[Çözüldü] Ubuntu 16.04 Kde nasıl yüklerim

Başlatan HuaN, 25 Mart 2017 - 22:04:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HuaN

Merhaba, daha önce hiç kurulum yaptıktan sonra masaüstünü değiştirmediğim için araştırmalarım sonucu aşağı ki komutlar ile deneme yapıyorum ama sistemi yeniden başlatınca bir türlü kde gelmiyor kapanırken kde logosu geliyor ama olmuyor. Bu arada lightdm ve sddm nedir? Ben lightdm seçtim Kde kurmaya çalışırken ve kurulum sonunda da bir kaç satır hata koduna benzer şeyler çıkmıştı netten araştırdığımda facebook ve google eklentileri kurmak için komut paylaşılmıştı onları da denemiştim ama olmadı. Daha sonra xfce de yüklemeye çalıştım oda olmadı malesef.

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install kubuntu-desktop
sudo reboot

karboran

Masaüstü ortamı değiştirmek yerine direk olarak sistem değiştirmeyi her zaman daha sağlıklı veya kolay bulmuşumdur diyeyim.
http://www.kubuntu.org/ Kde'li Ubuntu :).

Hali hazır kullandığınız bir masaüstü ortamı üzerine başka bir masaüstü ortamı kurduğunuz zaman değiştirmiş değil iki tane masaüstü ortamı kurmuş oluyorsunuz.
Kullanıdığınız komutlar doğru lakin. Oturum açma ekranında kde oturumunu seçmeniz gerekiyor ki oturum kde ile başlasın.
Lightdm de sddm de oturum açma yöneticileridir. Sistemi giriş yapmanızı sağlayıp masaüstü ortamınızı ayağa kaldırırlar.
Lightdm gtk tabanllı yazılmış olup gnome xfce unity gibi masaüstü ortamları için daha uygun olan bir oturum giriş yapma yöneticisidir. Kde içinde kullanılabilir.
Lakin hali hazırda Kde ssdm i ön tanımlı giriş yapma yöneticisi olarak tercih etmekte ve tavsiye etmektedir.

Xfce kurmussunuz birde iyice çorba olmuş ortalık. Baştan temiz Kubuntu kurulumu tavsiye etmekle beraber hali hazırdaki sisteminizi düzetlmek içinde yardımcı olayım.
Öncelikle ön tanımlı giriş yöneticisi olarak sddm i ayarlayalım
sudo dpkg-reconfigure sddm
Ardından Unity Masaüstünü tamamen kaldıralım
sudo apt-get remove unity
sudo apt-get remove lightdm
sudo apt-get remove ubuntu-desktop

Şimdi xfce masaüstü ortamını kaldıralım.
sudo apt-get purge xfce4 xfconf xfce4-utils xfwm4 xfce4-session thunar xfdesktop4 exo-utils xfce4-panel xfce4-terminal
Şimdi gereksiz bağımlıkları silelim
sudo apt-get autoremove
ve sistemi yeniden başlatalım
sudo reboot

Umarım yardımcı olur :)
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

HuaN

[mention=621491]@karboran[/mention]
Hocam siz deyince oturum açma ekranına tekrar baktım küçük logosuz bir simgeden oturum seçeneklerini seçebiliyorum çok teşekkür ederim, bir çok şeyi de sayenizde öğrendim. 3 masaüstü de aktif olarak çalışıyor sizce zararlı mı bu? Sınır var mı? Ben şimdilik kde ve xfceyide test etmek istiyorum silmek istemiyorum açıkçası.

ata1

Her biri güncelleme alacak bu senin için sorun olmaz ise fazla güncelleme.  Bir sorun olmaz.

HuaN

Alıntı yapılan: ata1 - 25 Mart 2017 - 23:45:15
Her biri güncelleme alacak bu senin için sorun olmaz ise fazla güncelleme.  Bir sorun olmaz.
Tamamdır hocam teşekkür ederim  :)

ata1

HuaN

ata1

HuaN