Lenovo Settings(Bataryam %60'a kadar doluyor)

Başlatan Elliot Alderson, 14 Mart 2017 - 22:49:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Elliot Alderson

Merhaba, Windows'u tamamen kaldırıp Ubuntu Yakkety Yak sürümüne geçmiş bulunmaktayım. Windows'ta Lenovo Settings uygulamasını kullanıyordum. Batarya koruma modunu açtığım zaman %60'a kadar dolduruyor ve bekletiyordu. En son batarya koruma modunu kapatmadan Windows'u sildiğim için şu an hala %60'a kadar doluyor. Lenovo Settings uygulamasına benzer bir uygulama Ubuntu için var mı? Hem batarya koruma modu kullanmak hem de şarjımı istediğimde %100'e kadar doldurmak istiyorum.

Teşekkürler.

ata1

hasanmerkit

Lenovo PC kullandığım zamanlar bu özelliği Lenovo Energy Managent programıyla aktifleştiriyordum.
Bu program Windows üzerinde çalıştığı için sana tavsiyem geçici olarak Windows kurup bu özelliği kapat veya CD üzerinden çalışan bir CD boot edip bu aracı kurarak sorunu çöz. Sonra zaten Linux'u %100 pil keyfiyle kullanırsın ;)

ata1

[mention=620557]@hasanmerkit[/mention] Windows kurması halinde grubu onarması gerekecek bu bilgiyi de kendisine vermeliyiz arkadaşın.

hasanmerkit

Alıntı yapılan: ata1 - 15 Mart 2017 - 18:01:09
[mention=620557]@hasanmerkit[/mention] Windows kurması halinde grubu onarması gerekecek bu bilgiyi de kendisine vermeliyiz arkadaşın.
Haklısın. Boot edilebilir Windows daha sağlıklı olur.
Bu arada arkadaş MR. Robot'çu galiba gaza gelip Linux'e başlamış ta olabilir :D

Elliot Alderson

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 15 Mart 2017 - 18:44:25
Alıntı yapılan: ata1 - 15 Mart 2017 - 18:01:09
Haklısın. Boot edilebilir Windows daha sağlıklı olur.
Bu arada arkadaş MR. Robot'çu galiba gaza gelip Linux'e başlamış ta olabilir :D
Güldüm buna hocam :D Ama yazılımcıyım, o yüzden Linux üzerinde çalışmak daha iyi olacağı için geçtim. Anladığım kadarı ile Windows kurmadan bu işlemleri yapamıyorum yani. Daha önce Ubuntu üzerine Windows kurmayı denemiştim ama becerememiştim. Bir döküman var mı?

ata1

Markanın yardım destek indirme sayfasında linux paketlerini araştırın belki eş değer bir program vardır.

Elliot Alderson

[mention=620607]@ata1[/mention]
Yok hocam, bulamadım malesef.

hasanmerkit

Alıntı yapılan: Elliot Alderson - 15 Mart 2017 - 20:32:57
[mention=620607]@ata1[/mention]
Yok hocam, bulamadım malesef.
Sanal PC ile bunu yapamazsın. Boşuna uğraşma.
Maalesef Windows çalıştırman şart Elliot. Google amcaya "Windows 7 Live iso" yazarak CD'den çalışan İS bulabilirsin.
Hadi dostum sen başarırsın. F cemniyetini kurdun bu ne ki :D
Dilersen TW ile yardım edebilirim. (Ki sende yardıma ihtiyac kalmadan bilgi olduğunu düşünüyorum)

alicilin

Bende uzun uğraş sonunda şunu bulmuştum. Muhtemelen sizin bilgisayarınızda da iş görür. Bu program batarya koruma modunu açıp kapatıyor, hızlı şarj özelliğini açabiliyor, Pc kapalıyken usb den enerji vermeyi açıp kapatabiliyor. Kendi lenovo bilgisayarımda kullanıyorum.

https://gitlab.com/mikoff/Y2P-PM/
<Developer/>

Elliot Alderson

Alıntı yapılan: alicilin - 16 Mart 2017 - 02:24:22
Bende uzun uğraş sonunda şunu bulmuştum. Muhtemelen sizin bilgisayarınızda da iş görür. Bu program batarya koruma modunu açıp kapatıyor, hızlı şarj özelliğini açabiliyor, Pc kapalıyken usb den enerji vermeyi açıp kapatabiliyor. Kendi lenovo bilgisayarımda kullanıyorum.

https://gitlab.com/mikoff/Y2P-PM/
Hocam teşekkür ederim, sayenizde aradığım uygulamayı bulmuş olabilirim. Sonuçları yazarım :)

Arkadaşın verdiği uygulama çalışmazsa mecburen dediğiniz şekilde yapacağım, teşekkürler :) [mention=620631]@hasanmerkit[/mention]

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mart 2017 - 20:02:28

Hocam denedim ama işe yaramadı malesef... [mention=620667]@alicilin[/mention]

alicilin

Sağlık olsun hocam. Sanırım anakart tipi ile alakalı bir durum
<Developer/>

Elliot Alderson

Muhtemelen. Y50 model cihazı kullanıyorum, sizin kullandığınız model neydi? Sanırım bu uygulama Yoga sürümleri için yapılmış. [mention=620699]@alicilin[/mention]

alicilin

[mention=620713]@Elliot Alderson[/mention]

idepad 310 hocam
<Developer/>

hasanmerkit

Alıntı yapılan: Elliot Alderson - 16 Mart 2017 - 23:18:37
Muhtemelen. Y50 model cihazı kullanıyorum, sizin kullandığınız model neydi? Sanırım bu uygulama Yoga sürümleri için yapılmış. [mention=620699]@alicilin[/mention]
Lenovo G580 kullanıyordum. Bu %60'lık durum bir sorun değil bir özelliktir.
Bazı yerlerde Lenovo\VHID aygıt adıyla geçiyor. Senin için biraz araştırma yaptım ama resmi olarak Lenovo sadece Windows uygulaması vermiş.
Wine uygulamasıyla dene derdim ama yazılım Driver kuracağı için muhtemelen işe yaramayacak ve İS desteklenmiyor diyecek.

Elliot Alderson

Sorun olmadığını biliyorum hocam, bu özellikten memnunum ama isteğim doğrultusunda kullanamadığım için bir sorun :) Wine ile denedim zaten ama bataryayı görmüyor sanırım. %0 gösteriyor ve grafikleri berbat bazı yerleri saydam gösteriyor :D Wine ile .net framework kurmak aklıma geldi. O zaman düzgün çalışır belki deneyeceğim. [mention=620754]@hasanmerkit[/mention]

hasanmerkit

Alıntı yapılan: Elliot Alderson - 18 Mart 2017 - 00:45:20
Sorun olmadığını biliyorum hocam, bu özellikten memnunum ama isteğim doğrultusunda kullanamadığım için bir sorun :) Wine ile denedim zaten ama bataryayı görmüyor sanırım. %0 gösteriyor ve grafikleri berbat bazı yerleri saydam gösteriyor :D Wine ile .net framework kurmak aklıma geldi. O zaman düzgün çalışır belki deneyeceğim. [mention=620754]@hasanmerkit[/mention]
İşe yaramaz. Boşuna Wine ile uğraşma. Wine büyük ihtimal sanal dosyalarla .exe'yi açıyor ve programlar bilgisayarın ayarlarına ulaşamıyor.
Sen o Windows'u çalıştıramadan yapamazsın :D

Senin yaşadığın sorunla ilgili Lenovo'da form konusu açılmış. Çözüldü mü pek inceleyemedim.
https://forums.lenovo.com/t5/Linux-Discussion/lenovo-energy-manager-for-ubuntu/td-p/2031094