veri tabanı baglantisi neden iki farklı fonksiyondur ?

Başlatan Neof07, 15 Mart 2017 - 23:36:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Neof07

Merhaba, php'de veri tabanı bağlantıları üzerine çalışıyorum. Çalıştığım kaynakta şöyle bir şeye rastladım. Veri tabanı bağlantı kurma ve sonlandırma için iki farklı fonksiyon oluşturulurmuş . Kurmak için ayrı sonlandırmak için ayrı. Bunun nedeni tam olarak nedir ? Bu davranışı tasvip ediyorlar yani.

freeman

Kaynağı verseydiniz daha iyi olurdu.

Veritabanını açarsınız işlemlerinizi yaparsınız sonra kapatmanız gerekir. Yoksa boş yere sistem kaynağı yer.
Programcı veritabanını kapatırken bir iki kontrol yapıp sonra da kapatan bir metod yazabilir.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Neof07

@freeman,

Sercan Çakır php 5.4 kitabında gördüm bunu. Bu işleri iki fonksiyon şeklinde yazmayı zekice bulduğunu not etmiş kitabına. O yüzden dikkatimi çekti.

Alıntı Yap
Bazı geliştiriciler veritabanına bağlantı kurma ve sonlandırma işlemleri için iki farklı fonksiyon oluştururlar. Veritabanına ihtiyaç olduğundan bağlantıyı oluşturan fonksiyonu çağırıp, işlemleri gerçekleştirdikten hemen sonra bağlantıyı sonlandıran fonksiyonu çağırırlar. Bu yöntem aslında zekice bir davranıştır.

Belki de mantığı kastetmiştir. Ben fonksiyon şeklinde yazılırsa diye dediğinden böyle birşey sorma ihtiyacı duydum.

freeman

Veritabanına bilgi girmeden önce hazır olup olmadığı kontrol edilebilir. Atıyorum bir metoddan dönen true/false değerine göre işlem yapılıp yapılmayabilir.

Yine kapatırkende başka bir işlem tarafından veritabanının kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilip ona göre kapatılabilir. Bunun gibi işlemler yani.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.