[Çözüldü] Arch Plasma Açılmıyor

Başlatan HuaN, 01 Nisan 2017 - 02:01:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HuaN

Merhaba arkadaşlar,

Arch kurdum ve ilk açılım ve daha sonrasında oturum şifremi girip kde açılsın diye beklerken sadece kde logosu geliyor ve yüklenmiyor ekran donmuş şekilde bekliyor. Kde kaynaklı bir şey mi acaba çünkü Revenge install ile kurunca da aynısı olmuştu, her türlü tavsiyeye açığım şimdiden teşekkürler

Kurulumu başlıca olarak bu kaynaktan yaptım: http://bilgegunluk.com/arch-linux-resimli-kurulum-kilavuzu-guncel-2017-ve-kde-plasma-kurulumu/

Edit: Mate kurdum malesef açılmadı aynı şekilde oturum açtıktan sonra kurulumu buraya göre yaptım.
http://onurkinay.com.tr/linux/arch-linux-kurulumu/

ata1

Kernele parametre eklemeyi denedin mi ? grub ekranında (E) ye basıp "quiet splash" kısmına ekle ve (F!0) diye hatırlıyorum.ama altta yazar o kısmı oku

acpi=off : ACPI yönetimini devre dışı bırak
noapic  : APIC desteğini devre dışı bırak
nolapic  : Yerel APIC desteğini devre dışı bırak
edd=on  : EDD desteğini etkin kıl
nodmraid : Yazılımsal RAID özelliğini devre dışı bırak
nomodeset : Ekran kartı sürücülerini kullanma (ekan kartından kaynaklanan problemleri kurulum sırasında atlatmak için kullanılır)

Girilen parametleri kalıcı yapmak

sudo nano /etc/default/grub komutu ile düzenleme yapacağımız grub dosyası açılır.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
satırına kalıcı olmasını istediğimiz parametre yazılır. CTRL+O ile dosya kaydedilip CTRL+X ile çıkıldıktan sonra,
grub-install --target=i386-pc /dev/sda
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

komutu verilerek değişikliğin kalıcı olması sağlanır.

HuaN

[mention=621956]@ata1[/mention]
hocam fi0 dediğiniz altta derken, bu parametreleri rastgele mi eye bastıktan sonra yazıp kaydedeyim

ata1

sıra ile dene önce nomodoset ile başla f10 dediğim bu parametre ile başlaması için bir tuş olmalı ama anımsayamadım yazdığın kısmın en atında nasıl yazılan parametre ile açılacak diye açıklama olmalı rast gele değil orada ilgili satıra yazacaksın

HuaN

[mention=621977]@ata1[/mention]

Hocam internet bağlantım kötü olduğu için kurulum şu an bitti grub ekranın e tuşuna basınca quit splash vs diye bir şey geçmiyor

ata1

Boot opsion kısmı çıkıyor mu ? 

HuaN

[mention=621982]@ata1[/mention]
hocam kurulum sonrası arch hep bu ekranda kalıyor

grub ekranında e deyince de bu ekran geliyor

ata1

Eee mübarek linux satrınında quiet yanına ekleyeceksin burada klavyedeki yukarı aşağı okları kullanacaksın

HuaN

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Nisan 2017 - 00:55:39
Eee mübarek linux satrınında quiet yanına ekleyeceksin burada klavyedeki yukarı aşağı okları kullanacaksın

Ben direk "quiet splash" olarak aramıştım hocam :D nomodeset ekledim ilk olarak ve sistem açıldı ama hocam sanki xp misali pencereler donarak ve yavaş yavaş açılıyor. Bu arada ilk kez bu kadar ilerledim hocam sayende oda :)

ata1

Ekran kartını kurmuşmuydun kurulum da kurmadıysan arch wikiye müracat

nomodeset : Ekran kartı sürücülerini kullanma (ekan kartından kaynaklanan problemleri kurulum sırasında atlatmak için kullanılır)

HuaN

[mention=621989]@ata1[/mention]
hocam şu linkten bakıyorum hatta daha önce de baktım ama hiç driver kurmadım linuxta ve ingilizcem de kötü translate ile anlamıyorum

ata1

İngilizce bende de kötü ama komutlara aşina olduğumuzdan anlamaya yardımcı oluyor. Arch forum tr de konularda ararsan çözülen başlıklarda bulursun en basit yolu

HuaN

[mention=621991]@ata1[/mention]
tamamdır hocam teşekkür ederim

ata1

HuaN

[mention=621993]@ata1[/mention]
yardımların için gerçekten çok teşekkür ederim hocam ama bunaldım blumbelee kurdum reboot dedim şimdi de starting version 232 hatası veriyor nette ingilizce bir kaç kişi karşılaşmış. Temelli olarak pes ediyorum ubuntuya dönüyorum.

ata1

sudo pacman -Syu
yaourt -Syu --aur
sudo reboot

HuaN

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Nisan 2017 - 02:27:00

sudo pacman -Syu
yaourt -Syu --aur
sudo reboot

Yanıt için teşekkürler ama pes ettim hocam günde 8 saat kurmak için zaman ayıramıyorum, ileri de kurarım diye umut ediyorum.

HuaN

[mention=621997]@ata1[/mention]
Komutları nereye gireceğim hocam GRUB sonrası gelen siyah ekran da starting version 232 ve altında iki satır yazı var ekrana girdi giremiyorum

ata1

Yanan sönen imleç mi ? şayet öyle ise ekran kartı sorunu olabilir. Kernele parametre ekleyerek açmalı sonrasında ekran kartı kurmalısın.
komutlar tty ekranında yani ctrl+alt+f2 ile yazılabilir.

https://wiki.archlinux.org/index.php/kernel_parameters

HuaN

[mention=625890]@ata1[/mention]
İmleç yok hocam telefondan girdiğim için yazamıyorum net ama tam olarak şu şekilde
starting version 232
/dev/nvme0n1p2:recovering journal
/dev/nvme0n1p2:clean, 155203/31244288 files, 3352339/124975446 blocks
[      6.616939][drm:fw_domains_get [i915] *ERROR* blitter :timed out waiting for forcewake ask request.

ata1

ctrl+alt+f2 yada f3 f4 ile tty ekranına düş normal kernel kullanıyorsan verdiğim komutu dene lts veya farklı kernek kurmuşsan linux-lts gibi belirt

sudo mkinitcpio -g /boot/initramfs-linux.img

sudo mkinitcpio -p linux

HuaN

[mention=625892]@ata1[/mention]
Bu siyah ekrandan çıkamıyorum yeniden başlatıp bir de GRUB ekranında denedim orada da olmadı sonunda yine bu ekrana düştüm hocam geçen seferde bumblebee kurup yeniden baslatmistim aynısı olmuştu şimdi de bu hatayı bumblebee kurulmuş sonrası aldım acaba bir alakası mi var

ata1

sorun ekran kartı diye ilk bakışta düşündüm zaten belirttim de fakat tty ekranına düşüyor olmalı sistem  önce ctrl basılı tutulurken alt ve f2 ya basılı tutunca açılmalı. Şayet açılmıyor ise grub da iken (e) tuşuna basıp linux satırına nomodeset'i ekleyerek bir denermisin

not yukarıda bu konuyu işledik göz atabilirsin  "quiet splash" kısmına ekle

HuaN

Alıntı yapılan: ata1 - 21 Mayıs 2017 - 20:48:46
sorun ekran kartı diye ilk bakışta düşündüm zaten belirttim de fakat tty ekranına düşüyor olmalı sistem  önce ctrl basılı tutulurken alt ve f2 ya basılı tutunca açılmalı. Şayet açılmıyor ise grub da iken (e) tuşuna basıp linux satırına nomodeset'i ekleyerek bir denermisin

not yukarıda bu konuyu işledik göz atabilirsin  "quiet splash" kısmına ekle

Ctrl alt f2 ve ctrl alt fn f2 olmadı nomodeset de olmuyor hocam bi çıkamadım şu ekrandan

ata1

elinde  flasha yükli kurulum isosu var mı ubuntu dahil olur ? chroot işlem yapalım