python kare yazınca ekrana kare çizen proğram

Başlatan Razor58, 16 Nisan 2017 - 14:49:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Razor58

Arkadaşlar python da ekrana kare,dikdörtgen,üçgen,daire,paralel kenar gibi şekiilleri * veya istediğiniz bir sebol kullanarak çizdireceğimiz proğram yapmaya çalısıyorum fkat yapamadım.
print dışında for veya list yöntemleri ile yapabilen varsa yardımcı olabilirse çok çok sevineceğim cevaplarınızı bekliyorum..

berkayaslan

Gorsel olarak mi yapmak istiyorsun yoksa terminal ekranindan mi? Yani konsol uygulamasi mi GUI mi?
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

Razor58

berkayaslan

Turkce kullanirsan cok daha iyi olur.

Cevaba gelecek olursak olabilecek en iyisi her ne kadar goreceli olsa da benim sundugum tercihler arasinda GUI cok daha iyi ve modern gozukecektir. Ama bunu yapmak bircok sey ogrenmen gerekir. Python Gui programlama olarak aratabilirsin.

Ama o zor gelirse. Konsol dersen (ki sanirim yeni baslamissin GUI zor gelebilir.) Donguleri kullanmalisin. Liste yapilarini da kullanayim demissin ama eger programinin yapacagi sey sacede buysa listelere ihtiyacin yok. Soyle anlatayim

_____*_____      1. adim
___* * *___      2. adim
__* * * *__      3. adim
_* * * * *_      4. adim
* * * * * *      5. adim

seklinde bir sey icin dongunun ilk adiminda once bosluklar (ben burada alt tire ile gosterdim) saonra bir * sonra tekrar bosluklar. Dongunun ikinci adiminda bosluklari 1 azaltip yildizlari 2 artirdik. Her adimda bunu yapinda ucgen cikti.

Yani her adimda karaketer dizisini duzenleyip print ile ekrana bastiracaksin.
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

Razor58

bu şekilde değilde for döngüsü kullanarak yapabilirmisiniz ?