Unity 8 ve Ubuntu Phone projeleri bitirildi. Ubuntu 18.04 GNOME ile geliyor

Başlatan eronis, 05 Nisan 2017 - 21:56:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Son zamanlarda çok fazla 1 nisan şakası gördüğüm için bu haberi 5 nisanda da yapılmış olsa 1 nisan şakası sanmıştım başta. Ancak anladığım kadarı ile Canonical uzun zamandır yapması gerekeni kavramış olacak ki artık GNOME'a geri dönüyor.

https://insights.ubuntu.com/2017/04/05/growing-ubuntu-for-cloud-and-iot-rather-than-phone-and-convergence/

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/04/ubuntu-18-04-ship-gnome-desktop-not-unity

Umarım hepimiz için hayırlı bir gelişme olur, ben kendi adıma ve Ubuntu'nun adına sevindim. Bir çok insan Ubuntu'yu Unity arayüzü için entegre edilmiş bir işletim sistemi olduğu için kullanmıyor. Belli bir masaüstü için entegre edilmiş bir dağıtımı kullanmaktansa Arch gibi belli bir masaüstüne göre üretilmeyen dağıtımları tercih ediyorlar. Bence bu değişim Ubuntu'nun popülerliğini çok artıracak :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

FireSwords

Güzel bir gelişme bence. Tüm geliştirme ekibi Unity 8 ve Mir için çalıştığından Ubuntu Desktop'a yıllardır hiçbir yenililk gelmiyordu. Ayrıca Unity 8 gerçekten Windows'daki ortak işletim sistemi deneyiminin onda biri kadar bile değildi. 1920x1080 bir ekranda tüm öğeler karınca duası gibiydi. Stabil değildi. Belki Windows ve macOS gibi sıradan kullanıcının uçbirim ile haşır neşir olmadan kullanabileceği yeni Ubuntu sürümleri gelir.

Ben açıçası masaüstü Linux için hala umutluyum. Son zamanlarda Linux için pek çok eli yüzü düzgün uygulama yayınlandı. Gözle görülür bir şekilde Linux git gide popüler olmaya bağladı. Mobil işletim sistemi piyasasında iOS ve Android ile rekabet etmek imkansız, ancak masaüstü işletim sistemi piyasasında rekabet etmek mümkün.

burak öztürk

Beynimden vurulmuşa döndüm. Hadi Unity 8'i anlarım ama neden Unity 7'yi sonlandırıyorlar anlamış değilim. Yani geliştirmek ve donatmak yerine böyle kullanışlı bir ortamın fişini neden çekiyorlar. Hadi birkaç kişilik topluluk dağıtımı olsa vakit yok, para yok vs anlarım ama koskoca şirket bu. Neredeyse 5 yıldır kullandığım masaüstü idi. Çok üzüldüm. Ubuntu'dan böyle bir şeyi hiç beklemezdim. Yazık olmuş.

eronis

Mark Shuttleworth Ubuntu'ya ilk başladığında bu şirketi tamamen cebindeki para ile kurdu ve insanlara Ubuntu'yu bedavaya dağıttı. Aldığı çalışanlara dedi ki; bana 5 yıl güvenebilirsiniz. 5 yıl kar da etsek, zarar da etsek, aynı da kalsak, hiçbir yere varamasak da işiniz, paranız garanti. Adam verdiği premium servislerle, destekle vs. para kazanıyor. Canonical'ın para kazandığı çok kaynak yok ve kaynaklarını çok iyi kullanması gerekiyor. Başta da aslında anlamsızdı mir falan bütün linux camiası wayland yolunda gidiyor. Kullanıcının neyi kullandığı, alıştığı, sevdiği belli yani zorlamanın anlamı yok. Unity ilk çıktığında da tepki verenler oldu, MATE ve Cinnamon gibi masaüstlerinin çıkmasının sebebi de insanların Unity'i beğenmemesiydi. Demek istediğim şu ki, sürekli yeni bir şeyler çıkıyor, bak şimdi de Lxde bitiriliyor ve Lxqt geliyor. Şimdi Lxde kullanıcıları da bundan şikayetçi olacaklar ve belki de bu da yeni bir masaüstünün doğuşuna zemin hazırlayacak. Bu işler böyle yürüyor gördüğüm kadarıyla toplulukta. Unity gitse de eminim ki kullanmaktan mutlu olacağın sana eski kullandığını hiç aratmayacak belki de daha iyi dedirtecek bir başka şey bulacaksın :)

Farkındayım biraz uzun oldu :D  Kısaca dene, tecrübe et, biraz maceracı ol, eminim ki daha iyisini de bulacaksın :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

burak öztürk

@eronis ben yeni başlayan biri değilim. 12.04'ten bu yana Unity kullanıyorum. Elbette alışkanlık. Gnome Shell'i ve gidişini onaylamıyorum amerikan arabaları gibi kullanımı ferah rahat ama çok hantal ve çok kaba saba. Şurası kesin ki Gnome kapasitif ekrana sahip cihazlar için tasarlanmış bir kontrol takımı. (Sanki herkesin elinde dokunmatik ekrana sahip bilgisayarlar var ya). Benim önümde koskoca 22 inç ekran var ve Gnome çok abartılı duruyor.

turkerataturk

Unity 8 bi türlü düzen tutmadı nedense.
Unity bana göre diğerlerinden daha hoş ve kullanışlı çok masaüstü kullandım ama Unity nedense bi başka.

Ubuntu phone gelince. şuan pazarda iki isim var Andorid ve Appel bunlara rakip olmak çok zor. Windows Phone bile dayanamadı bitti.

Ubuntu gnome dönerse biraz zor kullanırım gibi..
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

burak öztürk

Haklısın abi cidden kullanılacak doğru bir masaüstü kalmıyor inan ki. Hadi telefon olayı zordu ama neden Unity7'yi yakıyor diye düşünüyorum; yatırım yapılmamasının nedeni muhtemelen X11 için tasarlanmış olması olabilir, malum Wayland oldu sayılır. Ha şu da bir olasılık ki; Canonical bu bakarsın yeni bir ortamla geri dönebilir. 

turkerataturk

[mention=622242]@burak öztürk[/mention]

Anlamadığım Unity neyi eksik ? Gnome neyi fazla ? Unity biterse Ubuntuda biter.
Windows un 7 den 8 e geçtiğinde çuvalladığı gibi sonrasında 10 ile eski 7 ye döndü.

PC ler tablet değillerdir önce bunu anlamaları lazım...

Mitsukuni

İlginçtir, Unity ilk defa 11.04'le gelirken de bu tarz yorumlar yapılıyordu, sonrasında dağıtım değiştirenler oldu ama Unity kendi kullanıcılarını kazandı. Demek istediğim bir şeyi beğenenler de beğenmeyenler de hep olacaktır. Unity masaüstünü sevsem de bu kararın Ubuntu açısından olumlu olacağını düşünüyorum. Demek ki Mir yeterli olgunluğa erişemedi ki böyle bir karar aldılar. Unity 8 de Mir'e bağlı bir projeydi. Unity 7 desteğinin kesilecek olması da muhtemelen X ve Wayland meselesidir.

Ubuntu'da Windows'taki gibi bir durum yaşanmaz çünkü insanların seçebileceği pek çok masaüstü yöneticisi mevcut, Unity sevmeyip Ubuntu kullanmaya devam etmek isteyenler zaten Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu vs. kullanıyordu. Bu da Linux dünyasının güzeliği.

eronis

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 06 Nisan 2017 - 00:01:06
Ubuntu'da Windows'taki gibi bir durum yaşanmaz çünkü insanların seçebileceği pek çok masaüstü yöneticisi mevcut, Unity sevmeyip Ubuntu kullanmaya devam etmek isteyenler zaten Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu vs. kullanıyordu. Bu da Linux dünyasının güzeliği.
Şayet ki yarın GNOME kaybolsaydı seve seve XFCE ya da KDE'ye geçebilirdim :D Çünkü benim 1 numaram GNOME ama onun dışında sevdiğim ortamlar da var ve kullanıcıların çoğu da benim gibi sanıyorum :)

BayboraKaan

Kubuntu kurma zamanı geldi gnome3 ile gnome ve unity arasında fark göremiyordum ama unity en azından gnome 2 görseliği vardı unity giderse gnome 3 yalan olur ve kubuntu zamanı başlar

turkerataturk

[mention=622245]@Mitsukuni[/mention]

Şahsen ben Unity için Ubuntu kullanıyorum.
Gnome kullananlar bilir gnome *fare takılmış tablet gibi koca koca pencerele koca koca butonlar benim hiç beğenmediğim masa üstü modeli kullanımı zor.

Gelecekte Mint KDE yada Cinnamon geçiş yaparım büyük ihtimal.
Mint yükselişte son yıllarda kararlı bir sistem ubuntuda unity olmasa mint listemde 1. sırada yer alır.

Yani işin sonu Ubuntu Gnome geçerse yalan olur. Unity de yazık olur.

meda

Ubuntu kulanma sebebim sadece Unity ortamını kararlı sunan dağıtımdı. Gnome Shell geçişi ile bu sebebim ortadan kalkacak. Dizüstü bilgisayarımda çoklu dokunmatik parmak jestlerine destek veren Unity ortamı diğer popüler ortamlarda bu destek yok.

Gnome-Shell ortamı pek çok arkadaşın dediği dokunmatik ekranlara daha yatkın bir kullanımı var. Çoklu dokunmatik imleç sürer için parmak jestlerine destek yok. Sözde mobil kullanımı  hedef alıyor. Bu nasıl iştir.  :)

Plasma 5'den önce KDE ortamını demode arayüzü berbat olduğundan kullanmazdım.  KDE'li Arch ya da Manjaro kullanırım en azından sürüm güncelleme derdim olmaz. Diğer alternatif Mint ile gelen Cinnamon.

En azından Wayland ile Unity 8 sunsalardı.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

hasanyılmaz

Unity'nin son bulması konusunda şaşkınım. Cinnamon ile dönüşümlü kullansam da hoştu, güzeldi. Şahsen Gnome 3.*'u pek beğenmiyorum, kullanışlı gelmiyor. Akışkanlık lazım masaüstü ortamında.

Ubuntu ile tanışmamda Gnome masaüstü ortamı vardı (10 sene önce, vay be :) ). Sadeliğine hasta olmuştum. Yeniden Gnome dönüşü bence Gnome için de Ubuntu için de faydalı olacak. Birlikten güç doğar.

Ayrıca Cinnamon masaüstü ortamından da öğrenmeleri gereken çok şey var. Cinnamon masaüstü ilk sırada benim için şimdilik. Ubuntu 16.04 tabanlı Mint ile mi Debian 8 ile mi dersek o biraz göreceli.

Belki de birkaç iyi huylu insan Unity'i alıp geliştirmeye devam eder. O zaman da güzel şeyler olabilir.

sinan54

Linuxla ilk tanışmam Unity masaüstü ile olmuştu,fakat pek sevmedim,genelde Xfce kullandım.Şuara Kde ile takılıyorum ve plazma masaüstü kararlı bir yapıya kavuşmuş görünüyor.Artık Kde'nin çökmesi programların ani kapanmaları sorunu çözülmüş,akıcı bir yapıya kavuşmuş görünüyor.Forumlarda hep Kde kullanmak için fazla ram ve işlemci gerekir yorumları vardı,bence buda değişti birçok Kde dağıtımı Xfce kadar ram ve işlemci performansıyla çalışıyor.Hele Blackpanter os diye bir dagıtım var Usb'den live denedim,açılışta 250mb ram gösterdi.İşin özeti şuan Kde plazma iyi yolda gidiyor.

FireSwords

[mention=622252]@BayboraKaan[/mention] Pek öyle olacağını sanmıyorum. Muhtemelen Ubuntu kendi GTK teması ile birlikte gelir. Tıpkı GNOME 2 döneminde olduğu gibi.

eronis

Alıntı yapılan: FireSwords - 06 Nisan 2017 - 15:57:54
[mention=622252]@BayboraKaan[/mention] Pek öyle olacağını sanmıyorum. Muhtemelen Ubuntu kendi GTK teması ile birlikte gelir. Tıpkı GNOME 2 döneminde olduğu gibi.
Biraz daha turuncu bir tema ile muhtemelen :D

Mitsukuni

Alıntı yapılan: mustangank - 06 Nisan 2017 - 02:22:33
Şahsen ben Unity için Ubuntu kullanıyorum.
Gnome kullananlar bilir gnome *fare takılmış tablet gibi koca koca pencerele koca koca butonlar benim hiç beğenmediğim masa üstü modeli kullanımı zor.
O konuya katılıyorum ki zaten sırf o sebeplerden Openbox'u bile pencere dekorasyonu olmadan kullanıyorum bir süredir. bspwm ya da i3'e de gözüm kaymıyor değil. Gnome Klasik seçeneği de Gnome 2 tadı vermiyor.

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 06 Nisan 2017 - 11:01:46Belki de birkaç iyi huylu insan Unity'i alıp geliştirmeye devam eder. O zaman da güzel şeyler olabilir.
Birileri şimdiden başlamış çalışmalara. :)
https://github.com/unity8org/unity8org

dolor

hatas

Mark Shuttleworth'ün verdiği bu haberi yorumlayan OMGUbuntu'daki yazıda galiba şöyle denilmiş:

"GNOME Masaüstü Ortamı'na geçmenin, GNOME Kabuğu'nu kullanmak anlamına gelmesi gerekmiyor. Örneğin Budgie'yi göz önüne alın. GNOME teknolojilerinin üstüne (temiz bir şekilde) oturan bir GNOME tabanlı masaüstü ortamı, ancak GNOME çatalı değil."

Dolayısyla merak ettiğim, acaba Gnome'un görünen yüzünü teşkil eden mevcut kabuğunu aynen mi kullanacaklar yoksa Unity kabuğuna benzer bir uyarlama mı yapacaklar ya da Gnome kabuğu üzerinde ufak değişiklikler mi yapacaklar. Geçmişte GNOME 3'ü denediğimde pencere yönetimi bayağı zorlayıcı gelmişti, hatta yanılmıyorsam Linus Torvalds'ın da bir eleştirisi vardı "neden sallanıp duran pencerelerin peşinden koşmak zorunda kalıyorum, neden masaüstünde basitçe bir dosya/klasör oluşturamıyorum" gibi... İnşallah Gnome kabuğunu öntanımlı ayarlarıyla aynen sunmazlar en azından şu pencereleri bildiğimiz standart düzene getirirler umarım. Bunun dışında Unity'nin şu seçke menüsünün gitmesine çok sevineceğim, arama kutucuğu dışında hiç bir düğmesini kullanmıyordum, Gnome'un menüsü hiç değilse daha sade.

Ubuntu Phone, Unity, Mir, tüm bunlara gereksiz kaynak aktarmaktan vazgeçmelerini bütünüyle olumlu buluyorum. İlgili ankette şu an %35, alınan kararları olumlu bulmuş, %32 kararsız, % 24'ü olmusuz, %8'si de başka bir şey demiş. Bu arada son haberlere göre Unity geliştirme ekibinin yarısını işten çıkaracaklarmış, yarısını da şirketteki diğer pozisyonlara taşıyacaklarmış, geçen sene şirket 3,3 milyon sterlin zarar etmiş.

eronis

@hatas sonunda köfteistköfteninki gibi dash to dock'u yana alıp, uzatıp dash to gnome demesinler de :D Unity çakması :D

https://www.youtube.com/watch?v=y-yHwdjcL1s

WaylandIZMIR

18.04 sürümünden sonra dizilerde veya orada burada Ubuntu gördüğümüzde acaba bu Fedora mı OpenSuse mi Ubuntu mu kafada soru işaretleri bırakacak. Oysa ki Ubuntu 1 km uzaktan görüldüğünde kendini belli eden bir işletim sistemiydi. Görsel olarak yazık oldu.

Unity çıktığında hiç sevmeyenlerden biriydim. Bilerek GNOME kullanıyordum. Şimdi ise Unity'nin gittiğine üzüldüm açıkçası.

Ubuntu, Gnome+Wayland ile devam edecekse Gnome ve Wayland gelişimleri şu an ki gelişime göre en az 2 kat hızlanır görüşündeyim.

Ocak ayında 18.04 Alpha'yı kullanıyor oluruz..
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

hatas

@eronis verdiğin örnekteki gibi başlatıcı çubuğu uzatırlarsa şaşırmam.
Belki de arayüz değişikliği için artık bir yatırım yapmazlar, bu işi tamamen Gnome'a bırakırlar. Bundan sonra, para getirecek güvenlik, bulut ve IoT dedikleri alanlara daha ağırlık vereceklerini bildirmişler, masaüstü desteği için ise Mark Shuttleworth: "Milyonlarca insanın güvenebileceği Ubuntu masaüstündeki devam eden tutkumuz, yatırım ve taahhüdümüzü vurgulamak istiyorum." demiş.

mofire

eronis

Alıntı yapılan: mofire - 08 Nisan 2017 - 10:34:46
Gnome olunca ne değişiyor? Pek bir cahilim de. :D
Sadece arayüz değişiyor. Aslında böyle olması bence daha bile işimize gelir çünkü Unity eskidi ve GNOME'un eklentileri, temaları, desteği, topluluğu daha fazla. Unity için harcayacakları emeği snap paketlerine ve Ubuntu'daki yıllarca çözülmeyen bug'lara harcayarak Ubuntu'yu çok farklı bir yere getirebilirler. Şu zamana kadar yaptıkları seçimler çok kullanıcı kaybettirdi onlara çünkü. Google'da Ubuntu yazınca ya da Ubuntu Unity yazıncaki arayüz gidiyor ve Ubuntu GNOME resmi arayüz oluyor. Olay bu. Bir GNOME fanı olarak duyduğuma sevindim bu haberi açıkçası :) 2018'in nisan ayında Ubuntu'yu bekliyor olacağım :) O zamana kadar tabi Arch/Fedora/(belki) openSUSE yi potansiyel olarak görüyorum kendime GNOME arayüzü için.