Ubuntu 16.04 lts Amd catalyst control center

Başlatan hardiez, 07 Nisan 2017 - 20:52:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hardiez

Amd catalys control center kuramıyorum yardımcı olurmusunuz ekran kartı radeon hd 5450

lnxdev

Ubuntu 16.04 sürümü amd sürücülerini desteklemiyor artık istesende kuramassın. Eğer amd sürücülerini kurmak istiyorsan 14.04 kurman lazım

ata1

[mention=622426]@lnxdev[/mention]  amd web siteside öyle demiyor. Kesin bilgi var mı bu konuda

gecegezen

oradaki listede hd 5450 yok ama amd radeon hd 5x serisi deskteğini çekti diye biliyorum ben sonuç olarak radece açık kaynaklı sürüleri desteği var ubuntuda da zaten onlar kurulu geliyor
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

ata1

[mention=622472]@gecegezen[/mention] Siteden anladığım her amd değil bazılarına halen destek var.

OnLive

Alıntı yapılan: hardiez - 07 Nisan 2017 - 20:52:27
Amd catalys control center kuramıyorum yardımcı olurmusunuz ekran kartı radeon hd 5450

http://support.amd.com/en-us/download/linux

Yeni kartlar için sürücü var ama eskilere yok malesef. Listeyi incelerseniz zaten HD 7700M'den aşağı hiçbir kartta Ubuntu 16.04'e driver olmadığını görürsünüz. O da 64-bit olmak zorunda. 32-bit sistemlere driver yok. Zaten olmasında 2017 yılındayız 32-bit ne? Benim de kartım HD 5450. 16.04'de sürücüsüz kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamıyorum.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

lnxdev

[mention=622469]@ata1[/mention], evet biraz eksik bilgi vermişim. Eski kartları desteklemiyor zaten OnLive arkadaşımızda belirtmiş bu durumu.

ata1

Destek olmayan kart kullanıyorum bu nedenle farkındayım teşekkürler. [mention=622503]@lnxdev[/mention]

AMD/ATI RV730/M96 [Mobility Radeon HD 4650/5165]

lnxdev

[mention=622506]@ata1[/mention] Bence hibrit bir ekran kartına sahip olmak çok daha kötü. Şuan elimdeki bilgisayar böyle bir özelliğe sahip öncelerden çok sıkıntılar çekmiştim sonradan açık kaynak sürücülerine geçerek işin ucunu bıraktım :) Bendeki de şöyle;

Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Whistler [Radeon HD 6730M/6770M/7690M XT] (rev ff)

ata1

Sayfa kaydırırken ufak bir kırılma var bende ama açık kaynakla devam mecburen yeni pc alana kadar.

OnLive

Aslında oyun düşünmeyen GNU/Linux kullanıcılarının hiç ekran kartı almasına gerek bile yok. Intel işlemcilerinin içinden gelen Intel HD Graphics (eğer dediğim gibi oyun düşünmüyorsanız) herşeye yetiyor zaten. Sürücü sorunuda yok. Intel açık kaynak paylaşıyor. Zaten alınmıştı kart ben de boşuna çekmecede durmasın diye takmıştım. Ama yeni sistem toplayacak arkadaşlar varsa ekran kartına boşu boşuna para vermesinler.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

laz61

benim cihazda hibrit kartlı hd 8570m ekran kartı var ama site dediği gibi maalesef catalyst desteği yok . Kurulumunu yaptığım zaman cihaz sapıtıyor. Mecbur açık kaynak ile takılıyoruz. 3230m işlemcim var günlük işlemler için yetiyor.
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

ata1

[mention=622528]@laz61[/mention]  Merhaba, Yüklemeye çalıştığın paket birçok kısıt ve imkansız bağımlılıklar getirdiği için yükleyip kullanmak oldukça zor..arch tarafı için bunu söyleyebilirim.

plazma

[mention=622519]@OnLive[/mention] video düzenleme ve render yapacaksa gerekli olur oyun olarak kısıtlamamak lazım sadece ekran kartı ihtiyacını

burak öztürk

Amd nin açık kaynak sürücüleri Nvidia nın nouveau'sundan güç yönetimi konusunda daha iyi. Nouveau da gpu adımlı frekans yönetimi yokken amd açık kaynak sürücüsünde bu var. Keşke nouveau da da bu kabiliyet olsaydı.

ikia

Bu AMD'den çektiğimi hiçbir şeyden çekmedim. :D Bir 7-8 ay kadar AMD A10-8700p işlemcili R6 ve R7 M350 çift ekran kartlı bir bilgisayar kullanmak durumundayım.Bilgisayara bırakın sürücü kurmayı, henüz Ubuntu tabanlı ve türevli dağıtımlardan başkasını kuramadım.Hele Arch ve Debian tabanında bilgisayar açılış ekranından başkasını göstermiyor.RPM tabanını korkumdan deneyemedim bile. :'( Sürücü kurulumları ise hep hüsranla bitiyor.Denemediğim yöntem kalmadı.AMD'nin destek sitesini ve forumları hatmettim, ama nafile.Bilgisayar bu dağıtımlarla zaten kasıyor, ona bile razıyım da, en kötüsü bu haliyle projeksiyona bağlanmıyor.Bu durumda da sınıfta Linux kullanma şansım kalmıyor.Bilgisayarda VGA çıkışı olsa, sürücü kurmadan sorun çözülür belki de, gel gör ki sadece HDMI çıkışı var.Başımıza kaldı bir kere, 7-8 ay kadar mahkumum.Bundan sonra yeni bir bilgisayar alabileceğim.Ama bir daha AMD mi, tövbe, tövbe... ;D :P
http://www.ogretmeniim.com/
Öğretmeniim!Canım Benim

laz61

[mention=622530]@ata1[/mention] archtan sonrada sırf ekran kartı için dağıtım değişikliği düşünmem  :D
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU