Nvidia GTS 250 donma sorunu

Başlatan Lexa, 21 Nisan 2017 - 12:34:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lexa

Arkadaşlar ben Ubuntu tabanlı Elementary Os Loki kullanıyorum bu  normal ubuntuda kullansam başgösteren bir sorundur

Sistemin bütün güncellemelerini yaptıktan sonra ekran kartımı kurduğumda donma oldu    tekrar format atıp  güncellemeleri almadan   kurulum yaptım ve yine dondu
sistem açılıyor masaüstü geliyor   bi kaç dakika sonra  klasörler arasında yada internette gezinirken  pencerler donuyor fare hareket ediyor ama hiç bir tıklama yada dokunma pencerelere  etki etmiyor bir şeyin üstüne fareyi götürdüğümde  açıklama yazısı çıkar ya oda çıkmıyor yani tamamen donuyor

ekran kartı kurulumunu 

sudo apt-get install nvidia-current-updates

sudo nvidia-xconfig

sudo reboot

bu kodlar ile yaptım  fayda etmedi kaldırıp  donanım güncelle kısmından yaptım sistem arayüzünden yani

fakat sorunum devam edince bende açık kaynaklı sürücüye geçiş yaptım fakat bu tatmin etmiyor bazen pencerlere arası geçişte hafif sallantılar oluyor açık kaynak sürücüde akıcı değil yani görüntü

Sistem özelliklerim şunlar

İntel İ5   2.8 ghz işlemci
Nvidia gts 250 1gb ekran kartı
6 GB ram

Bipolar_Disorder

Compiz ekran kartını tam olarak kullanamadıgı için masaüstü pencereleri açılırken kapanırken kasma yapıyor.

O pencere efektleri compiz ile calısıyor, compiz'i kapatmayı deniyebilirsin.

Oyunlarda herhangi bir kasma yaşıyormusun, aynı sorunu bende yaşıyordum. Oyunlarda sorun yoktu compiz cok verimsiz calısıyordu.

Lexa

Hayır şuan Elementary os loki kullanıyorum  açık kaynak sürücüde oyunda kasma yok urbanterror oynuyorum kasmıyor sadece arayüzde gezinirken bir kararsızlık var gibi benim asıl sorunum ekran kartımı kullanamayışım yani fare hariç sistemin tamamen kilitlenmesi benim sorunum ve kilitlenmede kapalı kaynak nvidia sürücüsüne geçince oluyor reset atmadan düzelmiyor reset atınca bir dk içinde tekrar kilitleniyor bu sebepten dolayı açık kaynak sürücüye geçtim ondanda hafif kararsızlık var gibi ekran kartımın orjinal kapalı sürücüsünü nasıl sorunsuz kullanıcam bütün derdim bu şuan benim

Bipolar_Disorder

[mention=623455]@Lexa[/mention]
Buradan kapalı kaynak sürücünü indirip kurabilirsin.
http://www.nvidia.com.tr/drivers/results/114848#driverInfo-114848=0

Önce kurulu olan sürücüyü kaldırmakla başlıyalım
apt-get remove --purge nvidia-*

Ardından Nvidia'nın sitesinden sürücüyü indirelim.
Kurulum talimatları: Sürücüyü indirdikten sonra, sürücü paketini içeren dizine geçin ve sh ./NVIDIA-Linux-x86_64-340.102-pkg1.run dosyasını çalıştırarak sürücüyü kurun.

Kurulum adımlarından biri, X konfigürasyon dosyanızı güncellemenizi önerecektir. NVIDIA X sürücüsünün kullanılması için bu öneriyi kabul edip X konfigürasyon dosyanızı manuel olarak düzenleyebilirsiniz veya nvidia-xconfig dosyasını çalıştırabilirsiniz.

Lexa

verdiğiniz bilgiler ile driverimi başarılı bir şekilde kurabildim sanırım şuan bi donmada yok saatlerdir donmadı  fakat  ek sürücüler kısmına baktığımda hala açık kaynaklı sürücü seçili acaba doğrumu yaptım   şuanda hangi driverin yani ekran kartımın aktif olarak kullanıldığını hangi kodu yazarak  çıktı elde edebilirim yani terminalden açık kaynaklıyımı yoksa kapalı kaynaklıyımı kullandığını nasıl ayırt edebiliriz ?