Google Chrome 58 Yayınlandı

Başlatan Bipolar_Disorder, 20 Nisan 2017 - 15:45:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bipolar_Disorder

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı olan Google Chrome güncellenerek yeni sürümüne yükseltildi.

Google Chrome 58 ile birlikte geliştiricilerin hoşuna gidecek yenilikler geliyor ve tarayıcıdaki farklı güvenlik açıkları gideriliyor. Daha önceden Google Chrome 58'in beta sürümünde de gördüğümüz IndexedDB 2.0 ya da kısa adıyla IDB 2.0 standartı Google Chrome 58'in final sürümünde tam destek kazanıyor. Bu standart tarayıcı üzerinde büyük data setleri ile daha rahat çalışılmasını sağlıyor. iframe navigasonu iyileştirilirken, Android üzerinde Progresif Web Uygulamaları - PWA'lar için tam ekran desteği geliyor.

Google Chrome 58 ile birlikte toplamda 29 güvenlik açığı gideriliyor. Bu sayede kullanıcılara kişisel bilgileri için artırılmış güvence sunuluyor. Google, kapatılan bu güvenlik açıklarının tespiti için hata avına katılan kullanıcılara binlerce dolar ödül de dağıtmış.
Kaynak:Tamindir

Kişisel olarak * bir şey dikkatimi çektide, chrome açılırken bir efekt gelmiş pencereye.
Birde login olucağınız herhangi bir site SSL kullanmıyorsa, direk güvenli değil yazısı cıkıyor. Son kullanıcı anlamaz bunu, güvenli değil yazısından nem kapabilir.

https://www.google.com/chrome/browser/desktop/index.html

OnLive

[mention=623370]@slackware[/mention]

Bakalım Chromium'a ne zaman gelecek bu özellikler?
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

FireSwords

Şahsen güvenli değil yazısı hoşuma gitti. Bedavaya SSL sertifikası almak mümkünken, HTTPS bağlantısı klasik HTTP'den daha hızlı iken neden bazı siteler ısrarla HTTPS kullanmaz, anlamıyorum.

matrax_41

Güvenli değil uyarısı 57 sürümüyle geldi. Sayfada şifre, kredi kartı gibi önemli bilgiler içeren form varsa gözüküyor.

Bipolar_Disorder

[mention=623387]@matrax_41[/mention]

Sadece kullanıcı adı ve şifre olan login sayfasında denedim ben, gelişigüzel konusmayalım.

furyzer0

Chrome yeni internet explorer oluyor. Artık çoğu kullanıcı için tek seçenek olduğundan açık kaynak yatırımlarını giderek azaltıyor. Chrome osu da artık kapalı olarak geliştiriyormuş sanırım.

FireSwords

Alıntı yapılan: furyzer0 - 20 Nisan 2017 - 19:37:38
Chrome yeni internet explorer oluyor. Artık çoğu kullanıcı için tek seçenek olduğundan açık kaynak yatırımlarını giderek azaltıyor. Chrome osu da artık kapalı olarak geliştiriyormuş sanırım.

Internet Explorer ne alaka? Internet Explorer'ın ölmesinin sebebi inanılmaz yavaş olması ve W3C standartlarını desteklememekte ısrar etmesiydi. Chromium halen açık kaynak olarak aktif bir şekilde geliştiriyor. Google Chrome, Chromium'a otomatik güncelleme sistemi, Flash, sahipli sürücüler, hata bildirme mekanizması ve Google markası eklenmiş hali.

Bipolar_Disorder

[mention=623399]@FireSwords[/mention]

Arkadaşın demek istediği, Internet explorer bir zamanlar tekeldi, Chrome'da tekel olmaya başladı. Dünyada en çok kullanılan web tarayıcısı oldu.

Kullanım istatistiği herşeyi özetliyor  :)

https://www.w3schools.com/browsers/

matrax_41

@slackware, senin yazdığına bir şey demedim. Her sayfada güvenli değil yazısı çıkmadığını belirttim.

ata1

[mention=623402]@matrax_41[/mention] Bazı alanlarda nida işareti olarak çıkar ve tıklandığında görülür.
bu siteye erişiminiz tam güvenli değil türü bir şey http olsun yada olmasın en başında yer alır daire içinde nida işareti

Bipolar_Disorder

Sadece login olucağınız sayfada, SSL yoksa güvenli değildir yazıyor. Normal sitede bir yazı cıkmıyor.

Önceden sadece ünlem çıkardı.

matrax_41

@ata1, konu o değil. O işaret uzun zamandır var zaten. 57 sürümünden sonra güvenli değil yazısı geldi (https olmayan sayfalardaki formlar için) ondan bahsediyoruz.

ata1

[mention=623410]@matrax_41[/mention] Anlattığımda tam bu her alana o güvenli değil yazısı gelmemekte

edit
daha doğrusu şifre ile giriş yapılacak noktalarda o yazılı uyarı gelmekte diyeyim

furyzer0

Alıntı yapılan: FireSwords - 20 Nisan 2017 - 20:23:55
Alıntı yapılan: furyzer0 - 20 Nisan 2017 - 19:37:38

Internet Explorer ne alaka? Internet Explorer'ın ölmesinin sebebi inanılmaz yavaş olması ve W3C standartlarını desteklememekte ısrar etmesiydi. Chromium halen açık kaynak olarak aktif bir şekilde geliştiriyor. Google Chrome, Chromium'a otomatik güncelleme sistemi, Flash, sahipli sürücüler, hata bildirme mekanizması ve Google markası eklenmiş hali.
İnternet explorerın benzettiğim yanı yavaşlığı, hantallığı değil bir zamanlar pazar payında sahip olduğu kısımdı. %50 üstü pazar payına sahipken istediği standartları koyabiliyorlardı çünkü insanların hepsi onu kullanıyordu. Google ise bunu yenmek için başta herkesin gönlünü almaya çalıştı açık kaynakçılara oynadı son kullanıcılara oynadı ama artık iş tersine döndü chrome artık vazgeçilmez tarayıcı o yüzden bunlara gerek kalmadı. Google gittikçe daha kapalı oluyor. Chromium halen geliştiriliyor tabi ama giderek daha az önem veriliyor.

gamelear

bu aralar çok kasıyor güncelle güncelle bitirdiler chrom gözümde

WaylandIZMIR

Uzun zamandır Opera kullanıyorum. Operadan vazgeçemiyorum. Chromium tabanlı bir tarayıcı. Seri ve ücretsiz VPN entegre edilmiş halde gönlümü feth ediyor.

Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

AguilaNegra

Alıntı yapılan: WaylandIZMIRUzun zamandır Opera kullanıyorum. Operadan vazgeçemiyorum. Chromium tabanlı bir tarayıcı. Seri ve ücretsiz VPN entegre edilmiş halde gönlümü feth ediyor.

VPN sadece opera-dev  sürümlerde bulunuyordu,artık kararlı sürümlerde de varsayılan olarak geliyor mu?

FireSwords

[mention=623597]@WaylandIZMIR[/mention] Hackintosh mı  gerçek Mac mi?

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: FireSwords - 23 Nisan 2017 - 14:31:13
[mention=623597]@WaylandIZMIR[/mention] Hackintosh mı  gerçek Mac mi?

Gerçek Mac dostum. imac kullanıyorum (2013 late)
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

turkerataturk

Bu yeni sürümde çok hatalar var bazı sayfaları açmıyor, bazen ekranda titremeler oluyor yakında düzelir, biraz hızlanmıs gibi.

Chrome en sevdiğim özelliği * her şey içinde geliyor. diğer tarayıcılarda sürekli bişeler kurmak zorundasın.

[mention=623400]@slackware[/mention]

Microsoft Internet Explorer tarih olmuş umarım windows da tarih olur  ;)

[mention=623597]@WaylandIZMIR[/mention]

VPN olayı çok iyi olmuş bilgi için teşekkürler :)
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: turkerataturk - 23 Nisan 2017 - 22:27:34
Bu yeni sürümde çok hatalar var bazı sayfaları açmıyor, bazen ekranda titremeler oluyor yakında düzelir, biraz hızlanmıs gibi.

Chrome en sevdiğim özelliği * her şey içinde geliyor. diğer tarayıcılarda sürekli bişeler kurmak zorundasın.

[mention=623400]@slackware[/mention]

Microsoft Internet Explorer tarih olmuş umarım windows da tarih olur  ;)

[mention=623597]@WaylandIZMIR[/mention]

VPN olayı çok iyi olmuş bilgi için teşekkürler :)

Rica ederim
Mustafa Kemal Atatürk