedeceğini öngörüyorum.

NOT: Windows bile arayüz konusunda kararlı kalıyor ve iyileştirmelere giderek sistemini insanların gözünde aşina kılarken Linux dünyası arayüz konusunda hep bir karmaşa yaşıyor. Bu bence bir handikap!

İyi günler.

levandovski

Selamlar. Opensuse hoşuma gidiyor. YAST ile her işlemi yapıyorum. Şu anda bana göre en iyi masaüstü Plasma 5 ve bunu en güzel şekilde bütünleştiren dağıtım Opensuse, ayrıca Pclinuxos ve Bluestar (arch tabanlı, estetikte aşmış ) var. Debian ve Slackware'de Plasma 5'i pek kullanışlı bulmadım. Gentoo grubunda Sabayon var, o da iyi bir dağıtım. Plasma 5'in yerini hiçbir masaüstü tutmuyor kanımca tabii.

nuked

her zaman debian ama gentoo un sağladığı esneklik de hoşuma gidiyor.

meda

Son birkaç senedir mobil deyip duruyorlar ama gel gör ki daha çoklu dokunmatik imleç sürer desteği hiçbir dağıtımda ya da masaüstü ortamında iyi değil.  Batarya süreleri çok kötü. En sinir olduğumda paket bağımlıkları 1 uygulama kurarsın qt4, qt5, xterm, imagemagick ... devam edip gider. Menü kalabalık görünmesin yeteri kadar yazılım kurup keyfime bakıyım. Pek çok kullanıcı bu kütüphaneleri bilmez bilmesine gerek de yok. Her dağıtım kendine göre hata avcılığı yapıyor. Bunlardan en meşhuru Ubuntu önemsiz yok sayılacak hatalar zilyon tane. Zannımca 3-4 senedir Ubuntu'dan dişe dokunur bir yenilik göremedik. Ekip böyle devam edecekse benim için diğer dağıtımlardan farkı kalmaz.

Deepin son sürümünde 5 parmak jestlerine destek veriyor. Kaliteli bir yazı motoru var. MacOS'de olan arayüz temizliğini pek çoğumuz bilir onun gibi arayüze sahip.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

gecegezen

debian paket sistemini tanıdığım için debian dedim, ama şu da var ki bilgisayarımda arch'da kurulu olsada hangi dağıtım daha ön planda olursa onu kullanırım yani kısaca paketlerini zorlandan bulabildiğim bir dağıtım olur bu.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

OnLive

İnşaallah böyle bir durumla karşılaşmayız. Ama tabi Canonical'ın başında Shuttleworth gibi birisi olduğu sürece hiçbirşeye şaşırmam doğrusu. Eğer böyle birşey olursa en yakını olduğu için Debian'ı seçerdim kesinlikle.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

KALEMLİK100

lubuntu

Ubuntu giderse diğer türevlerde gidecek demektir, bu sebeple windows'a geçerim ya da paraya kıyıp macbook alırım. Diğer dağıtımlarla hiç uğraşamam. Gnome 3'ü seviyorum ama büyük olasılıkla Ubuntu bunun içine edecek.