Unity 8 ve Ubuntu Phone projeleri bitirildi. Ubuntu 18.04 GNOME ile geliyor

Başlatan eronis, 05 Nisan 2017 - 21:56:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furyzer0

Ubuntu touch cihaz alanların elinde patladı yani cihazlar. Geçmiş olsun.

FireSwords

Alıntı yapılan: burak öztürk - 09 Nisan 2017 - 02:27:51
Mark S. kullanıcıların sorularına cevap vermiş, Kullanıcıların gelecek masaüstü ortamının nasıl olacağı ve saf bir Gnome ile mi yoksa şekillerdirilmiş bir Gnome mu yönündeki sorularına;
"Bir an önce Ubuntu Gnome topluluğunu desteklemek için hızlı bir şekilde Canonical'in tüm olanaklarını ve kaynaklarını; kararlılığa. deneyime, entegrasyona odaklanarak aktaracağız."
demiş.

"Saf kan bir Gnome mu yoksa dokunuşlar içeren yeni bir kabukla mı devam edecek?" sorusuna;
"Ubuntu GNOME'a mükemmel bir Gnome sunması için yatırım yapacağız. Ubuntu Gnome ekibine yardımcı oluyoruz. UNITY deki tasarım fikirlerini için sabırsızlanıyorum. Umarım GNOME bu konuda daha esnek olur. Gnome'un tasarım durumuna da saygılı olmalıyız. Her zamanki gibi, bu konudaki rolümüz, yükseltmeler, entegrasyon, güvenlik, performans ve tam deneyimin muhteşem olup olmadığından emin olmak olmaktır." demiş.

Sonuç olarak; saf bir Gnome ile gelmeyecekleri yüksek olasılık durumunda.
Beklediğim gibi olacak. Özelleştirilmiş bir GNOME Shell ve GTK teması ile gelecek. Tıpkı Unity öncesi Ubuntu dönemi gibi. Umarım Compiz'den vazgeçip Mutter'a dönerler. Unity'deki çökmelerin yarısı Compiz kaynaklıydı.

eronis

@FireSwords katılıyorum. Üstelik umarım bundan sonra sisteme gerçekten biraz daha yüklenirler de onların "ÖNEMSİZ" diye etiketleyip yıllarca insanları aynı bug ile baş başa bıraktıkları, her açılışta hata mesajlarının çıkmasını göz ardı ettikleri dönem sona erer. Kişisel bir şey değil ama Ubuntu o zamanlarda GNOME Shell 3.18 yayınlanmışken 16.04'de Nautilus 3.14 gibi eski bir sürümü kullanınca misal, insan ister istemez bir miktar kararlılık beklentisine giriyor. Ya da Youtube-DL'nin sürüm güncellemelerini insan bekliyor. Veya 16.10'da TuxGuitar'ın 1.4 sürümünü bekliyor, 1.2 değil. 1.4 sürümü ile gpx dosya desteği de geliyor ve gitar tab'larım için önemli bu. Say say bitmez. Adamlar bir sürüm veriyorlar, sonra hiçbir şeye dokunmuyorlar. Güvenlik güncellemesi veriyorlar, kernel güncellemesi veriyorlar. Ubuntu'da gördüğüm hata mesajlarının sayısı ile Bleeding Edge paketler kullanan Fedora ile kıyaslayınca çok fazla, Arch'ta daha hata mesajı görmedim. Canonical'ın şu bug bırakma huyu beni rahatsız ediyor. Fedora bir sürümün bütün bug'ları kapatılmadan EOL (End Of Life) vermiyor çünkü bunun insanların güvenini sarstığını düşünüyor.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

burak öztürk

Alıntı yapılan: eronis - 09 Nisan 2017 - 18:08:04
@FireSwords katılıyorum. Üstelik umarım bundan sonra sisteme gerçekten biraz daha yüklenirler de onların "ÖNEMSİZ" diye etiketleyip yıllarca insanları aynı bug ile baş başa bıraktıkları, her açılışta hata mesajlarının çıkmasını göz ardı ettikleri dönem sona erer. Kişisel bir şey değil ama Ubuntu o zamanlarda GNOME Shell 3.18 yayınlanmışken 16.04'de Nautilus 3.14 gibi eski bir sürümü kullanınca misal, insan ister istemez bir miktar kararlılık beklentisine giriyor. Ya da Youtube-DL'nin sürüm güncellemelerini insan bekliyor. Veya 16.10'da TuxGuitar'ın 1.4 sürümünü bekliyor, 1.2 değil. 1.4 sürümü ile gpx dosya desteği de geliyor ve gitar tab'larım için önemli bu. Say say bitmez. Adamlar bir sürüm veriyorlar, sonra hiçbir şeye dokunmuyorlar. Güvenlik güncellemesi veriyorlar, kernel güncellemesi veriyorlar. Ubuntu'da gördüğüm hata mesajlarının sayısı ile Bleeding Edge paketler kullanan Fedora ile kıyaslayınca çok fazla, Arch'ta daha hata mesajı görmedim. Canonical'ın şu bug bırakma huyu beni rahatsız ediyor. Fedora bir sürümün bütün bug'ları kapatılmadan EOL (End Of Life) vermiyor çünkü bunun insanların güvenini sarstığını düşünüyor.

@eronis güncelleme politikası açısıdan konuşuyorum; sen debian'a hiç uğrama :)
Aslında çoklu ortam kısmını farklı bir alandan yürütüp en güncelini verebilirler.
Neyseki launchpad var.

WaylandIZMIR

Alıntı YapHerkesin aklında olan bir diğer soru şu: "Unity 7 arayüzüne ne olacak? Sonsuza dek yok olacak mı?" Ayrıca, bu sorunun cevabını merak ediyoruz ve Mark Shuttleworth, Unity 7 paketlerinin depolarından kurulabileceğini bildirerek herkesi rahatlattı.

Hadi iyisiniz Unity 7 sevenler  8)

Kaynak: Softpedia
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

gecegezen

Alıntı yapılan: furyzer0 - 09 Nisan 2017 - 17:20:14
Ubuntu touch cihaz alanların elinde patladı yani cihazlar. Geçmiş olsun.
O cihazların çoğunda zaten Android desteğide vardı en kötü androide geçerler
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

mesute

Unity sistemi yeni yeni oturmuştu aslında.. Ama Gnome her zaman benim favorimdi inş. Ubuntu 18 bomba gibi bir işletim sistemi olacak. Hayırlı olsun ne diyelim

siberoloji

Ne Unity, Ne Mir, ne UbuntuOne, ne Ubuntu Phone, ne Ubuntu Tablet, ne de önceden var olup şu an devam etmeyen projelerin fanatiği olmadığımı öncelikle belitmek isterim.
Tarihe not düşmek adına yazıyorum;
1. Canonical, para getirmeyen tüm projelerden elini ayağını çekmeye karar vermiştir.
2. Maddi olarak gelecek vadeden projelere yönelecek ve bu projelere dışarıdan yatırımcı ve ortak bulmaya odaklanacak.
Olay budur.
Linux kullanmaya Pardus ve Ubuntu 10.04 ile başlamış birisi olarak, bugün itibariyle o eski günlerdeki "heyecan ve yenilik ruhunu" malesef Ubuntu'nun hiçbir yerinde göremiyorum.
Yine de Ubuntu, hayatımda önemli bir yer tutmaya devam edecek çünkü aşina oldum, seviyorum ve bana bir çok arkadaşlıklar kurma fırsatı verdi.
Tahminim;
Yeni bir RedHat doğuyor.
Ubuntu Gnome da bunun Fedorası...
Bu görüşlerimin daha detaylı biçimini yakında SUDO Portala yazacağım.
Buradaki tüm üyelere; Forum Ubuntu devam etsin, bence bize yeter.

krwlng

unity ilk ciktigi zamanlar en cok karsi cikanlardan biriydim hatta burada cok konustuk o zamanlar. Suan bakinca unity'den kopmak biraz zaman alacak gibi, ne olursa olsun bir aliskanlik var ortada. Yillarca unity kullanirken ikinci ortam olarak yanina hep gnome-shell kurdum arasira onda gezindim falan, cok yabancilik cekmem sanirim. Bence 2011 deki unity gecisi kadar sarsici olmayacaktir, sonucta gnome bu, bir cogumuzun ilk goz agrisi.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

furyzer0

Benim üzüldüğüm nokta gelecek tek platform sisteminde. Microsoft windows 10 ile pc,tablet,xbox,telefon hatta holografik sistemleri tek çatı altında topladı ve toplamaya devam ediyor. Tek koda bu bütün  cihazlarda çalışan uygulama yapabiliyorsunuz. Apple sistem bazında olmasa da uygulamalar arası müthiş bir uyumluluk var. Telefondan kopyaladığını mac den yapıştırmak bunlardan sadece biri. Google ise chrome os ile androidi birleştirmeye çalışıyor. Açık kaynak dünyasında bu konudaki tek hamle ubuntunun unity8 iydi. O da gitti artık.

FireSwords

Birkaç gündür bunun cidden iyi olduğunu düşünmeye başladım. Dün Ubuntu 17.04 çıktı. Umurumda mı? Hayır. Ubuntu 14.04'ten beri Ubuntu'da hiçbir değişiklik olmadı. Eskiden yeni Ubuntu sürümü yayınlandığında insanlarda bir heyecan olurdu, şu an gram umrumda değil, o derece. Ubuntu 16.04'ten beri Ubuntu kullanmadım.

Belki GNOME'a geçiş eski dinamizmi getirir. Umutluyum.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: hasanyılmazUnity'nin son bulması konusunda şaşkınım. Cinnamon ile dönüşümlü kullansam da hoştu, güzeldi. Şahsen Gnome 3.*'u pek beğenmiyorum, kullanışlı gelmiyor. Akışkanlık lazım masaüstü ortamında.

Ubuntu ile tanışmamda Gnome masaüstü ortamı vardı (10 sene önce, vay be  ). Sadeliğine hasta olmuştum. Yeniden Gnome dönüşü bence Gnome için de Ubuntu için de faydalı olacak. Birlikten güç doğar.

Ayrıca Cinnamon masaüstü ortamından da öğrenmeleri gereken çok şey var. Cinnamon masaüstü ilk sırada benim için şimdilik. Ubuntu 16.04 tabanlı Mint ile mi Debian 8 ile mi dersek o biraz göreceli.

Belki de birkaç iyi huylu insan Unity'i alıp geliştirmeye devam eder. O zaman da güzel şeyler olabilir.
Önceki yorumumda Gnome'a haksızlık etmişim. 17.04 ile Ubuntu Gnome'u kenarda denedim ve şu an standart hale geldi. Özelleştirilebilme açısından Gnome eklentileri oldukça çeşitlilik kazanmış kullanmayalı. İlk kurulumda (bana) hantal gelen görüntü ortadan kaldırılabiliyor.

Hatta biraz zorladıktan sonra Unity tarzı bir ortam bile elde edilebiliyor.

Ubuntu başarısız projelerin ardından Gnome'a geçişle yara sarmak için zaman kazanacak gibi görünüyor. Standart Gnome masaüstü ortamından hangi anlamda ayrılacağını ise zaman gösterecek.

lubuntu

Alın size Ubuntu Gnome 17.04 masaüstü görüntüm. Unity masaüstünden farkıda yok. Kimse zorlanmaz, zorlanan gider başka masaüstü ortamı kullanır.

D@bbe

[mention=622568]@furyzer0[/mention]
hayır destek verirler ama yazılım için olmaz... parça bulundurma süresi bile 7 yıl olunca...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

eronis

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

lubuntu

[mention=622998]@eronis[/mention] Çatallaması olabilir fakat Canonical tarafından kullanılmamak üzere terk edildi, önemli olan bu. Yoksa açık kaynak sonuçta herkes istediğini yapabilir.

burak öztürk

Hakkında daha pek bilgi yok ama şurası bir gerçek ki X11 üzerine yapılan hiçbir şeyin geleceği yok gibi, eğer onun üzerine geliştiriyorlarsa. İlk duyduğumda çok üzülüp paniklesem de biraz serinleyince hak veriyorum aslında. Daha iyi olacak.

gecegezen

Alıntı yapılan: burak öztürk - 16 Nisan 2017 - 00:19:06
Hakkında daha pek bilgi yok ama şurası bir gerçek ki X11 üzerine yapılan hiçbir şeyin geleceği yok gibi, eğer onun üzerine geliştiriyorlarsa. İlk duyduğumda çok üzülüp paniklesem de biraz serinleyince hak veriyorum aslında. Daha iyi olacak.

unity8, x11 yerine mir üzerine geliştiriliyordu. Birçok diğer dağıtım ise wayland üzerine gittiler mesela arch ve fedora varsayılan olarak wayland ile geliyor diye biliyorum mir'de ise ubuntudan başkası ilgilenmiyordu ki artık oda ilgilenmiyor.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

sezmen

Ne kadar çok unity seven ve fanatiği olan varmış meğer. Unity projesinin bırakılacağı haberlerinden sonra nerdeyse tüm linux sitelerinde diğer masaüstlerini unity'ye benzeterek o görünümü elde etme yolları ile ilgili haberler çıkıyor. KDE nasıl unity gibi kullanılır, GNOME nasıl unity gibi kullanılır, xfce nasıl unity gibi kullanılır vb.
http://www.omgubuntu.co.uk/2017/04/petition-kde-plasma-ubuntu-desktop
http://www.omgubuntu.co.uk/2017/04/united-gnome-theme-ubuntu-mock-up
Oysa bir çok insan unity'ye geçti diye ubuntudan uzaklaşmıştı yada öyle gösteriliyordu. Unity benim sistemimde çok kararlı ve akıcı çalışıyor ve iyice alışmıştım. Terk edildiğine üzüldüm ancak yeni sunulacak masaüstünü yada diğerleri de unity'ye benzetmeye çalışmayacağım. Ubuntu Gnome sistemimde stabil çalışırsa sunulduğu şekliyle kullanmak için 18.04'ü iple çekiyorum.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

Bipolar_Disorder

Unity gnome çatallamasından oluşturulan bir masaüstü ortamıydı zaten.
Ubuntu diger dağıtımların aksine kendi standartlarını oluşturmaya calısıyor, kendi masaüstü ortamı ve Xorg a alternatif olarak Mir i geliştirmesi gibi..
Ayrıyetten paket yöneticisi kısmında .deb yerine snappy kullanılcak olması gibi, ama daha erken bunun için.

https://en.wikipedia.org/wiki/Snappy_(package_manager)

Bigchefstarys

17.04'de 9 aylık bir destek gelecekmiş sonrasın da ise 18.04 geliyormuş. Geçiş yapmicam 16.04 ile sistemim kararlı çalışıyor zaten. Yeni bir sisteme zemin hazırlamak gereğinden fazla beni üşendiriyor.
Unity bitmesi uzun zamandır olan kullanıcılar için nasıl bir etki yapar bilmiyorum ama ubuntu gnome ile devam etmek istiyorsa bir bildiği vardır. 11'den beri unity kullanan sistemi neden gnome değiştirmek istesinler ki. 18.04 Windows 10 gibi oluyor. Arayüz gerçekten de daha da güzel hale geliyor gibi.
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

furyzer0

Alıntı yapılan: sezmen - 21 Nisan 2017 - 14:09:10
Ne kadar çok unity seven ve fanatiği olan varmış meğer. Unity projesinin bırakılacağı haberlerinden sonra nerdeyse tüm linux sitelerinde diğer masaüstlerini unity'ye benzeterek o görünümü elde etme yolları ile ilgili haberler çıkıyor. KDE nasıl unity gibi kullanılır, GNOME nasıl unity gibi kullanılır, xfce nasıl unity gibi kullanılır vb.
Oysa bir çok insan unity'ye geçti diye ubuntudan uzaklaşmıştı yada öyle gösteriliyordu. Unity benim sistemimde çok kararlı ve akıcı çalışıyor ve iyice alışmıştım. Terk edildiğine üzüldüm ancak yeni sunulacak masaüstünü yada diğerleri de unity'ye benzetmeye çalışmayacağım. Ubuntu Gnome sistemimde *kararlı çalışırsa sunulduğu şekliyle kullanmak için 18.04'ü iple çekiyorum.
Her değişim ilk başta tepki ile karşılanır. İlk başta tepki gösteren kişiler 6 aylık bir kullanımdan sonra muhtemelen unitye alışmış, durum tersine dönmüşdür. Şimdi yine olay değişince tepki oluyor ama kimse 6 ay sonra ubuntu gnome a hiç alışamadım unity niye gitti yaa demeyecek.

sezmen

Alıntı yapılan: furyzer0 - 21 Nisan 2017 - 17:23:38
Alıntı yapılan: sezmen - 21 Nisan 2017 - 14:09:10
Oysa bir çok insan unity'ye geçti diye ubuntudan uzaklaşmıştı yada öyle gösteriliyordu. Unity benim sistemimde çok kararlı ve akıcı çalışıyor ve iyice alışmıştım. Terk edildiğine üzüldüm ancak yeni sunulacak masaüstünü yada diğerleri de unity'ye benzetmeye çalışmayacağım. Ubuntu Gnome sistemimde *kararlı çalışırsa sunulduğu şekliyle kullanmak için 18.04'ü iple çekiyorum.
Her değişim ilk başta tepki ile karşılanır. İlk başta tepki gösteren kişiler 6 aylık bir kullanımdan sonra muhtemelen unitye alışmış, durum tersine dönmüşdür. Şimdi yine olay değişince tepki oluyor ama kimse 6 ay sonra ubuntu gnome a hiç alışamadım unity niye gitti yaa demeyecek.
Kesinlikle size katılıyorum.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

pitikiti

Aslında son kullanıcının tek derdi biraz görsellik kullanım kolaylığı ve stabilite. Eğer unity masaüstü ortamı yerine kde plasma getirilirseydi gnome dan daha iyi bir seçenek olurdu.
Ben gnome un o kadar da performanslı çalıştığını düşünmüyorum. Eklentileri ile beraber kullandığınızda ram tüketimini arttırıyor.
Gnome performanstan kaybediyor bence. Yoksa görsellik olarak bi sıkıntısı yok.Kde plasma derseniz gnomedan bir adım önde gidiyor gibi geliyor bana.
Şahsen ben gnome ile gelmesini istemiyorum uzun süre fedora kullandım gnome masaüstü ortamınıda çok iyi biliyorum.Kde plasmada kullandım plasma mı unity mi deseniz görsellik olarak unity temaları ile daha hoş gibi duruyor.
Unity de plasma kadar ayar seçeneği olsaydı istenilen masaüstü ortamı olacaktı.
Değişiklik iyidir ama gnome olmasada iyi olurdu...
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?

lubuntu

[mention=623528]@pitikiti[/mention]Ayar istiyorsan zaten KDE var seninde dediğin gibi. Niye birbirine benzemesi gerekiyor ki?