İlledelinux Linux

Başlatan illedelinux, 14 Nisan 2017 - 12:00:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Merhaba arkadaşlar.

Kendi kullandığım sistemi klonlayarak kuruluma hazır iki adet iso kalıbı hazırladım.
Hazırladığım kalıplar Openbox masaüstü 64 bit işlemci mimarisine ve Debian/Ubuntu tabanına ait.
Kalıplar canlı olarak denenebiliyor ve kurulabiliyor.
Kurulum Ubuntu kurucusuna benzer ve daha kolay bir Gui arayüzle yapılıyor.
Ram kullanımı ortalama 150 megabayt civarındadır.
İşlemci boştayken sıfır konumundadır.
Daha kullanışlı olduğu için Lxde panel yükledim, isterseniz değiştirebilirsiniz.
Sistemde özel bir paket yüklü değil, ancak genelin kullanacağını düşündüğüm paket listesi şunlardır:

1- GoogleChrome (web tarayıcı)
2- Pcmanfm (dosya yöneticisi)
3- Leafpad (metin editörü)
4- Synaptic (paket yöneticisi)
5- Catfish (dosya arama)
6- Mintstick (usb yazıcı)
7- Bleachbit (sistem temizliği)
8- Gthumb (resim düzenleme)
9- Gparted (disk bölümleme)
10- Vlc (video oynatıcı)

Canlı oturum veya kurulumdan sonraki ekran görüntüsü.

İso kalıbını Windows ortamında Rufus ile usbye yazdırabilirsiniz.
https://rufus.akeo.ie/?locale=tr_TR 

Linux ortamında DD aracı veya Unetbootin ile usbye yazdırabilirsiniz.

Denemek veya kurup kullanmak isterseniz alttaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

https://sourceforge.net/projects/illedelinux/ 

Bu bir dağıtım değildir, Debian/Ubuntu tabanlı kurulum ve kullanmaya hazır klonlardır. Deneyen arkadaşlar, izlenim ve görüşlerini paylaşırsa memnun olurum...

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

myeser

Arayüz göze hoş görünüyor. Denemek lazım. Elinize sağlık :)

lubuntu

Eline sağlık. Öğrenmek istediğim bir şey var. debian tabanlı olanda, stabil versiyon mu yoksa testing versiyon mu kullanıldı?

illedelinux

Alıntı yapılan: lubuntu - 14 Nisan 2017 - 13:38:34
Eline sağlık. Öğrenmek istediğim bir şey var. debian tabanlı olanda, *kararlı versiyon mu yoksa testing versiyon mu kullanıldı?

Teşekkürler. Debian stable/kararlı son sürüm, diğeri ise Ubuntu 16.04 sürümüne dayanıyor...

ata1

emeğine sağlık. Debian tabanınla pek bende dizüstüm de anlaşamıyoruz denemeyi isterdim.

illedelinux

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Nisan 2017 - 18:33:39
emeğine sağlık. Debian tabanınla pek bende dizüstüm de anlaşamıyoruz denemeyi isterdim.

Teşekkürler ata. Aslında sistem hazır olduğu için kurulumdan sonra senin bildiklerinden farklı bir şeye ihtiyaç duymuyor :)
Yani yeni kullanıcı sistemi kurduktan sonra hiç bir işlem yapmadan doğrudan kullanabilir, şimdilik güncel hali tabi ilerde güncellemek gerekir :)

ata1

Biliyorum fakat benim diz üzeri seçici  :)) ubuntu da dahil fare imleci kendi kafasına göre takılır sayfaları aşağı çekerim ve o yukarı kaçar.
Kısaca başa çıkamadığımdan manjaroya kaçıp sonrasında arch'a geçmiştim arch tabanı harici pek randıman alamadım nedense

ikia

Emeğine sağlık illedelinux.Denemek isterdim ama, başımda öyle bir AMD belası var ki bu ara, maalesef hiçbir dağıtımı kullanamıyorum.O kadar ki, Virtualbox ile bile sıkıntı çıkıyor.R6 bütünleşik grafik kartı artık AMD tarafından desteklenmiyormuş. >:( :'( Şu anda yeni bir bilgisayar arifesindeyim inşallah.Kolay gelsin.
http://www.ogretmeniim.com/
Öğretmeniim!Canım Benim

Bipolar_Disorder

[mention=622902]@ata1[/mention]
HP Pişmanlıktır, soba niyetine kullanmak daha mantıklı.

ata1

[mention=622911]@slackware[/mention] İyi yanı kışın kombiden tasarruf ediyorum.  :))

illedelinux

Alıntı yapılan: ikia - 14 Nisan 2017 - 20:15:47
Emeğine sağlık illedelinux.Denemek isterdim ama, başımda öyle bir AMD belası var ki bu ara, maalesef hiçbir dağıtımı kullanamıyorum.O kadar ki, Virtualbox ile bile sıkıntı çıkıyor.R6 bütünleşik grafik kartı artık AMD tarafından desteklenmiyormuş. >:( :'( Şu anda yeni bir bilgisayar arifesindeyim inşallah.Kolay gelsin.

Teşekkürler hocam, senin bu AMD sınıfı geçmeyeceği garanti olan öğrenciye benziyor :) umarım yakın zamanda alırsın :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Nisan 2017 - 21:09:17

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Nisan 2017 - 21:10:56

ikia

Aynen. :D Hafta içi halledicem inşallah.
http://www.ogretmeniim.com/
Öğretmeniim!Canım Benim

OnLive

[mention=622873]@illedelinux[/mention]

Elinize sağlık çok hoş görünüyor. Bu arada ISO'ların MD5 ve SHA1 değerlerini konuya ekleyebilirseniz harika olur.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

illedelinux

Alıntı yapılan: OnLive - 19 Nisan 2017 - 23:51:03

Elinize sağlık çok hoş görünüyor. Bu arada ISO'ların MD5 ve SHA1 değerlerini konuya ekleyebilirseniz harika olur.

Teşekkürler OnLive. kodları eklemeyi unutmuşum, hatırlatman iyi oldu  :) ekledim.

marslı

Eline sağlık @illedelinux. kalıbı hangi program ile yaptın? iso boyutu diğerlerine nazaran bir hayli küçükmüş. 1GB :) 

OnLive

Alıntı yapılan: illedelinux - 20 Nisan 2017 - 18:19:56
Alıntı yapılan: OnLive - 19 Nisan 2017 - 23:51:03

Teşekkürler OnLive. kodları eklemeyi unutmuşum, hatırlatman iyi oldu  :) ekledim.

Asıl ben teşekkür ederim. Bu arada dağıtımınıza yakışan bir internet sitesi hazırlarsanız DistroWatch'e bile ekletebilirsiniz hocam.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

gamelear

illedelinux

İlledelinux kalıpların aynı sürümleri güncellendi.
Sürüm yükseltmeyi düşünüyordum ama Stable ve LTS sürümlerde kalmayı daha uygun gördüm.
Aslında güncellemeden ziyade baştan sona tamamen değişti desek daha doğru olur.
Zira bu güncellemede Debian ve Ubuntu'nun ham kalıpları kullanıldı.
Bu yüzden her iki kalıp da sıfırdan inşa edildi.
Kendim tespit ettiğim eksiler ve geri dönüşler doğrultusunda yenilikler eklendi.
Arayüz ve kullanım şekli daha cazip hale getirildi.
Arayüzde özellikle sadeliğe ağırlık verdim.
Chrome yerine çok daha özelliklerle dolu olan Slimjet tarayıcı ekledim.
Daha hoş görünüm ve kullanım olacağını düşünerek Launcbar ve Conky ekledim.
Bu güncellemenin bana göre en önemli yanı, ham kalıplardan inşa edildiği için sistemi daha az kullanması ve daha hızlı, daha kararlı çalışmasıdır.
Umarım hoşunuza gider.
Her zamanki gibi deneyimlerinizi aktarırsanız memnun olurum.
Alttaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

UNC

@illedelinux bu yansıları kişisel kullanım içinmi hazırladın?
Kişisel kullanım için değilse bir kaç isteğim *olacak.
Mümkünse
Debian sid üzerine inşa edilmiş Chrome veya Firefox haricinde uygulama yuklenmemis olarak bir versiyonu olursa denemek isterim. Panel olarak tint2 kullanmak openboxla çok daha güzel olurdu. Ayrıca Openbox için pencere gölge ayarları openGL Sync seçenekleri etkinmi?
Şuradaki

https://github.com/eti0/dots

.dot dosyalarını ve temaları bir sonraki versiyona tamamen adapte edebilirsen görsel açıdan çok iyi olur.
Ayrıca tebrik ederim güzel çalışma olmuş.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

illedelinux

Alıntı yapılan: UNC - 09 Eylül 2017 - 16:23:40
@illedelinux bu yansıları kişisel kullanım içinmi hazırladın?
Kişisel kullanım için değilse bir kaç isteğim *olacak.
Mümkünse
Debian sid üzerine inşa edilmiş Chrome veya Firefox haricinde uygulama yuklenmemis olarak bir versiyonu olursa denemek isterim. Panel olarak tint2 kullanmak openboxla çok daha güzel olurdu. Ayrıca Openbox için pencere gölge ayarları openGL Sync seçenekleri etkinmi?
Şuradaki

https://github.com/eti0/dots

.dot dosyalarını ve temaları bir sonraki versiyona tamamen adapte edebilirsen görsel açıdan çok iyi olur.
Ayrıca tebrik ederim güzel çalışma olmuş.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

@UNC ilgin için teşekkürler :)

Bu daha ziyade yeni kullanıcılar ve kişisel kullanım için.
Diğer bahsettiğin özelliklerin önemli kısmı yüklü, ekran sürücülerin özgür olanları yüklü, bazı ayarlar farklı ekran sürücü ve kullanıcının kendi ekran sürücünün yüklenmesine bağlı, İntel ekran sürücülü bilgisayarlar için gerekli motivasyon yapılmış durumda, şu ana kadar kendi deneylerim ve geri dönüşler içinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı, ayrıca efektler için isteyen alttaki paketi kurarak istediği görünümde kullanabilir.

sudo apt-get install compton
sudo apt-get install compton-conf

Yeni kullanıcıların GNU/Linux ve Openbox üzerinden deneyim kazanmalarını düşünerek oluşturduğum için kullanışlılığa ve bunu sistem kullanımından taviz vermeden yapmaya çalıştım. En çok da kararlılığa önem verdim. Bunun için Openbox seçmemin bir nedeni de özelleştirmeye en uygun olduğunu gördüğüm içindir. Yeni kullanıcıların Openbox üzerinden kendilerini daha çok geliştireceklerini düşünüyorum.
Deneyimli kullanıcılar için daha teknik ve daha profesyonel bir kalıp ilerde mümkün olabilir...

lubuntu

[mention=630712]@illedelinux[/mention]Hayırlı olsun yeni sürümler. Senden isteğim 18.04 sürümü çıktığında Unity'li versiyonunu çıkarman ;) Gör o zaman ortalık nasıl yıkılacak.

illedelinux

Alıntı yapılan: lubuntu - 14 Eylül 2017 - 14:00:12
[mention=630712]@illedelinux[/mention]Hayırlı olsun yeni sürümler. Senden isteğim 18.04 sürümü çıktığında Unity'li versiyonunu çıkarman ;) Gör o zaman ortalık nasıl yıkılacak.

Sağol @lubuntu :)
Kullanışlılık, kararlılık, sistem kullanımı, performans ve minumum hata gibi önem verdiğim konularda isteğimi karşılarsa elbette diğer masa üstleri de mümkündür...

illedelinux

Oldukça uzun ve yoğun bir uğraştan sonra sizlerle Ubuntu Cinnamon kalıbını paylaşıyorum.
Openbox haricinde farklı bir oturum, farklı bir arayüz gibi bir seçenek olsun istedim, sonuçta Ubuntu Cinnamon yarışı kazandı.
Gerçekten bu bir yarıştı, Mate, Budgie, Cinnamon arasında bir hayli denemeler, testler, yüzlerce kurulum geçti.
Hedefim Budgie masa üstüydü, yeni ve işlevsel olması nedeniyle önce onu hedeflemiştim. Ancak henüz yeni kullanıcılar için tam olarak uygun olmadığını ve normalde de yetersiz olduğunu gördüm. Sadece Budgie on beş gün gibi bir zamanımı aldı. Bu da benim için bir deneyim oldu.
Sonra Mate için bir kaç gün uğraştım, onun bir eksisi yoktu ama günümüz için biraz klasik kalması yüzünden vazgeçtim.
Cinnamon ise hem kullanım kolaylığı yönünden hem görünüm olarak günümüze daha çok uyuyor.
Tabi asıl amacım sadece bir masa üstü çıkarmak değil, sistem kaynaklarını minimum düzeyde kullanmak, kalıbı mümkün olduğunca küçük tutmak ve normal çalışma koşullarından kopmadan başarmaktı.
Bu kalıpda bunu başarabildiğimi düşünüyorum.
Tamamen Ubuntu Cinnamon 16.04.3 tabanlı, 1 GB kalıp boyutu, 64 bit işlemci mimarisine sahip Ubuntu Cinnamon'un bu kalıbını beğeneceğinizi umuyor ve deneyenlerin olumlu-olumsuz geri dönüşlerini bekliyorum...
İndirme adresi:

illedelinux

Ubuntu Lxde kullanıma hazır

Bugüne kadar oluşturduğum kalıplar küçük boyutlu lite kalıplardı, ilk defa tam teşekküllü, eksiksiz diyebileceğim bir kalıp oluşturdum.
Hem eksiksiz olsun hem de hafif olsun düşüncesinden Ubuntu Lxde meydana geldi.
Diğer kalıplarda temel paketler yüklü olsa da bazı programların yüklenmesini kullanıcıya bırakmıştım, bu defa video oynatıcılardan, oyunlara, video indirme programlarından yazıcıya varana kadar günlük kullanım için neredeyse her şey kurulu vaziyettedir.
Lxde olduğu için sisteme fazla yük bindirmez ve her işi yapmak mümkündür.
Türkçe dışında başka dilde kullanmak isteyenler Dil Desteği aracıyla bunu rahatlıkla yapabilirler.
Yine ekran sürücüyü Ek Sürücüler aracıyla otomatik kurabilirler.

Ubuntu Lxde kurulu paketlerin tam listesini ve iso dosyasını alttaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Ayrıca resimli kurulum klavuzu için alttaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz.
https://gnulinuxfree.blogspot.com.tr/2017/12/illedelinux-kalplar-resimli-kurulumu.html 

UNC

Boş durmuyon hiç @illedelinux  kolay gelsin. Güzel olmuş emegine sağlık!