[Nasıl] Openbox otomatik yapma

Başlatan illedelinux, 20 Mart 2017 - 19:50:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Openbox ekran ayarları ayarladığım gibi her açmamda otomatik olsun diyorsanız bu yöntemi uygulayın...

Alttaki kodu bir not defterine kaydedin.
#! /bin/sh
# /etc/init.d/screenlayout
xrandr --output VGA-1 --mode 1024x768 --rate 85.00 --pos 0x0 --rotate normal --output DVI-I-1 --off --output HDMI-1 --off

Kırmızı ile işaretlediğim yere kendi ekran çözünürlüğünüz ne ise onu yazın, mavi ile işaretlediğim yere ekranınız 60-75-85 gibi hangi hızda titreme yapmıyorsa (genelde 60 herz'dir) onu yazın ve kaydedin, kapatın.

Dosyaya herhangi bir ad verin, örneğin ben screenlayout.sh olarak yazdım. Ad verdikten sonra sonuna .sh ekleyin. Yine screenlayout adında bir dizin oluşturun ve dosyayı içine atın.
Dosya yöneticinizi root olarak açın, hazırladığımız bu dosyayı dizinle birlikte /usr/lib dizinine atın.

Dosya yöneticisinde izleyeceğimiz /home/KULLANICI-ADIN/.config/openbox/autostart bu yolda autostart dosyasının içine alttaki komutu yapıştırın, kaydedin, kapatın.
##Screen xrandr
/usr/lib/screenlayout/screenlayout.sh &

Böylece her açılışta ekran çözünürlüğünü kendi ayarladığımız gibi otomatik hale getirmiş olduk...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ata1

Emeğine sağlık da openbox kullanan çok az kaldı geçler görselliğe önem veriyor. Xfce yi bile beğenmiyorlar.   :))

illedelinux

Haklısın ata, gençler hazır istiyor :) Gençlere tavsiyem Linux'u öğrenmek için Openbox'u bir kurcalayın  :)

ikia

Alıntı yapılan: illedelinux - 21 Mart 2017 - 20:37:36
Haklısın ata, gençler hazır istiyor :) Gençlere tavsiyem Linux'u öğrenmek için Openbox'u bir kurcalayın  :)

Aynen katılıyorum.  ;)
http://www.ogretmeniim.com/
Öğretmeniim!Canım Benim

illedelinux

Sevgili ikia hocam, beni bu Openbox'a bulaştırdığın ilk sıralar zor geldiği için kızmıştım ama şimdi teşekkür ediyorum  :)
Daha önceleri bir şey bildiğimi zanediyordum, sayende Openbox'tan sonra Linux'u anlamaya başladım  :) ;)

semm

ata1

[mention=621233]@illedelinux[/mention] çaylak dönemim de kurup arka plan resmi 5 saatte zor değişmiştim hey gidi günler. kaynaklar az ve yabancı kaynak vardı.
arch wikiyi keşif ettiğimde maden buldum sanmıştım  :))

illedelinux

Alıntı yapılan: semm - 21 Mart 2017 - 21:50:50
Openbox'un farkı nedir ?

İşletim sistemini kendine göre düzenleme şansıdır...

Bu gördügün resim Ubuntu Openbox.

Bu gördügün aynı Ubuntu Openbox'u kendime göre yaptıgım hali.

semm

Openbox masaustu ortamı degılmı yani boş resimden onu anladım :D 

illedelinux

Alıntı yapılan: semm - 21 Mart 2017 - 22:30:24
Openbox masaustu ortamı degılmı yani boş resimden onu anladım :D

Doğru, Openbox masaüstü ortamı değil, bir pencere yöneticisidir  :)
Boş odayı kendine göre dizayn etme sanatıdır, zevki ve güzelliği de budur, sistem kullanımı minumum düzeyde olmasının da ayrı bir avantajı var...

Oburix

Banada openbox u sevdiren @ikia oldu buradan konu sahibine ve ikia ya teşekkürler

ata1

[mention=621252]@illedelinux[/mention]  Yapılandırmayım dedim kurduğum arch openbox kernel panıck verdi yarın grubdan haledersem hazır bir yapılandırma bakacağım uğraşmak istemiyorum   :)) arch xfce +arch  openbox grub da sorun çıkardı  :)) :o

ikia

Alıntı yapılan: illedelinux - 21 Mart 2017 - 21:39:41
Sevgili ikia hocam, beni bu Openbox'a bulaştırdığın ilk sıralar zor geldiği için kızmıştım ama şimdi teşekkür ediyorum  :)
Daha önceleri bir şey bildiğimi zanediyordum, sayende Openbox'tan sonra Linux'u anlamaya başladım  :) ;)

Ben ne bulaşıkmışım meğer. :D Bu kadar bulaşık olduğum için mutlu oldum şimdi.:) Ben teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: Oburix - 21 Mart 2017 - 22:49:45
Banada openbox u sevdiren @ikia oldu buradan konu sahibine ve ikia ya teşekkürler

Rica ederim oburix, faydamız olduysa ne mutlu.

Bu arada yeni blogumda Openbox konularımı yeniden toparlamaya çalışıyorum inşallah.Selamlar.
Öğretmeniim!Canım Benim

ata1

[mention=621270]@ikia[/mention] hocam merhaba kernel panıck meselesini daha henüz çözdüm. Unutmuşuz openboxu kara ekranda internetsiz kaldım.
hazır bir menu varmı eliniz de xfce üzerinden oluşturup ardından wifi bağlantısı bulmaya çalışacağım.

Edit | hallettIm   :)) gerek kalmadi   wifi adaptorumu kullandim birde klavyemi turkce yapayim tamamdir.

illedelinux

ata1 ben klavyeyi her zaman alttaki gibi yapıyorum, hem Türkçe oluyor hem de kalıcı oluyor.

sudo nano /etc/default/keyboard

Açılan dosyaya yapıştır.
# KEYBOARD CONFIGURATION FILE
# Consult the keyboard(5) manual page.
XKBMODEL="pc105"
XKBLAYOUT="tr"
XKBVARIANT=""
XKBOPTIONS=""
BACKSPACE="guess"

ata1

/etc/X11/xorg.conf.d/10-keymap.conf

Section "InputClass"
    Identifier         "Keyboard Defaults"
    MatchIsKeyboard    "yes"
    Option             "XkbLayout" "tr"
EndSection

kara duzenle yaptim yeniden baslatmadim henuz sebebi wifi belali surucumu hallediyorum

semm

illedelinux

Ekran sürücü yüklemediğim için xorg.conf dosyası bende yok o yüzden klavyeyi bahsettiğim gibi yapıyorum  :)

ata1

:)) Kara düzen işe yaramış. iüşç yazdığıma göre  birde cario docka eklemeyi becerebilirsem chromiumu hahaha

ikia

Kolay gelsin @ata1.Arclinux değil mi?Klavyeyi Türkçeleştirmek için;

localectl set-x11-keymap tr

Yeterlidir.
Bu arada halletmişsin.Güle güle kullan. :)
Öğretmeniim!Canım Benim

ata1

[mention=621322]@ikia[/mention] Hocam ben yaşlıyım kara düzen en iyisidir. yapılandırıyorum şuan bazı sorunlar var halletmeye çalışıyorum.
2 arch dual oldu  kernel panıck verdi onu hallettım  :)) grub güncelleme geldi şaka gibi yeniden halletmeliyim.

ikia

Alıntı yapılan: ata1 - 22 Mart 2017 - 21:28:38
[mention=621322]@ikia[/mention] Hocam ben yaşlıyım kara düzen en iyisidir. yapılandırıyorum şuan bazı sorunlar var halletmeye çalışıyorum.
2 arch dual oldu  kernel panıck verdi onu hallettım  :)) grub güncelleme geldi şaka gibi yeniden halletmeliyim.

Benden de mi yaşlısın @ata1?  :)  ;)
Kolay gelsin.
Öğretmeniim!Canım Benim

ata1

Bilmem 50 lerin ortasındayım  :))

ikia

Allah uzun ömür versin inşallah, ben de 50'ye sarıldım gidiyorum. :D
Öğretmeniim!Canım Benim

ata1

[mention=621329]@ikia[/mention]  Sağ olasın hocam cümlemize  bu arkaplan resimleri çok kötü gösteriyor. nitrogen de ayar yapmaya çalıştım  scaled harici seçeneklerde çalışmadı oda geriyor.