[Çözüldü] Ubuntu 14.04 boot sırasında siyah ekran

Başlatan curiouser, 05 Nisan 2017 - 14:31:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

curiouser

Merhaba, bilgisayarda uefi windows 10 yüklü ve ben yanına ubuntuyu da yüklemek istiyorum. Disk imajı oluşturduktan sonra(rufus ve Universal-USB-Installer denedim), bilgisayarda boot ediyorum try,install ubuntu seçeneklerinin olduğu sayfa geliyor, install dediğimde sayfa kararıyor, ubuntunun malum bilinen sesi falan geliyor ama görüntü yok. Try dediğimde ise  yine siyah ekran geliyor, yani açılmıyor ama arka planda açılıyor galiba. Kapat butonuna bastığımda nokta nokta ilerleyen kapanma görüntüsü geliyor ve kapanıyor.

Forumdaki bazı çözümleri inceledim fakat olmadı.
Teşekkürler...

CFG

Alıntı yapılan: curiouser - 05 Nisan 2017 - 14:31:39
        Merhaba, bilgisayarda uefi windows 10 yüklü ve ben yanına ubuntuyu da yüklemek istiyorum. Disk imajı oluşturduktan sonra(rufus ve Universal-USB-Installer denedim), bilgisayarda boot ediyorum try,install ubuntu seçeneklerinin olduğu sayfa geliyor, install dediğimde sayfa kararıyor, ubuntunun malum bilinen sesi falan geliyor ama görüntü yok. Try dediğimde ise  yine siyah ekran geliyor, yani açılmıyor ama arka planda açılıyor galiba. Kapat butonuna bastığımda nokta nokta ilerleyen kapanma görüntüsü geliyor ve kapanıyor.

Teşekkürler...
Muhtemelen ya iso kalıbı bozuktur yada iso kalıbını yazdırırken bi hata oluşmuştur Universal-USB-Installer şahsımca denenmiştir sıkıntının iso yazdırma programıyla alakalı olmadığını düşünüyorum. Tekrardan iso kalıbını hatta gerekirse farklı bir iso kalıbını yazdırıp sonucu paylaşınız. Birde iso dosyanızın bulunduğu dosya konumunun(yani indirdiğiniz yerin )türkçe karekter içermediğine diikat ediniz bazen bundan kaynaklı hata oluşuyormuş windows ortamında bir forumda okumuştum .
"Be yourself; everyone else is already taken."

curiouser

Alıntı yapılan: CFG - 05 Nisan 2017 - 17:18:02
Alıntı yapılan: curiouser - 05 Nisan 2017 - 14:31:39

Teşekkürler...
Muhtemelen ya iso kalıbı bozuktur yada iso kalıbını yazdırırken bi hata oluşmuştur Universal-USB-Installer şahsımca denenmiştir sıkıntının iso yazdırma programıyla alakalı olmadığını düşünüyorum. Tekrardan iso kalıbını hatta gerekirse farklı bir iso kalıbını yazdırıp sonucu paylaşınız. Birde iso dosyanızın bulunduğu dosya konumunun(yani indirdiğiniz yerin )türkçe karekter içermediğine diikat ediniz bazen bundan kaynaklı hata oluşuyormuş windows ortamında bir forumda okumuştum .

Dediğiniz üzere iso kalıbını(14.04) yeniden türkçe karakter olmayan bir dizine indirdim, yine aynı dizin üzerinden uefi kurulum olacak şekilde ayarlayıp image diski oluşturdum. Fakat aynı sorun devam ediyor. install ubuntuya bastığımda o ubuntunun click sesi geliyor yani arka planda çalışıyor sanki fakat görüntü yok. Yalnız şöyle bir durum da var. Bios'tan uefi modu kapatım boot yaptığımda kurulum ekranı geliyor. ve hatta bu şekilde kurdum. Ama windows uefi olduğundan ikisini bir arada kullanmak için ubuntuyu da uefi ile yüklemek gerekiyor. Fakat mümkün olmadı. Bir de ubuntu 16.04'ü denedim onda da aynı hatayı aldım...

ata1

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri
anlatımdan faydalanarak öncelikle şunu deneyebilirsin ayrıca daha güncel sürümleri  kurmanı öneririm 16.04 yada 16.10 gibi
nomodeset : Ekran kartı sürücülerini kullanma (ekan kartından kaynaklanan problemleri kurulum sırasında atlatmak için kullanılır)

ata1