Kali

Başlatan Deadlift, 21 Nisan 2017 - 00:09:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Deadlift

Allahın Selamı Üzerinize Olsun Öncelikle
Kali hakkında bir sorum olacaktı.Bende dosyalarda bazen yetki istiyor ve sürekli şifre girip root alıyorum bunu nasıl çözerim
Resimdeki gibi nasıl yapabilirim ?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Barlow

Tam olarak sorunuzu anlayamadım. Biraz açar mısınız? Kullandığınız bir uygulama sistemde değişiklik yapabilmek için root şifresini sadece normal kullanıcılarda ister. Kal'de ise benim bildiğim kadarıyla normal kullanıcıyla değil de sadece root kullanıcısıyla sistem kullanılıyor. Böyle bir durumda nasıl şifre isteyebilir ki?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

Deadlift

Alıntı yapılan: Kambises - 21 Nisan 2017 - 00:20:11
Tam olarak sorunuzu anlayamadım. Biraz açar mısınız? Kullandığınız bir uygulama sistemde değişiklik yapabilmek için root şifresini sadece normal kullanıcılarda ister. Kal'de ise benim bildiğim kadarıyla normal kullanıcıyla değil de sadece root kullanıcısıyla sistem kullanılıyor. Böyle bir durumda nasıl şifre isteyebilir ki?
Benim sistemde terminali açınca sürekli kendi oluşturduğum şifreyi giriyorum.Sonra bana root yetkisi veriyor ama videolarda izlediğimde @rootkali işte resimde belirttiğim şekilde direk açılıyor ben nasıl öyle yapabilirim.

ata1

Onlar kullanıcı oluşturmuyor ve sürekli root olarak kullanıyorlar ki bu durum sakıncalıdır

Deadlift

Alıntı yapılan: ata1 - 21 Nisan 2017 - 00:29:55
Onlar kullanıcı oluşturmuyor ve sürekli root olarak kullanıyorlar ki bu durum sakıncalıdır
Kullanıcıyı nasıl silebilirim peki nasıl yapabilirim ?

ata1

Bu öenerilen bir yöntem değil yapılacak ufak hatalar sisteme kalıcı hasar verebilir.
ama illede bunu yapacağım derseniz.

bakınız ileri düzey kullanıcı kısmına

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Root_(k%C3%B6k_kullan%C4%B1c%C4%B1)_haklar%C4%B1_elde_etmek

Deadlift

Alıntı yapılan: ata1 - 21 Nisan 2017 - 00:34:14
Bu öenerilen bir yöntem değil yapılacak ufak hatalar sisteme kalıcı hasar verebilir.
ama illede bunu yapacağım derseniz.

bakınız ileri düzey kullanıcı kısmına

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Root_(k%C3%B6k_kullan%C4%B1c%C4%B1)_haklar%C4%B1_elde_etmek
sanal makinada  /etc/sudoers bunu bulamıyorum nasıl bulabilirim

ata1

sudo metin editörünüz  /etc/sudoers
fakat bu dosyayı bulacak deneyime sahip değilken root yetkiye sahip olmanız güvenli değil benden uyarması

Barlow

@Deadlift Linux'a daha yeni başlamış birisin. Sana tavsiyem Kali Linux kullanmamak olacaktır, çünkü Kali son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım değildir. Bunun yerine ilk olarak Ubuntu yada Manjaro Linux kullanıp Linux'u tanımak senin yararına olacaktır.Bundan 6 ay önce Kali kurdum fakat 4 saatlik bir süreç sonunda pes edip kaldırmıştım.

Kullanıcıya doğrudan root hakları vermek için ise şöyle bir komut kullanabilirsin:

usermod -a -G admin kullaniciadi

Ne kadar etkili olur bilemem ama sağlıklı bir yol değildir.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

Deadlift

Alıntı yapılan: Kambises - 21 Nisan 2017 - 00:40:57
@Deadlift Linux'a daha yeni başlamış birisin. Sana tavsiyem Kali Linux kullanmamak olacaktır, çünkü Kali son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım değildir. Bunun yerine ilk olarak Ubuntu yada Manjaro Linux kullanıp Linux'u tanımak senin yararına olacaktır.Bundan 6 ay önce Kali kurdum fakat 4 saatlik bir süreç sonunda pes edip kaldırmıştım.

Kullanıcıya doğrudan root hakları vermek için ise şöyle bir komut kullanabilirsin:

usermod -a -G admin kullaniciadi

Ne kadar etkili olur bilemem ama sağlıklı bir yol değildir.
Hocam düşündüğünüz için gerçekten tüm kalbim ile teşekkür ederim ben rootladım zaten tam yetki alamadım terminalide editledim benim amaçlarım farklı ondan dolayı kali şart hergün 10 saat 20 saat vererek zaman harcıyorum çözüyorum elimden geldiğince birleştiriyorum bilgilerimi kök yönetimini almam lazım şuan

Barlow

Verdiğim komut işe yaramadı mı? Kali kullananların daha doğrusu kullanmaya çalışanların %80'inin(hadi abartmayayım %70 diyeyim) amacı Hacker'lık peşinde koşmaktır. Sana bunun hakkında bir ipucu vereyim.. Kali kullanmak şart değildir, biraz araştırırsan gerekli olabilecek bütün uygulamaları diğer Linux dağıtımalrında da kullanabilirsin..

-Dostoyevski-

ata1

Kali kullanmak için yeterli deneyimin olmadığı gün gibi açık bir dosya yolunu bulamazken bu kırmak yada kötülemek amacı ile söylemiyorum

ama yüzmeyi bilmeyen birinin direk okyanus ortasında gemiden atlaması gibi bence linux bilgi deneyim ile  bazı sürümler kullanılır. Direk en zorundan başlandıığın da
kişi linuxdan soğur.

Deadlift

Alıntı yapılan: ata1 - 21 Nisan 2017 - 00:37:38
sudo metin editörünüz  /etc/sudoers
fakat bu dosyayı bulacak deneyime sahip değilken root yetkiye sahip olmanız güvenli değil benden uyarması
Ubuntunun farkı nedir oda var bende onuda sanal makinaya kurabilirim kaliyi seviyorum sıkılmadım gerçekten işime yarıyor kolayda geliyor kod yazmayı seviyorum . Sizin deneyiminiz de yol gösterir diye düşünüyorum normal ubuntuda kurabilirim öğrenmek açısından işlerimin kolaylaması açısından güzel olur. bu arada buraya kadar gelebildim  yada sudo leafpadmi yazayım ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Nisan 2017 - 00:59:45

Alıntı yapılan: Kambises - 21 Nisan 2017 - 00:49:00
Verdiğim komut işe yaramadı mı? Kali kullananların daha doğrusu kullanmaya çalışanların %80'inin(hadi abartmayayım %70 diyeyim) amacı Hacker'lık peşinde koşmaktır. Sana bunun hakkında bir ipucu vereyim.. Kali kullanmak şart değildir, biraz araştırırsan gerekli olabilecek bütün uygulamaları diğer Linux dağıtımalrında da kullanabilirsin..

Hocam zaten root var benim hesapta

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

konu kali olunca forum olarak pek gönüllü yanıtlar vermiyoruz. Malum kali formumuzun gri alanında kali geliştiriciler için hazır olan bir sistemdir.
kısaca üst seviye kullanıcı ve geliştirici içindir ama ne hikmet ise ergen hackerlerin ilk durakları oluyor.

sudo visudo
ile de yaparsın
leafpad
ile de yapılabilir.

Deadlift

Alıntı yapılan: ata1 - 21 Nisan 2017 - 01:19:04
konu kali olunca forum olarak pek gönüllü yanıtlar vermiyoruz. Malum kali formumuzun gri alanında kali geliştiriciler için hazır olan bir sistemdir.
kısaca üst seviye kullanıcı ve geliştirici içindir ama ne hikmet ise ergen hackerlerin ilk durakları oluyor.
Doğrudur ben kaliden başlayarak garip bir giriş yaptım.Farkındayım bilgim az zamanla öğrenirim inşallah şimdilik buldum sudo -H gedit yazıp kodu tarattım şimdi kodu ekleyeceğim herhalde
sudo visudo
ile de yaparsın
leafpad
ile de yapılabilir.

ata1

Önce kullanılanlar komuttur kod değil kod programlama içindir bizler komut kullanıyoruz. hayırlı forumlar

Deadlift

Alıntı yapılan: ata1 - 21 Nisan 2017 - 01:24:27
Önce kullanılanlar komuttur kod değil kod programlama içindir bizler komut kullanıyoruz. hayırlı forumlar
Eywallah dediğim gibi zamanla oturur hersey yerine :) iyi forumlar

Bipolar_Disorder

[mention=623436]@ata1[/mention]

Öyle demeseydin hevesini kaçırdın genç kardeşimizin :D

ata1

Sadece doğruları söyledim. Kali kurunca uzman olduklarını sanıyorlar bir metin editörü ile yoldaki metni açamıyorlar ama daha da ısrar ederek bocalayıp duruyorlar.
Linux bilgisi edinip adım adım ilerlemeleri daha doğru olur. Senelerdir linux kullanıp hala bir şey bilmediğini söyleyen üst düzey kullanıcılarımız var formumuz da linux denizi büyük