[Çözüldü] Sunucu yayınlama da port sorunu.

Başlatan mete.rota, 18 Nisan 2017 - 04:51:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mete.rota

Selamun Aleykum. Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. Ben bağımsız bir iis firmasından internet aldım. Firma bana statik bir ip atadığı için şanslıyım aslında. Bilgisayarımda sanal diske bir Ubuntu Server kurdum. Ve bu server local ağda 192.168.0.105 ipsi üzerinde çalışıyor. Ben bu ağı internete açmak istedim. Sanal diskimde değil ana makinemde Win10 kurulu. Windows güvenlik duvarında TCP ve UDP geçişlerine izin verdim. Modem de firewall gibi bir seçenek yok. Güvenlik sekmesinde ki * her şey kapalı. Modem arayüzünden 80 numaralı portu ( çok varyasyon denedim ) 192.168.0.105 e yönlendirdim. Fakat dışardan bağlanmak istediğimde bağlantı reddedildi diyor. Bunun sebebi iis firması mı acaba yoksa yapmam gereken başka şeylerde mi var ?

remziyapar

[mention=623212]@mete.rota[/mention] Aleykümselam.

İnternet servis sağlayıcının o yönde bir kısıtlaması olmaz. Sunucuya ne şekilde erişmek istiyorsun ssh ile mi ? 80 portunu http dinler birde. Eğer bir web server kurmuşsan 443 portunuda açman gerek ayrıca modeme gelen istekleri yerelde ki makinana yönlendirmen gerek. myip.is'de ki ip adresin ile modem arayüzünde ki ip adresini karşılaştır. İkiside aynıysa ip adresini yazdığında localden eriştiğin servera wan'dan da erişememen için hiç bir neden kalmamalı.

Son olarak windows üzerindesin. Windows tarafından kaynaklı sıkıntıları burada çözemezsin. Şayet linux server kurup yönetmek istiyorsan forumda biraz aramayla ulaşabilirsin çözüme. Şuradaki konuya bakmışmıydın. İyi forumlar.

mete.rota

Alıntı yapılan: remziyapar - 18 Nisan 2017 - 06:35:56
[mention=623212]@mete.rota[/mention] Aleykümselam.

İnternet servis sağlayıcının o yönde bir kısıtlaması olmaz. Sunucuya ne şekilde erişmek istiyorsun ssh ile mi ? 80 portunu http dinler birde. Eğer bir web server kurmuşsan 443 portunuda açman gerek ayrıca modeme gelen istekleri yerelde ki makinana yönlendirmen gerek. myip.is'de ki ip adresin ile modem arayüzünde ki ip adresini karşılaştır. İkiside aynıysa ip adresini yazdığında localden eriştiğin servera wan'dan da erişememen için hiç bir neden kalmamalı.

Son olarak windows üzerindesin. Windows tarafından kaynaklı sıkıntıları burada çözemezsin. Şayet linux server kurup yönetmek istiyorsan forumda biraz aramayla ulaşabilirsin çözüme. Şuradaki konuya bakmışmıydın. İyi forumlar.

Şöyle açıklayayım modemin ipsi ile erişmek istiyorum. 80 Portunu denedim. 443 Açık değildi onuda açtım şimdi. Gerekli kontrolüde gerçekleştirdim fakat halen görmüyor. Ayrıca şöyle bir durum var. Canyouseeme sitesinden çıkan sonuca göre 80 portum Connection time out hatası verirken diğer tüm portlar Connection refused hatası veriyor. Denemediğim yol kalmadı. Başka ne gerekli olabilir ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2017 - 05:09:12

Sonunda çözdüm sorunu. Şimdi elimde ki modem sadece rooter görevi görüyor. Yani ben modeme localde bağlıyım modem de iis havuzuna localde bağlı. Benim internette gözüken ipim modem arayüzünde ki değil kısaca. Ubnt anten arayüzü de değil büyük ihtimal direk iis firmasinin kullandığı mikrotik marka rooterın içerisinden benim modeme bir port açmak gerekecek. Bu da benim işim değil iis firmasının işi doğru mu sizcede ?

remziyapar

[mention=623212]@mete.rota[/mention] Sunucuyu hangi amaçla çalıştırmak istiyorsun. Web yayını mı,bulut sistem mi, yada sadece uzaktan erişmek mi? Bunlarıda belirtirsen çözümleri ona göre değerlendirebiliriz. Şu çıktıları görebilir miyiz sırasıyla.

cat /etc/network/interfaces
cat /etc/hostname
cat /etc/hosts

mete.rota

Bu açık kalmasın. Sorun çözüldü çünkü. Foruma uzun süredir giremediğimden unutmuşum. Aracı IIS firmasının dışa port açımına izin vermediğini öğrendim.
[mention=623349]@remziyapar[/mention]

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!