LPI 101 - Linux Sistem Yöneticisi 101 sınavı hakkında

Başlatan alorak, 18 Mart 2017 - 19:00:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alorak

Merhaba arkadaşlar,

LPI101, LPIC-1: Sistem Yöneticisi sertifikası almak için gerekli olan bir sınavdır. LPI102 sınavını da geçtikten sonra LPIC-1 sertifikasına sahip olursunuz.

Sınavdaki temel başlıklar:

• Sistem Mimarisi
  • Linux kurulum ve paket yönetimi
  • GNU ve Unix Komutları
  • Aygıtlar, Linux Dosyasistemi, Dosyasistem hiyerarşisi

Sınavda yer alan konuların çıkma ağırlıkları ve içerikteki terimlerin listelendiği dökümanlar:
LPI101 Terim ve Araçlar.PDF (109 KB)
LPI101 Soru Dağılımı.PDF (361 KB)

Konulara göre özet bilgilendirme: (İngilizce)
LPI 101 - K101 - Sistem Mimarisi
LPI 101 - K102 - Linux kurulum ve paket yönetimi
LPI 101 - K103 - GNU ve Unix Komutları
LPI 101 - K104 - Aygıtlar, Linux Dosyasistemi, Dosyasistem hiyerarşisi

Kaynak: http://pardusforum.com/sistem-yonetimi/lpi-101/
özgürlük için

Kaleihan

Bu sertifikayı almak bana ne gibi faydalar sağlar?

alorak

Alıntı yapılan: Kaleihan - 18 Mart 2017 - 19:20:20
Bu sertifikayı almak bana ne gibi faydalar sağlar?

Bu sınav ile birlikte 102 sınavını da geçerseniz LPIC1 sertifikasını alacaksınız ve sistem yönetiminde bilginiz olduğunu gösterme adına önemli bir uluslararası adımdır. Ayrıca TSE tarafından yeni hazırlanan Pardus Sistem Yöneticisi 1 sertifikasını da almaya hak kazanacaksınız. Pardus'a ve açık kaynak sistemlerde kurumsal göç yapmak isteyen firmalar(Göç ortağı) 2018 yılından itibaren bu sertifikaya sahip Sistem Yöneticisi çalıştırması zorunlu'.
özgürlük için

pheomis

@alorak hocam Türkiye'de bu sınava nasıl katılabilirim. Pardus ekibinin böyle bir çalışması var mı? Bilgilendirebilir misiniz?

alorak

Alıntı yapılan: pheomis - 05 Kasım 2017 - 18:40:10
@alorak hocam Türkiye'de bu sınava nasıl katılabilirim. Pardus ekibinin böyle bir çalışması var mı? Bilgilendirebilir misiniz?

Türkiye'de bir çok kurumda sınava girilebiliyor. Ankara'da 4 kurumda girilebiliyordu. Aşağıdaki adresten kendi şehrinize göre arama yapabilirsiniz:

https://wsr.pearsonvue.com/testtaker/registration/SelectTestCenterProximity/LINUXPROFESSION/2245156
özgürlük için

Barlow

[mention=632876]@alorak[/mention] Peki bu LPIC-1 setifikasını alabilecek bir kişinin Türkiye'de iş bulma imkanı ne düzeydedir acaba?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

pheomis

Alıntı yapılan: alorak - 05 Kasım 2017 - 19:47:14

Türkiye'de bir çok kurumda sınava girilebiliyor. Ankara'da 4 kurumda girilebiliyordu. Aşağıdaki adresten kendi şehrinize göre arama yapabilirsiniz:

https://wsr.pearsonvue.com/testtaker/registration/SelectTestCenterProximity/LINUXPROFESSION/2245156

Hocam Ankara'daki sınav merkezleri sınavı İngilizce mi Türkçe mi yapıyorlar? Kurs almak zorunda mıyım? Kimi önerirsiniz? Bu KAK'ta CLIGURU vardı. O zaman hiç aklıma gelmedi. Güvenlik eğitimi vss diye afişleri vardı. Standlarına bile uğrayasım gelmedi. Neden bilmiyorum biryerde bir işte işin içerisinde güvenlikten konuşan birileri varsa soğuyor tiksiniyorum. Siz nereden aldınız yada öyle sorsam?

alorak

Alıntı yapılan: pheomis - 05 Kasım 2017 - 23:53:04
Alıntı yapılan: alorak - 05 Kasım 2017 - 19:47:14

Hocam Ankara'daki sınav merkezleri sınavı İngilizce mi Türkçe mi yapıyorlar? Kurs almak zorunda mıyım? Kimi önerirsiniz? Bu KAK'ta CLIGURU vardı. O zaman hiç aklıma gelmedi. Güvenlik eğitimi vss diye afişleri vardı. Standlarına bile uğrayasım gelmedi. Neden bilmiyorum biryerde bir işte işin içerisinde güvenlikten konuşan birileri varsa soğuyor tiksiniyorum. Siz nereden aldınız yada öyle sorsam?

Ben BilgeAdam'dan aldım, fakat herhangi bir sınav merkezinden almanız arasında fark bulunmamakta. Sınav ortamları aynı standartlara sahip, bu ortamda bilgisayar üzerinden sınava giriyorsunuz, sınav sonrası hemen doğru-yanlış sayınız belirleniyor, daha sonra sınav görüntüleri de izlendikten sonra herhangi bir sıkıntı yoksa sınavı geçtiğiniz bilgisi geliyor. Sınavların hepsi İngilizce yapılıyor.

@Barlow

Kesinlikle tek bir sınava ve sertifikaya bağlı kalınmasını doğru bulmuyorum. Ama bu sınav konularını gerçekten iyi biliyorsanız benimle görüşmeniz bile yetebilir. 101, 102, 201 ve 202'yi iyi biliyorsanız oldukça verimli olacağınızı söyleyebilirim. Tabi yeni çıkan "Docker" sertifikası ve içeriğinin de oldukça önemli olacağını düşünüyorum.
özgürlük için

Barlow

[mention=632888]@alorak[/mention] Yanıtınız için teşekkür ederim ancak eksiklerim var henüz :) Vakit buldukça kendimi Linux alanında biraz daha geliştirmeye çalışacağım. Sadece iş olanağını Türkiye'de merak etmiştim ve verdiğiniz cevap ile öğrenmiş oldum. Tekrardan teşekkür ederim.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

alorak

Alıntı yapılan: Barlow - 06 Kasım 2017 - 13:42:06
[mention=632888]@alorak[/mention] Yanıtınız için teşekkür ederim ancak eksiklerim var henüz :) Vakit buldukça kendimi Linux alanında biraz daha geliştirmeye çalışacağım. Sadece iş olanağını Türkiye'de merak etmiştim ve verdiğiniz cevap ile öğrenmiş oldum. Tekrardan teşekkür ederim.

Özellikle çeşitli sunucular kurun, yönetmeye çalışın. Pratik örnekleri tutorialleri uygulayarak sistemi gözlemleyin. Ve tabi ki dediğim gibi docker - kubernetes öğrenin. Bu şekilde bir mezun iseniz bir çok yerde çalışabilirsiniz.
özgürlük için

kucuktux

kolay gelsin hoacm ,
Alıntı YapBen BilgeAdam'dan aldım
ofise giderken ne soyleyim sinav icin ??

alorak

Alıntı yapılan: kucuktux - 16 Kasım 2017 - 01:02:29
kolay gelsin hoacm ,

Ankara Kızılay Karanfil-2 Sokakta yapılıyor sınavlar. LPI 101 hakkında ne zaman yapıldığını sorun. Geçen senelerde her Perşembe 2'şer saat ara ile oturum açılabiliyordu başvuruya göre. Şuan hala aynı mı sorabilirsiniz. Ayrıca dediğim gibi 3 farklı yer daha var Ankara için.
özgürlük için

pheomis

Alıntı yapılan: alorak - 16 Kasım 2017 - 07:33:42
Alıntı yapılan: kucuktux - 16 Kasım 2017 - 01:02:29
kolay gelsin hoacm ,

Ankara Kızılay Karanfil-2 Sokakta yapılıyor sınavlar. LPI 101 hakkında ne zaman yapıldığını sorun. Geçen senelerde her Perşembe 2'şer saat ara ile oturum açılabiliyordu başvuruya göre. Şuan hala aynı mı sorabilirsiniz. Ayrıca dediğim gibi 3 farklı yer daha var Ankara için.

Teşekkürler hocam