[Çözüldü] ses temasını nasıl kişiselleştirebilirim

Başlatan caadas, 16 Haziran 2010 - 23:02:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caadas

10.4 kullanıyorum. Ses temasını nasıl değiştireceğimi bulamadım. Yani mesela hani bir liste açılır, orda çeşitli olaylar yazar (oturumu kapat, hata sesi, yeni mail geldi vs.) karşısında da ses dosyasını seçeceğimiz bir buton olur. Bu ayarların yapıldığı yeri bulamadım.

Bir de ses tercihlerinde cam, sonar, havlama gibi sesler var. Bunlar ne işe yarıyor? Ben hangisi seçersem seçeyim hiç bir değişiklik olmuyor. Sadece üstlerine tıkladığımda önizleme sesini duyuyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Bu işi Karmic ve sonrasında bir eziyete dönüştürdüler sanırım. Bir ara biz forumda açılış sesi için konuşmuştuk sanıyorum ama tüm ses teması için şöyle meşakkatli bir yol var:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8314875&postcount=2
İngilizce sorun olursa anlatmaya çalışırız. Eliniz biraz kirletmen gerekiyor. Kabaca anlatayım.

Alt+F2-> gksu nautilus

Bu şekilde dosya yöneticisini yetkili kipte açacaksın. /usr/share/sounds dizinine git. ubuntu dizinini kopyala ve aynı yere yapıştır. İsmini kendin belirle. İçindeki index.theme dosyasını da bu isme göre düzenle. Ardından stereo dizinindeki ses dosyalarını kendininkilerle değiştir. Ardından Siste-Tercihler-Ses altından kendi temanı seç.

Orada gördüğün sesler uyarı sesleridir. Örneğin bir sorun olduğunda karşına çıkar. Mesela Thunderbird epostalarını almak istiyor ancak internet bağlantısı yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

caadas

Sağolun nasıl yapılacağını öğrendim ama yine de pek istediğim gibi olmadı. Mesela login, logout seslerini değiştirmeme rağmen nasıl oluyorsa hala sistem varsayılanı çalıyor. Diğer uyarı seslerinden istediklerimi değiştirdim. Onlar sorunsuz istediğim dosyayı çalıyor. Login logout niye olmadı anlamadım.

Bir de şunu sorayım, normalde mesela çöpü boşalt için herhangi bir ses yok. Bunu kendimiz oluşturamaz mıyız? Mutlaka bu değiştirdiğimiz dosyaların ne zaman çalınacağı bir yerlerde saklıyordur ama nerde?

heartsmagic

Açıkçası giriş ve çıkış sesleri neden değişmedi bilemiyorum, fakat ufak bir hile deneyebilirsin. ubuntu dizini altındaki giriş ve çıkış müziklerini önce yedekle ardından kendi istediğinle değiştir bakalım ne olacak.

Çöpü boşaltırken nasıl ses alırız inan hiçbir fikrim yok.

hitokiri

Alıntı Yap]Sağolun nasıl yapılacağını öğrendim ama yine de pek istediğim gibi olmadı. Mesela login, logout seslerini değiştirmeme rağmen nasıl oluyorsa hala sistem varsayılanı çalıyor. Diğer uyarı seslerinden istediklerimi değiştirdim. Onlar sorunsuz istediğim dosyayı çalıyor. Login logout niye olmadı anlamadım
gnome-volume-control

den ses temasını da değiştir
login logout için gdm oturumu içinde bu değişikliği yapman gerekiyordu sanırım ,
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/GDM_Oturumunu_D%C3%BCzenlemek

caadas

@Heartsmagic'in dediği hile işe yaradı :) Şimdi farkettim ki "system-ready" dosyasını da çalmıyor. Onu da aynı yöntemle Ubuntu klasörü altına aynı isimli bir başka dosya ile değiştirsek %99 olur herhalde. Bu arada dosya kısayol. Kısayolun konumu yine aynı dizindeki "dialog-question" dosyası. Benim gibi Linux'u az bilenler için ince ince her detayı yazayım da bilmeyenlere de ufak bi faydam dokunsun. :)

heartsmagic

Çözüldü diyelim ki konu için? :)
Eğer öyleyse bir [Çözüldü] etiketi vur ilk iletine, bizler de kapatalım.