macbook

Başlatan mitril, 27 Kasım 2008 - 16:20:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mitril

Apple macbook almayı düşünüyorum. Daha karar vermedim ancak mac mini de alabilirim. Acaba bir mac'e ubuntu kurmayı deneyeniniz oldu mu olduysa deneyimlerini bizimle paylaşabilir mi?

btermeli

maclerle hic deneyimim yok ama ayni fiyata  iyi toplama bir konfigurasyon yapip Ubuntu yuklemen bana gore daha mantikli. Cunku verecegin parada OSX ucreti de var, eger ubuntu kuracaksan o maliyete neden giriyorsun?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Bedreddin

Mac'lerde Ubuntu sorunsuz çalışıyor diye biliyorum. Yani kullanan insanlar var en azından. Forumda da olması lazımdı onlar bilgi verecektir sanırım. Mac Mini'yle MacBook arasında seçim yapacak olmanız biraz garip geldi bana. Mac Mini o kadar taşınabilir bir alet değil ki? Eğer evde, özellikle salon vb. yerlerde kullanacaksanız Mac Mini ya da daha ucuza bir HTPC, eğer taşınabilir kullanacaksanız da MacBook ya da başka bir dizüstü alacak şekilde seçiminizi yapmanız daha akıllıca olabilir.

Abim 13.3" MacBook kullanıyor. Ubuntu hariç, sormak istediğiniz birşey varsa elimden geldiğince yanıtlayabilirim. 3-4 hafta kullanmışlığım var. Benim en çok hoşuma giden yanları, tasarımı, ve hızlı başlamasıydı. Eğer uygun şekilde yapılandırdıysanız kapağını açınca 3-4 saniye içinde kullanılabilir halde açılıyor sistem - MacOS X tabii ki. Diğer dizüstüler hakkında bilgim yok ama, tüm denemelerimde Asus M6R ile Windows'ta bu süreye yaklaşamadım bile.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

fadike

Mac almak mı? Tasarımcı işi Mac almak; son kullanıcı için o paraya iş gören bir sistem alınabilir. Ayrıca Ubuntu yüklenecekse ki o zamanda MacOS X işletim sistemine haybeye para verilmiş olacaktır.

Normal bir bilgisayara da pekala MacOs X kurabilirsin ki ben kurdam ve açıkçası bana bir cep telefonunun sunduğundan fazlasını sunamadı.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Bedreddin

MacOS X sadece "normal bir bilgisayarda" cep telefonunun sunduğundan fazlasını sunamaz, Mac üzerinde çalıştığında yeryüzünde sadece kullanmak isteyen son kullanıcının sahip olabileceği en rahat sistem olup çıkıyor bence. Zaten resmi olarak Mac PC'lerde çalışmıyor. Birşey beklemek doğru olmaz. :) Ama herhangi bir şekilde Linux kullanmaya alışmış bizler, Mac'ten fazlasıyla sıkılırız, o da ayrı bir konu.
      bu hasret bizim!

atomkarinca

Alıntı yapılan: Verbatim - 27 Kasım 2008 - 23:22:15
MacOS X sadece "normal bir bilgisayarda" cep telefonunun sunduğundan fazlasını sunamaz, Mac üzerinde çalıştığında yeryüzünde sadece kullanmak isteyen son kullanıcının sahip olabileceği en rahat sistem olup çıkıyor bence. Zaten resmi olarak Mac PC'lerde çalışmıyor. * bir şey beklemek doğru olmaz. :) Ama herhangi bir şekilde Linux kullanmaya alışmış bizler, Mac'ten fazlasıyla sıkılırız, o da ayrı bir konu.

Mac üzerinde ya da PC üzerinde çalışması arasındaki fark nedir?

Dinan

Mac kullanacaksanız hiç Ubuntu kurmayın çünkü Ubuntu PC performansını Mac üzerinde vermiyor. Macbook Air alıp kurarsanız memnun kalmayacağınıza eminim. Mac, MacOSX ile kullanılınca güzel gerisi yalan :)
Ubuntu - Linux dla ludzi! - Ubuntu doskonały - www.ubuntu.pl

Sadalmelik

Program yüklemek için para vereceksem bana istedikleri kadar kolay kullanışlı ve hızlı bir bilgisayar versinler gene de kullanmam.

FUBU

macbook u türkiyeden alacaksanız acele etmeyin derim. yeni macbook geçtiğimiz aylarda amerikada çıktı ama türkiyeye gelmedi henüz.
zaten bu yüzden apple tr kampanya falan yapıp duruyor sanki.. yakında gelir yenisi ..

Bedreddin

Alıntı yapılan: atomkarinca - 27 Kasım 2008 - 23:51:59
Alıntı yapılan: Verbatim - 27 Kasım 2008 - 23:22:15
MacOS X sadece "normal bir bilgisayarda" cep telefonunun sunduğundan fazlasını sunamaz, Mac üzerinde çalıştığında yeryüzünde sadece kullanmak isteyen son kullanıcının sahip olabileceği en rahat sistem olup çıkıyor bence. Zaten resmi olarak Mac PC'lerde çalışmıyor. * bir şey beklemek doğru olmaz. :) Ama herhangi bir şekilde Linux kullanmaya alışmış bizler, Mac'ten fazlasıyla sıkılırız, o da ayrı bir konu.

Mac üzerinde ya da PC üzerinde çalışması arasındaki fark nedir?

Başta donanım uyumluluğu sorunu önümüze geliyor. Örneğin, en son araştırdığımda, PC'lere kurulan MacOS X'lerde sabit disk ne boyutta olursa olsun 8 GB görünüyordu. Son durum ne bilmiyorum ama uzun bir süre bunla uğraştı MacOS X'i PC'ye uyarlamak için kıran ekip diye hatırlıyorum.
      bu hasret bizim!

emrepinarbasi

En güzel bilgiyi kullanan verir, oradan buradan duyduklarını aktaran değil :)

Dostum ben hem halihazırda Macbook hem de eski bir Macmini kullanıcısıyım. Her ikisinde de Ubuntu kullanıyorum. Macbook'ta 9.10, Macmini'de 8.10 kullandım. Macbook'larda değil ama Macmini'lerde işlemcileri G4 olanlar var. Macbook'lar Intel işlemci ve İntel Chipset ile geliyorlar.
G4 işlemcili bilgisayarlarda hiç Linux deneyimim olmadı fakat gönül rahatlığı ile diyebilirim ki alelade bir laptop veya desktop bilgisayara nazaran donanım olarak çok ince düşünülerek tasarlanmış makinalar olduğu için Linux sürümlerinin tümünü gayet performansla kullanabilirsiniz.

AMA..!

Eğer profosyonel olarak grafik tasarımcısı, müzik üretimci, video üretimci değiseniz neden 2000TL'nin üzerinde para ödeyesiniz ki?

Ben müzisyen olduğum için Macosx kullanıyorum (Çünkü henüz Linux tam anlamıyla Müzik programları üzerine gelişmedi, gelişmiş olsa hayatta başka bir sistem kullanmam) Windows stabil bir sistem olmadığı için bu sistemi tercih ettim işlerimi yapmam açısından.

Tavsiyem güzel bir bilgisayar alıp Linux kullanmanız :)

Öğr.Gör.Emre PINARBAŞI / Neyzen
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Devlet Konservatuarı

bilisimkullaniciubuntu

Intel (R) işlemcili bir MacBook varsa Boot Camp denen özelliği yükleyip Windows veya Ubuntu yükleyin.
Bilişimle haşır neşirim :-D
Blogumuz:
https://bilisimvebilgisayar78.blogspot.com , takipte kalın :-D