Ubuntu Python Tıklamayla Çalıştırma

Başlatan Mural, 21 Nisan 2017 - 14:48:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mural

İyi günler ubuntuda terminal kullanmadan çift tıklayarak bir python kodunu nasıl çalıştırabilirim.Forumda aradım bulamadım. Teşekkürler.

lrnyrd

[mention=623456]@Mural[/mention] Forumda bulamadıysanız bile internette biraz araştırma ile bulabilirdiniz.

You have to give the file execution permission:

~ $ sudo chmod u+x your_file.py
You should also add this as the first line of the file to tell the system about the program it should use to execute your script:

#!/usr/bin/env python
This will search your environment (env) for the path of python. If you want it to execute in Python 3, replace python with python3.

Then your system should automatically ask you whether you want to run the program or to show the code.

Kısaca oluşturduğunuz python dosyasının en başına çevre yolunu ekleyip doyaya çalıştırma izni vermeniz gerekir.
Sometimes even good memories can kill you!

Mural

Alıntı yapılan: lrnyrd - 21 Nisan 2017 - 15:29:10
[mention=623456]@Mural[/mention] Forumda bulamadıysanız bile internette biraz araştırma ile bulabilirdiniz.

You have to give the file execution permission:

~ $ sudo chmod u+x your_file.py
You should also add this as the first line of the file to tell the system about the program it should use to execute your script:

#!/usr/bin/env python
This will search your environment (env) for the path of python. If you want it to execute in Python 3, replace python with python3.

Then your system should automatically ask you whether you want to run the program or to show the code.

Kısaca oluşturduğunuz python dosyasının en başına çevre yolunu ekleyip doyaya çalıştırma izni vermeniz gerekir.

Hocam teşekkürler. Bunu denemiştim ama yine olmadı. Yine terminal kullanrak çalıştırıyorum ./dosya.py yazıp. Ayrıca Python'u gedit kullanarak yazıyorum.

ekremsenturk

#!/usr/bin/env/python
veya
#!/usr/bin/python
veya Python 3 kullanıyorsan "python" yerine "python3" yazarak eklediğin ilk (birinci) satırdan sonra, .py uzantılı kaynak kod dosyasını sağ tıkla ve özellikler kısmından "bir program gibi çalıştırılabilir" yazan kutucuğu işaretle.

Bunu her dosya için ayrı olarak yapmalısın. Çalıştırılabir bir dosyayı çift tıkladığında, sistem sana ne yapılacağını soracak. "Dosyayı aç","Terminalde çalıştır","Çalıştır","İptal". Konsol programları Terminalde çalışır. ("Hello World!" gibi çıktı verebilen programlar) "Çalıştır" seçeneği bir tek "GUI" (görsel içerikli) programlarda çalışır.

lrnyrd

[mention=623464]@ekremsenturk[/mention] Bende aynı şeyden bahsettim ancak arkadaş terminal ekranında çalışan basit bir kodu bile (hello world) gibi fare tıklaması ile çalıştıramadığını söylemiş.

[mention=623462]@Mural[/mention] Adımları doğru yaptığınıza eminmisiniz? .py uzantılı bir dosyayı açıp çevre yolunu ekleyip kodlarınızı yazıp daha sonra ister chmod ile ister dosyaya sağ tıklayıp çalıştırma yetkisi verebilirsin.

Ayrıca şunuda belirtmek isterim ki neden her defasında doyaya tek tek çalıştırma yetkisi verip fare tıklaması ile uğraşıyorsun ki terminal üzerinden işlemini daha hızlı gerçekleştirebilirsin. Hatta dahada ilerisi metin editörlerin neredeyse hepsinde inşa etme seçeneği mevcut işini dahada kolaylaştıtabilir. Mesela ben sublime text üzerinde inşa işleminin ayarını yapıp direk terminalin açılmasını sağladım her seferinde terminali açıp dosya konumuna gidip çalıştırmaktan çok daha pratik bir yol.
Sometimes even good memories can kill you!