[Nasıl] Openbox resimli menü nasıl yapılır?

Başlatan illedelinux, 31 Mart 2017 - 13:12:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Openbox sağ tık menüye ögelerin simgelerini ekleyerek daha görkemli ve daha kullanışlı hale getirebiliriz. Bunun için hem otomatik hem elle düzenlemeler yaparak istediğimiz görüntüyü elde edebiliriz. Sağ tık menüde istediğimiz görüntüyü yapmak tamamen kendi zevkinizle ilgilidir.
Resimdeki gibi veya daha farklı sağ tık resimli menü yapmak isterseniz alttaki yönergeyi uygulamaya başlayalım.

Otomatik bölümü için alttaki paketi yükleyelim.
sudo apt-get install openbox-menu 

Bundan sonra bütün işimiz /home/KULLANICI-ADINIZ/.config/openbox/ yolunda bulunan menu.xml adlı dosya ile olacaktır. Bir metin editörüyle menu.xml dosyasını açın, dosyanın en altında bulunan bu kapanış </menu> </openbox_menu>  taglarının üzerine alttaki kodu yapıştırın.

<menu label="Uygulamalar" icon="/usr/share/icons/ikonlar/applications-development.png" execute="lxde-applications.menu /usr/bin/openbox-menu" id="desktop-app-menu"/>

Mavi ile işaretlediğim yere siz isterseniz başka isim yazabilirsiniz, kırmızı ile işaretlediğim yere istediğiniz resmin yolunu yapıştırabilirsiniz.
Bu yaptığımız otomatik menüydü, sistemi yeniden başlattıktan sonra veya restart yaptıktan sonra sistemde yüklü paketler ve daha sonra yüklenen paketlerin simgeleri otomatikman menüye gelir.

Şimdi isterseniz ayrıca menüde bulunan veya kendi ekleyeceğimiz diğer komutlar için el ile resim ve komut ekleyelim.

menu.xml dosyasında bulunan alttaki örnek girdide gördüğünüz gibi kırmızı olan yerlere resim ekleyeceğiz.

<item label="Pcmanfm" icon="/usr/share/icons/ikonlar/system-file-manager.png">
   <action name="Execute">
    <execute>pcmanfm</execute>
   </action>
</item>

Bunun için bir dizin oluşturun, dizinin ismini ve yerini istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Menüde bulunan ögelere uygun 24x24 boyutunda resimler oluşturun ve resimleri dizinin içine atın. Daha sonra her ögeye uygun olan resmin yolunu kopyalayıp yukarıda örnekteki gibi kırmızı olan yere yapıştırın. Ayrıca resim yapmak yerine /usr/share/icons yolunda hazır simgeleri kullanabilirsiniz.

Yine yukarıdaki girdiden ayrıca oluşturup komut sayısını arttırabilirsiniz, bu tamamen size kalmış.
Daha başka komutlar eklemeyi düşünürseniz, her komut için yukarıdaki girdiden bir tane oluşturun ve bu tagların arasına alttaki örnekte olduğu gibi <execute>xxx</execute> eklemek istediğiniz paketin /usr/bin/ dizininden yolunu kopyalayıp-yapıştırın.

<item label="Synaptic" icon="/usr/share/icons/ikonlar/synaptic.png">
   <action name="Execute">
    <execute>/usr/bin/synaptic-pkexec</execute>
   </action>
  </item>

Otomatik ve elle yaptığımız işler bittikten sonra eğer menünün, girdilerin veya yazıların rengini değiştirmek isterseniz önce uçbirim ile dosya yöneticisini açın. Aynı zamanda "Görünümü özelleştir" yöneticisini açın, altta gördüğünüz Gereç sekmesinde hangi tema seçilmişse bu yolda /usr/share/themes/SEÇİLİ-TEMA/openbox-3/  dizin içinde bulunan themerc adlı dosyayı açın.

Altta bir örneğini gördüğünüz themerc adlı dosyanın önce yedegini alın daha sonra satır sonlarındaki #xxxxxx şeklinde renk kodlarını istediğiniz renkte değiştirerek menü, girdi renklerini de değiştirmiş olursunuz.
Renk seçimi için Google arama motoruna #f2f2f2 gibi bir karakter girerseniz oraya gelen renk yöneticisinden istediğiniz renk kodunu seçip dosyadaki uygun yerlere yapıştırabilirsiniz.

Her rengi denemede yine sağ tık menüde bulunan restart komutunu kullanabilirsiniz.
Menüde restart komutu yok ise alttaki kodu menu.xml dosyasına ekleyin.

<item label="Restart" icon="uygun resim yolu">
   <action name="Restart"/>
  </item>

Otomatik menü, manuel menü , resimlendirme ve renklendirmesini böylece elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım.
Anlaşılmayan bir yere takılırsanız yardımcı olmaya çalışırım...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ata1

ikia

Eline sağlık @illedelinux.Benim de planlı blog yazılarımda var bu konu ama, bilgisayar değiştirdiğim için,henüz kurulum yapıp ta yazamadım iki gündür.
http://www.ogretmeniim.com/
Öğretmeniim!Canım Benim

Mitsukuni

Elinize sağlık. Kullanıcı sayısı artmasa da kemik bir kitlesi olduğunu görmek sevindiriyor Openbox'un.

Bana da nedense hep menüsünde resimler olan Openbox dağıtımları denk gelir, bu işlemin tersini uygulamak zorunda kalırım. :)

illedelinux

Teşekkürler arkadaşlar  :)

Yakında Openbox dayanışma ve yaşatma derneği kuracağım, başına da sevgili ikia hocamız geçecek, şaka tabi  :) Ama ikia hocamız böyle bir dernek pekala açabilir  :) niye olmasın?  :)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...