Çok eski bilgisayarlarda ubuntu mu yoksa debian mı daha az kaynak tüketir ?

Başlatan eronis, 02 Nisan 2017 - 23:49:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barlow

@eronis Hocam, sayende elimdeki bilgisayarın kıymetini anladım. Ayrıca 32Mb Ram tarih öncesinden kalma sandım :)
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

eronis

Alıntı yapılan: ata1 - 07 Mayıs 2017 - 18:41:32
Kur xp arada özlem giderirsin win ile  :))
XP ağır gelir :D 95 ile geldi, 98 yaptık bunu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mayıs 2017 - 20:26:38

Alıntı yapılan: Barlow - 07 Mayıs 2017 - 18:53:54
@eronis Hocam, sayende elimdeki bilgisayarın kıymetini anladım. Ayrıca 32Mb Ram tarih öncesinden kalma sandım :)
Hayır, 20 yıl öncesinden :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

OnLive

FreeDOS'da kurabilirsiniz. Güncel aynı zamanda ve içinden Arachne web tarayıcısı ile birlikte geliyor. İnternetteki binlerce MS-DOS programlarını ve oyunlarını da rahat bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

eronis

Alıntı yapılan: OnLive - 07 Mayıs 2017 - 20:40:35
FreeDOS'da kurabilirsiniz. Güncel aynı zamanda ve içinden Arachne web tarayıcısı ile birlikte geliyor. İnternetteki binlerce MS-DOS programlarını ve oyunlarını da rahat bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
Zaten aklıma bugün o geldi :D Onu deneyebilirim belki :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

FireSwords

[mention=624955]@OnLive[/mention] FreeDOS için grafik arayüz var mı acaba, Windows XP öncesindeki gibi.

OnLive

Alıntı yapılan: FireSwords - 07 Mayıs 2017 - 23:19:22
[mention=624955]@OnLive[/mention] FreeDOS için grafik arayüz var mı acaba, Windows XP öncesindeki gibi.

FreeDOS için grafiksel arayüz duymadım. Windows 95 ve Windows 98 MS-DOS tabanlı olduğu için aslında MS-DOS'un GUI versiyonuydu. Bunun dışında bir de ReactOS var. DOS değil ama Windows-benzeri özgür bir işletim sistemi. İsterseniz onu inceleyebilirsiniz. İlgili bağlantı:

https://www.reactos.org/

DOS programlarını çalıştırmanız gerekiyorsa DOSEMU (GNU/Linux için) ve DOSBox (her platformda mevcut) emulatörlerini inceleyebilirsiniz. İlgili bağlantılar:

http://www.dosemu.org/

https://www.dosbox.com/
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

eronis

2. ellerde bile çalışan bilgisayarlar 200 TL'den başlıyor. 100TL'ye arızalı laptop'u satıyorlar, ne o ? Yedek parça niyetine ! n270 atom işlemcili 80 gb hard diskli bilgisayar bulabildiğim en ucuz "çalışan" bilgisayardı, o da 210TL idi. 2. el satışlarda ölü malı bile pahalı satıyoruz. İletişime geçilse 100'e alınır o netbook ama ilk gördüğüm fiyat nasıl oluyor da bu kadar yüksek ? Hani eski bir bilgisayar satın alıp içine linux yüklemek ülkemizde geçerli ekonomik bir çözüm değil. Avrupadan, Amerikadan adamlar 20 liraya (dolar, euro, ne ise para birimleri) aldıkları 2. el laptop'a xfce ya da mate masaüstü ile bir dağıtım yüklüyorlar ve ucuz yollu bilgisayarları oluyor adamların. Bilgisayarı olmayan bütçesi de olmayan adama bu ülkede bunu öneremiyorum çünkü 60 liraya onlar i3-i5 alabiliyorlar, biz 300 liraya anca alıyoruz, aradaki farkta uçurum var.

OnLive

Alıntı yapılan: eronis - 08 Mayıs 2017 - 01:48:56
2. ellerde bile çalışan bilgisayarlar 200 TL'den başlıyor. 100TL'ye arızalı laptop'u satıyorlar, ne o ? Yedek parça niyetine ! n270 atom işlemcili 80 gb hard diskli bilgisayar bulabildiğim en ucuz "çalışan" bilgisayardı, o da 210TL idi. 2. el satışlarda ölü malı bile pahalı satıyoruz. İletişime geçilse 100'e alınır o netbook ama ilk gördüğüm fiyat nasıl oluyor da bu kadar yüksek ? Hani eski bir bilgisayar satın alıp içine linux yüklemek ülkemizde geçerli ekonomik bir çözüm değil. Avrupadan, Amerikadan adamlar 20 liraya (dolar, euro, ne ise para birimleri) aldıkları 2. el laptop'a xfce ya da mate masaüstü ile bir dağıtım yüklüyorlar ve ucuz yollu bilgisayarları oluyor adamların. Bilgisayarı olmayan bütçesi de olmayan adama bu ülkede bunu öneremiyorum çünkü 60 liraya onlar i3-i5 alabiliyorlar, biz 300 liraya anca alıyoruz, aradaki farkta uçurum var.

Aslında böyle şeylerde yavaş yavaş tarih oluyor. Ucuz PC isteyenler için 35 $'a 1 GB RAM'li, Ethernet ve 802.11n destekli Raspberry Pi 3 Model B var. Ubuntu ve Raspbian dahil pek çok GNU/Linux dağıtımını kurmak ve çalıştırmak mümkün. Daha ucuz bir şeyler aranıyorsa 10 $'a 512 MB RAM'li, 802.11n destekli Raspberry Pi Zero W var.

agg1401

Çok haklısınız, bende mallık yaptım keşke eski pcmi bozmasaydım. En azından sağlam nostalji yapardım.

eronis

Alıntı yapılan: agg1401 - 09 Mayıs 2017 - 08:55:15
Çok haklısınız, bende mallık yaptım keşke eski pcmi bozmasaydım. En azından sağlam nostalji yapardım.
Niye mallık olsun ? Belki oyun oynamak istedin, belki daha hızlısını istedin. Bu biraz lükse keyfe giriyor ama herkes ister lüksü. İhtiyaç ? O ayrı bir konu :)

plazma

[mention=624985]@OnLive[/mention] Rasp tam olarak pc kulvarında değil, 720-1080p youtubetan video izletmiyor mesela son kullanıcıda çok geliştirme yapanlar için, tek kart pc olarak değerlendirilebilir

OnLive

Alıntı yapılan: plazma - 09 Mayıs 2017 - 14:01:46
[mention=624985]@OnLive[/mention] Rasp tam olarak pc kulvarında değil, 720-1080p youtubetan video izletmiyor mesela son kullanıcıda çok geliştirme yapanlar için, tek kart pc olarak değerlendirilebilir

Geliştirme kartı amacıyla kullanımı yaygın. Ancak Raspberry Pi YouTube'da 1080p ya da 4K videoları açamadığı için PC olmuyorsa, Atom işlemcili, 1 GB RAM'li bir netbookta da yapılamıyor o işler mesela. ARM mimarili olduğu için PC olmuyorsa bu da yanlış bana göre. Çünkü insanlara PC dendiğinde mutlaka x86 mimarili bir bilgisayar olması şartmış gibi geliyor. Neden acaba? Bence bu tabu yıkılmalı. Nasıl PC denildiğinde insanların aklına Windows bir bilgisayarın gelmesi hata ise, aynı şekilde bu da yanlıştır diye düşünüyorum.

Felâsife

Alıntı yapılan: eronis - 02 Nisan 2017 - 23:49:23
Debian ile pek haşır neşir olduğumu söyleyemem. Linux'un komut satırını daha iyi öğrenmek için eski bir bilgisayar arıyordum ama bu biraz fazla eski :D
Pentium 1 + 32mb ram + 2gb hard disk.

@eronis BSD ler seni çağırıyor olabilir  ;D

Alıntı YapOpenBSD 6.1 (son sürüm) i386
The minimal configuration to install the system is 32MB of RAM and at least 250MB of disk space to accommodate the `base' set.
To install the entire system, at least 600MB of disk are required, and to run X or compile the system, more RAM is recommended.

https://ftp.openbsd.org/pub/OpenBSD/6.1/i386/INSTALL.i386

NetBSD 7.1 (son sürüm) i386
The minimal configuration for a NetBSD/i386 system requires 4M of RAM and about 40M of disk space. For a full installation (including source and X11), at least 8M of RAM and 200M of disk space are recommended.
http://www.netbsd.org/ports/i386/hardware.html

FreeBSD 9X sonrası i386
require a minimum 64 MB of RAM and 1.5 GB of free hard drive spacere
https://docs.freebsd.org/doc/10.2-RELEASE/usr/local/share/doc/freebsd/en_US.ISO8859-1/books/handbook/bsdinstall-hardware.html

Tabi FreeBSD biraz ağır gelebilir o sisteme ama OpenBSD ve özellikle de NetBSD ile adeta uçacaktır sistem. X11 de dahil iken 8MB ram/200M disk müthiş bir rakam... NetBSD zaten bir acayip 60 kadar mimari ve platforma destek veren, tost makinesinden buzdolabına kadar her şeye kurulabilir olsa gerektir.  ;D
https://www.netbsd.org/ports/#ports-by-cpu
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

cokomoko

Netbsd belki olabilir ama openbsd o kadar hafif olacağını sanmıyorum.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

plazma

[mention=625113]@OnLive[/mention] nette sörf yapmayı deneyin ozaman pida 1-2-3 sekmede ozaman pc dersiniz, atomlarda o oluyor bu bakış açısı ile bakınca rasp çıkıs amacı kişisel bilgisayar olmak değil zaten o yüzden onu önermek doğru değil kişisel bilgisayar yerine web sunucu, uygulama geliştirme, iot, firewall vs için çok güzel bir aytgıt mesela hem boyut hem enerji tüketimi olarak o yüzdendir ki o segmentte yer almaz önerilmez dedim ben kişisel bilgisyarda son kullanıcı için çıkan bir ürün olduğuna göre ne yapmasını bekliyor alacak kişi onu düşünün . PC nin anlamı değiştiyse bilemem ozaman herhangi bir pi alsınlar.

Felâsife

Alıntı yapılan: cokomoko - 11 Mayıs 2017 - 11:51:38
Netbsd belki olabilir ama openbsd o kadar hafif olacağını sanmıyorum.
X kurulmayacaksa, kernel de destekliyorsa kurulabilir elbette, ama tabi sınırda rakamlar sonuçta, işi zor arkadaşımızın.  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?