[Çözüldü] Arch Linux Kurulum Sonrasi `Unable to resolve hostname` Problemi

Başlatan Barlow, 21 Nisan 2017 - 19:04:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barlow

Oncelikle hayirli forumlar..

Ubuntu forumunda boyle bir soru sordugum icin kusura bakmayin ama Arch forumlarinda pek fazla aktif kullanici olmadigindan ben de buraya sorayim dedim.
Arch Linux kurulumunu basariyla gerceklestirdim yani en azindan zor kismini asabildim. Sisteme Xorg-XFCE-Alsa gibi paketleri kurmak icin bilgisayari yeniden baslatiim ve sisteme root olarak girdim. Fakat pacman ile paketleri kurmaya calisirken hata olarak `Unable to resolve hostname` hatasi aliyorum. Sorun mirrorlistte mi diye aramaya calistim fakat herhangi bir soruna rastlamadim hersey olmasi gerektigi gibi gorunuyor. Bu hatayi nasil cozebilirim?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ata1

sudo gedit /etc/hostname
kullanıcı adı  olmalı bir göz at

birde içeriği görebilirmiyiz
cat /etc/hosts

Barlow

Alıntı yapılan: ata1 - 21 Nisan 2017 - 19:20:07
sudo gedit /etc/hostname
kullanıcı adı  olmalı bir göz at

birde içeriği görebilirmiyiz
cat /etc/hosts
Cevabiniz  icin tesekkurler..

/etc/hostname icinde bilgisayar icin belirledigim isim mevcut. KiB

/etc/hosts Dosyasi Icerigi

#
# /etc/hosts: static lookup table for host names
#

#<ip-address> <hostname.domain.org> <hostname>
127.0.0.1 localhost.localdomain localhost
::1 localhost.localdomain localhost

# End of file

Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

FireSwords

Bu hata internete bağlı olmadığın anlamına geliyor. İnternete bağlanmak için ethernet mi kullanıyorsun wifi mı?

ata1

Bipolar_Disorder

Komutların çıktılarını verirmisin?
ip addr
cat /etc/resolv.conf

Barlow

Alıntı yapılan: FireSwords - 21 Nisan 2017 - 20:19:24
Bu hata internete bağlı olmadığın anlamına geliyor. İnternete bağlanmak için ethernet mi kullanıyorsun wifi mı?

Kurulum esnasinda networkmanager paketini indirip asagidaki komutu uygulamayi unutmusum:

systemctl enable NetworkManager.service

KOmutunu uygulayip bilgisayari yeniden baslatinca duzeldi. Cevap veren herkese tesekkur ederim. Konuya Cozuldu etiketini ekliyorum.

-Dostoyevski-

if