boot/grub/i386-pc/normal.mod not found hatası

Başlatan necooo7, 22 Nisan 2017 - 12:56:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

necooo7

Merhabalar. biliyorum bu konu daha önceden açıldı tartışıldı ama ben sorunumu çözemedim halen..

error: file '/grub/i386-pc/normal.mod' not found

şeklinde bi  hata almaya başladım. sistem başlamıyor.

boot repair ile çözmeye çalıştım bunu ve aşağıdaki çıktıyı verdi.

[Şu anda kullanımda olan işletim sistemi -
Ubuntu 16.04.2 LTS] in önyükleme dosyaları disk başlangıcından
uzak. BIOS'unuz onları tespit edemeyebilir.
/boot bölümünü oluşturduktan sonra yeniden deneyiniz.
(EXT4, >200MB, disk başlangıcı). Bu, gParted gibi araçlarla
yapılabilir. Daha sonra bu bölümü [Önyükleme Onarımı] aracının
[Ayrık /boot bölümü:] seçeneği ile seçin.
(https://help.ubuntu.com/community/BootPartition)

Çözüm konusunda yardımcı olabilir misiniz ? teşekkürler

Ayrıca fdisk -l çıktısı da şu şekilde :

Disk /dev/sda: 465,8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: 5176C9CF-FAFB-4C36-A3FC-C685D721FB65

Aygıt          Start       Son   Sektör   Size Türü
/dev/sda1       2048   1050623   1048576   512M EFI System
/dev/sda2    1050624 964409343 963358720 459,4G Linux filesystem
/dev/sda3  964409344 976771071  12361728   5,9G Linux takas

Barlow

[mention=623535]@necooo7[/mention] İletilerde Kod Etiketi Kullanımı

Sorununuza gelince çözüm için genel olarak grub'u tekrar yüklemeyi önermişler. Denemenizde fayda var :)

1. İlk olarak Live CD/DVD/USB herneyse bir ubuntu dağıtımına ihtiyacınız var. Daha sonra boot ederek Live sisteme düşün.
2. sudo fdisk -l komutuyla Ubuntu'yu kurduğunuz disk bölümünü öğrenin.
3. Grub yüklemesine başlamak için;

sudo mount /dev/sdaX /mnt
sudo grub-install /dev/sda --root-directory=/mnt

sdaX kısmına Ubuntu'yu kurmuş olduğunuz disk bölümünü yazın. Alttaki bağlantıda --root-directory kısmını --boot-directory olarak da yapmaktan bahsediyor. Eğer çalışmazsa o şekilde de deneyebilrisiniz.

Benzer çözüm şuradaki bağlantıda verilmiş.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

necooo7

grub-install: warning: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible.
grub-install: warning: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
grub-install: error: will not proceed with blocklists.

bu çıktıyı alıyorum..

Barlow

GRUB önyükleyicisini yeniden onarmak

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Bu kaynak dışında bir komut daha var ama hata yapmamak için paylaşmayayım şimdilik. Yukarıdaki bağlantıya göre GRUB onarımı seçeneklerini denemeye çalışın şimdilik. Olmazsa başka bir yöntem deneriz..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2017 - 14:20:47

2. yanıtıma ekleme olarak bir komut ekleyip öyle vereyim ben. Belki işe yarayabilir.

parted /dev/sda set 1 bios_grub on
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

necooo7

bişeyler yaptım. dosya sisteminde hatayı verdiği yerde yani boot/grub dizininin altında eskiden i386-pc/normal.mod dosyası yoktu. fakat şimdi dizinde verdiği hata dosyası görünüyor. ama açılışta halen daha bu hatayı veriyor ve grub rescue satırı geliyor.. boot manager aracılığıyla kurduğum ubuntuya girebiliyorum..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2017 - 14:28:10

Alıntı yapılan: Kambises - 22 Nisan 2017 - 13:51:22
GRUB önyükleyicisini yeniden onarmak

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Bu kaynak dışında bir komut daha var ama hata yapmamak için paylaşmayayım şimdilik. Yukarıdaki bağlantıya göre GRUB onarımı seçeneklerini denemeye çalışın şimdilik. Olmazsa başka bir yöntem deneriz..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2017 - 14:20:47

2. yanıtıma ekleme olarak bir komut ekleyip öyle vereyim ben. Belki işe yarayabilir.

parted /dev/sda set 1 bios_grub on

bu komutu uygulayınca da şu hatay verdi
Bilgi: /etc/fstab'i güncellemeniz gerekebilir.