[Çözüldü] Prizi fişe takınca/ Jakı bilgisayara takınca bilgisayar kendiliğinden açılıyor

Başlatan fafnir35, 22 Nisan 2017 - 12:04:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fafnir35

Merhaba, dizüstü asus bilgisayarımın prizini fişe takınca veya fiş prize takılı konumda jak bağlı değilken jakı bilgisayara takınca bilgisayar kendiliğinden açılıyor. Yaklaşık son bir aydır mevcut bu sorun. BIOS güç ayarlarını kurcaladım biraz fakat çözemedim. BIOS'u çok kurcalamak da istemiyorum yanlış ayar yaparım diye. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler. Dual boot Windows 10 / Ubuntu 16.04 kullanıyorum.

mendirec

[mention=623530]@fafnir35[/mention] Çok büyük ihtimal BIOS ile alakalı diye düşünüyorum. Bu sorun başlamadan önce BIOS üzerinde bir değişiklik yaptın mı? BIOS ayarlarını ön tanımlı hale getirmeyi denedin mi?

edge35

[mention=623530]@fafnir35[/mention] böyle bir ayar gördüğümü hatırlıyorum, elektrik gelince direk açılması için. Muhtemelen bios'taydı, ya da ubuntunun ayarlarında olabilir. Ama ubuntuda olsaydı bilinirdi muhtemelen, ve teknik olarak da pek mümkün değil sanırsam. Bence bios'u tekrar kontrol et, en azından bios sayfalarının fotoğraflarını yüklersen yardımcı olunması kolaylaşır.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

fafnir35

Bilgisayarını sürekli açık tutma zorunluluğu olan kullanıclar için için elektrikler kesildiğinde yapılan işin devam etmesi için BIOS'ta  bulunan bir ayarmış, onu kapalı hale getirdim çözüldü ancak nasıl açıldı hiç bilemiyorum BIOS'u kurcalamamıştım. İlginiz için teşekkürler.