[Çözüldü] windows 10 üzerine ubuntu kurulumu

Başlatan menemen, 07 Nisan 2017 - 00:03:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

menemen

merhabalar

windows 10 üzerine ubuntu 16.04 ü kurdum,sitede anlatılan şekilde yaptım.Bir sıkıntı yaşıyorum.Bilgisayarımda wimdows ve ubuntu EFI modunda kurulu.Fakat açılış ekranında windows yok.Ekranda ubuntu-ubuntu ile ilgili gelişmiş seçenekler-system uptade var.Burada kurulumu yaparken windowsu silmediğime ve aynen anlatılğı şekilde kurduğuma eminim.grup ekranına windowsu da getirmek için ne yapmam gerekir?Yardımcı olursanız sevinirim.

ata1

menemen

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim sıkıntımı gidermiş bulunmaktayım

ata1

hyrgul

Arkadaşlar boot repair ile dediğiniz gibi oluyor. Ama izlediğim bir çok video da adamlar hiç böyle şeylerle uğraşmadan normal kurulum ile grub menüsüne windows 10'u ekliyor.
Ben onlarca kurulum yaptım, bir çok linux denedim ama olmuyor. Boot repair ubuntuda var ama başka dağıtımlarda yok.
Yani diyeceğim biz neyi eksik yapıyoruz? Disk bölümlemesini ve grub kurulumunu nereye nasıl yapacağız?

Not: Sistem uefi, fast boot ve secure boot kapalı. USB uefi olarak hazırlanıp kuruluma giriliyor.

Sistemlerin artık uefi olduğu, işletim sistemlerinin bir çoğunun windows 10 olduğu bir zamanda boot repair diye ek bir şey kullanmadan biz de yapabilmeliyiz. Çünkü öyle yapıyorlar.
Yardımlarınızı bekliyorum.

ata1

/boot kısmına eklemek yeterli oluyor fakat bu program sayesinde son kullanıcı daha kolay yapıyor.